Äkkiseltään, kun tarkastelee karttoja, tulee mieleen että Antti nyt sielä kapiaisten kanssa on nauttinut konjakkia, ennen puhetta.
Mutta on tietysti myös mahdollista, että amerikkalaiset sotilaat suomen maaperälle saavuttuaan kertoivat antille syyksi juuri tämän ja syytähän sitä on silloin uskoa.
Suomelle olisi nyt parasta, ettei Finnair enää ryhdy lennättämään Kineskejä suomen lappiin. Tuskimpa sielä vain revontulia tuijottelevat lasipömpeleissä joita Aslak on heille majoitukseksi rakentanut. !!
T. haans
Kepu-Kaikkonen Upseerikerholla: KIINA suomelle Uhka, arktisilla alueilla.
6
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Kiina on uhka koko sivistyneelle maailmalle
- Anonyymi
Kiina on Uhka IMPPERIALISTILLE ! Juuri siksi Kaikkonen sanansa valitsi kuten valitsi.
Mutta hei, minne nyt unohtui Venäjä. Eikö se enää palvelekaan jallittajien tarkoitusperiä?
- Anonyymi
Tanssi humalassa poskivalssia kenraalien kanssa. Sotahullu nulikka.
- Anonyymi
Kanki-Kaikkonen on oikein hyvä mies virassaan, vai mistä kiikastaa.
- Anonyymi
Kaikkosen ällistyttävät lausunnot kiinasta ovat mielenkiintoisia nyt siksi, että suomi on marssittanut maaperälleen runsaasti amerikkalaisia sotaharjoituksiin juuri pohoiselle alueelle (lapissa) ja tämä on yleisesti tulkittu venäjän vastaiseksi operaatioksi.
Samaan aikaan Risto Penttilä toteaa, että suomen hävittäjähankinta on nyt myös selvä "puolenvalinta". Tukeudutaanko avoimesti amerikkalaisiin.
Veikkaan, että näin käy, kepukaikkonen näet tunki kieltään jo siihen malliin, mustaan aukkoon, jonka tiedämme olevan.
t. haans
PS. siis siksi amerikkalaiskoneet... jälleen Kiina pyrkii globaaliksi maailmanvallaksi ja siksi sen uhka on otettava huomioon arktisillakin alueilla. Kiina on imperialistinen ja mitä surkeampi ihmisoikeustilanne jossain kehitysmaassa on, niin sitä varmemmin se löytää Kiinasta "ystävän". Etenkin jos maalla on luonnonvaroja, joita Kiina haluaa ottaa kontrolliinsa.
Kuten yllä joku hyvin tiivisti, Kiina on uhko koko sivistyneelle ja demokraattiselle maailmalle. Kiina on julma diktatuuri, joka sortaa ja valvoo kansalaisiaan ennennäkemättömällä tehokkuudella. Kiina myös vie vakoiluteknologiaa tukemilleen diktatuureille. Valvonta ulottuu myös länsimaissa asuviin kiinalaisiin.
Kiinan intressi on heikentää EU:ta, koska kaikki EU-maat ovat yksittäisenä maina heikossa neuvotteluasemassa Kiinan kanssa. Vain yhtenäinen EU voi neuvotella esimerkiksi kaupasta jotenkin tasaveroiselta pohjalta. Tämän Kiina haluaa välttää.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 13310609
- 525100
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html432301Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1062103- 282006
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131631Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,411452Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta291134Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v331081Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk54997