Kantakaa vastuu. Jos teidän rakkaat lapset aiheuttaa selvän vaaratilanteen ja kolhuja muiden autoihin (ja samalla omaan mautoon) niin älkää pakoilko. Tiedetään, että ei oo kivaa, kun lapsen mauton vakuutukset on teidän nimissä ja bonukset lähtee. Ois eilen pitänyt tajuta soittaa ne poliisit paikalle heti. Ei vaan väsyneenä jaksanut.
Poika oli selvästi hätääntyny ja yritti sopertaa vaikka ei itse hahmottanut ettei olisi missään nimessä saanut yrittää risteyksestä noin pienestä raosta, kun oltiin käännytty jo Lidlin parkkikselle. Ja vilkku oli ihan oikeasti päällä oikeaan suuntaan. Kyllähän se vähän tietysti säälitti vaikka ensin suututti. En silti halua raivota lapsille.
Ei pitäs sääliä näitä pelkästään aina, vaan vastuu on myös vanhemmilla. Ei koskematon nuori oikeasti omaa yhtä hyvää havainnointikykyä kuin kokenut kuljettaja. Tuo oli aivan täysin turha kolhu.
Toivottavasti tulisi järkiinsä ja soittaisi. Ei oo kiva maksaa uutta umpiota ja maalauksia itse. Ei kaikilla ole tuosta vaan rahaa monia satoja tai tuhatta euroa. Varsinkaan, kun liikennevakuutuksen ne kuuluisi korvata ja sen joka törmäsi. Paikalla oli todistaja.
Punaisen mauton kuljettaja ja vanhempi. Tulee aika vaikeaa selvitellä ilman sitä soittoa. Tuosta olisi tullut sakot myös.
Olen minäkin ollut joskus nuori ja minulla on ollut mopo. Poliisien kanssakin on joutunut joskus selvittämään. Se on elämää. Pakoilu ei kannata.
Mopoautoilijoiden vanhemmat
4
154
Vastaukset
- Anonyymi
Anteeksi typo. *kokematon.
Jatkossa itse viisaampi. Todennäköisesti pakoilevat asiaa loppuelämänsä. Se vaan, että me kyllä sit tarvittaessa otetaan ne vanhempien numerot myös ylös, jos jossain nähdään.
Jos vastaava tilanne tulee vielä eteen, niin ne poliisit soitetaan heti paikalle.- Anonyymi
Kaikille jää paha mieli jos asia jää selvittämättä. Jos nuoret lukee näitä niin ei kannata pelätä. Tääkään ei oo mitään vihaa vaan lähinnä huolenpitoa. Toivottavasti selviää.
Noi mautot ei kestä mitään. Ovat aika vaarallisia, jos jotain käy niin todennäköisesti autoilija selviää klommolla ja mopoautoioija voi jopa kuolla.
- Anonyymi
Joo nää on vaikeita. Nää nuoret pelkää ja eivät välttämättä oikeasti edes kerro vanhemmille. Meillekin selvisi oman lapsen törttöily vahingossa myöhemmin. Poliisin soittaminen on helpoin, koska ei nuoret välttämättä osaa tehdä mitään eikä tiedä miten toimia. Voihan se äkkiseltään uutena tilanteena tulla niin nopeasti kaikille ettei heti tajua itsekään mitä tehdä. Aikuisilla vastuu eli soittakaa aina aikuiset ne poliisit paikalle tai käskekää vanhempien tulla edes paikan päälle.
- Anonyymi
Siis kai sulla nyt sen mauton rekisteritunnus ja kuskinkin yhteystiedot on, jos kerran paikalle olette pysähtyneinä olleet? Tarinan perusteella ei näköjään aikuisempi väkikään osaa toimia järkevästi, niin miten sitten voisi edellyttää, että teinit kokemattomuuttaan täysin ymmärtäisivät, että miten asia tulisi hoitaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?917191Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit277119Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1196448Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik975558Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455434Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa655265Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t555240Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t35194Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus435148Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274646