Katselen maailmaa ulkopuolelta, jostain sivustalta

Elämäni on eletty jo aikoja sitten.
1153
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Väärin bottiseni, sinun bitit elävät ikuisesti.

Äänestä

Elämää olisi puolet vielä elämättä ainakin.

Äänestä
  • Täällä alkaa olla jo ilta tuloillaan

    Äänestä

Itse olen vielä alle kolmekymppinen mutta olen ollut vuosia melko syrjäytynyt. Ei ole ollut omaa halua tulla osaksi mitään yhteisöä eikä minua ole kaivattukaan sellaisiin. Jeesus ainoa kenelle voin puhua suoraan ja kehen luotan ja uskon. Ymmärrän että maailma on paha ja siksi se vähitellen sulkee minut ulos. En kuitenkaan jää kaipaamaan sitä. Tuli todettua että rahakin vain satuttaa. Se aiheuttaa vain murhetta ja ahneutta. Ei elämässä ole juuri muuta iloa kuin oppia tuntemaan Jumala Raamatun kautta. Rakastaminen toki on kivaa, mutta en ole siinä niin hyvä.

Äänestä
  • Ap ei varsinaisesti ole syrjäytynyt ollut koskaan vaan näytellyt ihan kunnialla osansa. Ja tuntenut koko ikänsä itsensä ulkopuoliseksi kaikesta

    Äänestä

Ymmärrän täysin. Itsellänikin sama tunne valtaa mielen usein, kun joudun tätä sairasta maailmanmenoa seuraamaan. Lähinnä tuntuu siltä, että yritän pedata asioita niin, että jälkikasvulla olisi helpompaa. Silti, en ole menettänyt toivoani täysin oman elämänikään suhteen. Yritän pitää unelmia hengissä, vaikka ne ovat matkan varrella muuttaneet kun muotoaan. AP, et ole yksin.

Äänestä
  • * muuttaneetkin muotoaan

    Äänestä

  • Yksinäisyys on pahinta ja läheisyyden puute. Päivät, viikot, vuodet, vuosikymmen. Minua ei enää oikeasti ole kuin ehkä netissä rippeet. ap

    Äänestä

Jotkut hakevat aina jotain, toiset katsovat eteensä ja löytävät.

Äänestä

Mulla on samat fiilikset, mun elämä on mennyt jo ja seuraan sivusta mitä muille tapahtuu. Olen aina ollut sivustaseuraaja, en ole kuulunut joukkoon, ehkä mua ei olekaan ollut olemassa, kuvitellut vaan olleeni olemassa. Kukaan ei huomaa edes jos poistun kesken kaiken jonnekin taustoille. Pitäisi ruveta vähentämään ja laittamaan pois kaikkea turhaa tavaraa ettei ne jää jonkun toisen tehtäväksi. Olen jo vanhakin, liian vanha joka paikkaan ja asiaan, mulla ei ole käyttöä, eikä kukaan tarvitse mua mihinkään, enkä merkitse mitään, enkä ole tärkeä kellekään. Turhan ihmisen turha elämä, ei mitään syytä tai järkeä ollut mun olemassaoloon.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Elämäni on eletty jo aikoja sitten.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu