Siinähän se kysymys tulikin.
Ketä hahmoa kaiwattusi muistuttaa muumeista?
Anonyymi
23792
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Laiskasmurffia
Tähkäpää 👸
Nuuskamuikkusta. Lähtikin samalla tavalla, yllättäen ja ilmoittamatta.
Täällä myös toinen nuuskamuikkunen. Lähti myös, kerran ja toisenkin. Kaipuu jonnekin löytyy, en tiedä palaako koskaan. Luultavasti ei.
Esi-isää
Teroa
Nuuskamuikkusta.
Tahmatassua. Aina piilossa jossakin ja sitten ilmestyy yht' äkkiä. Toivottavasti tulisi muumimukina tahmatassu niin menisin heti hankkimaan sellaisen.
Näkymätön Ninni
Mulle tuli mieleen ett mä muistutan tuota näkymätöntä ninniä, siks ostinkin sen mukin jossa tuo ninni oli. Olen olemassa, mutt olen aina ollut muille ilmaa ja tulen aina sitä olemaan. Kukaan ei huomaa kun näkymätön, merkityksetön poistuu paikalta🚪
Minäkin ostin Ninni -mukin juuri tuosta syystä. (Tosin ostin tänä kesänä myös Tuutikin, Miisan ja uuden Muumimamman. Uusi Takuri -mukikin olisi ollut kiva.) Näkymättömyys ei ole kuitenkaan todellinen luonteeni mutta on ollut aikoja, jolloin kokee olevansa sivussa tai näkymätön monesta syystä, voi olla siis itsekin valittua tai erinäisten asioiden ja syiden summa. Jos on itse ollut tai on Ninni, tietää, että muitakin Ninnejä pitää tukea ja tsempata, että he pääsevät esille sellaisella tavalla, mikä heille on luontevaa ja tarkoitettu.
Aloitus koski siis sitä, että miksi hahmoksi määrittelisi kaivatun. En osaa tuohon vastata, joten määrittelen itseni. Olisin varmaan muumeista Pikku Myy ja/tai Nuuskamuikkuinen tai niiden sekoitus tai Aliisa. Aliisa on mielestäni naispuolinen Nuuskamuikkunen persoonaltaan ja luonteeltaan. Toisaalta olen pippurisempi kuin Aliisa mutta minussa on paljon Nuuskamuikkusta ja toisaalta tarvittaessa Pikku Myyn pippurisuus. ;)
PikkuMyy ilman muuta ;)
Oletko kutsunut häntä sillä nimellä?
En muuta kuin täällä aikaisemminkin. Tosin ei hän taida ihan niin äkäinen olla :D
Oletko Fb sivuillasi jo vuosia sitten?
Lilla My !!!!!!
Mörköä tietysti, ketäpä muutakaan.
HattiVattia haaroista.
Huh ja hoh. Juksu ☮
Taikuri ehdottomasti!
Tiedän että tykkää tosta tittelistä.
Muumio!
Muumit ei pärjää hänelle jos mua rakastaa. Kun on sitten kaikista heikoimman miehen valinnut kaikista. Muumien maailmassa ei voi olla sellaista rakkautta, kun ei siellä ole tällaista heikkoutta.
Haisuli. Samanlainen tukka, kuin haisulin turkki. Tumma ja rasvainen.