Moro,
Mitäköhän voisin tehdä, kun tietokone ei boottaa, enkä pääse edes Bios -asetuksiin.
Kun käynnistän koneeni, niin se jää vain tilaan, jossa se lataa Dell -työaseman oletuslogon ja alkaa lataamaan bios -asetuksia ja samantien tähän jää juntturaan. Mitään muuta ei ehdi näkymään, ei Windows XP:stä mitään. 3-4 sekuntia käynnistyksestä heittää juntturaan. Eli, levyltä ei vielä edes ehdi hakemaan mitään.
Onkohan mahdollisesti bios -piiri rikki tms.? Bios -päivitystäkään ei nyt mahdollista tehdä kun ei pääse, ei. Olen repinyt patterin emosta irti, mutta ei mitään apua.
Mitä teen?
Kone ei boottaa, ei edes Biosiin
3
685
Vastaukset
- gnu69
Mulla on kuukauden vanha Fujitsu-Siemensin lippulaiva koneena ja siinä Hyundain littana näyttö. Mulle kävi tänään samoin että bootti hyytyi fujitsu-siemens pentium 4 ikkunaan, eikä käyttis lähtenyt latautumaan, eikä päässyt biosiin. Soitin jo huollon koneelle, mutta kokeilin jo piuhat irroitettuani pistää ne takaisin ja hupsista kone nousi nätisti pystyyn ja on sen jälkeen noussut joka bootissa. Ainoa ero oli aamun yrityksiin se, että käytin näytöstä virrat pois ennen kuin käynnistin koneen uudestaan. Olisiko johtunut siitä, en tiedä...
- Rakentelija.
Vaihdoin uuden emon ja kiintolevyt.
Ja kas kummaa jäi jumiin bootissa eli ei päässyt biosiin asti vaan välkytti CD-aseman valoa.
Koska tarkoitus oli rakentaa IDE-Raid kahdesta kovosta ja boottaava sellainen niin levyt kytkin väyliin IDE3 jaIDE4.
Aikani kaikkea kokeiltua päätin kokeeksi laittaa yhden kovon normaalisti IDE1 väylään ja nyt kone heräsi henkiin. Joten ensimmäiseksi päivitin biosin (saattaapi olla RAIDin surma päivittää myöhemmin)ja kaikki tuntui olevan ok.
Seuraavaksi kovot takaisin IDE3 ja IDE4 väyliin. Ja taas kone jumitti, välkytti vain CD-aseman valoa. Ja taas kokeeksi yhdellä kovolla IDE1 väylässä, vaan eipä auttanut enää. Tuli kokeiltua kaikenlaista mutta ei auttanut.
Seuraavaksi biosin paristo pois paikoltaan pariksi minuutiksi mutta ei sekään auttanut.
Seuraavana aamuna ajattelin vielä kokeilla ennenkuin lähetän takuuseen takaisin niin kas kummaa, pelasi niin kuin pitikin ja on siitä lähtien toiminut.
Joten jos "resetoit" biosin varmanpäälle niin virtajohto pois, powerin johto emosta irti, biosin paristo irti ja vielä yhdistät ruuvitaltalla paristotilan koskettimet minuutin ajaksi niin pitäisi resetoitua.
Kysyn että onko koneeseesi tehty hiljan muutoksia (laite tai ohjelma)? - Pertsa
Minulla oli jokin aika sitten sama ongelma: Kone ei bootannut eikä edes biossiin päässyt. Vein koneen huoltoon. Viaksi osoittautui viallinen bios-piiri, joka vaihdettiin huollossa. Sen jälkeen boottausongelmia ei ole ollut. Mutta voi tuollaisen vian aiheuttaa myös viallinen/yhteensopimaton muistipiiri tai hajonnut prossu. Varsinkin muistipiiri on aiheuttanut omalla koneella samanlaisen vian boottauksessa. Kokeile aluksi esim. vaihtaa muistikampaa tai jos niitä on kaksi, kokeile konetta yksitellen eri muisteilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joskus mietin
miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi244606- 883714
Ryöstö hyrynsalmella!
Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313463075- 542657
- 512589
- 2032583
Sukuvikaako ?
Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne322390- 1522318
- 311945
Avustettu itsemurha herättää vahvoja tunteita - Laillista Sveitsissä, ei Suomessa
Hilkka Niemi sairastaa harvinaista PLS-sairautta. Hilkan on elettävä loppuelämänsä parantumattoman sairauden kanssa, jok1071521