HS: "Kumpi voittaa" -Kiina vai Yhdysvallat

Kiina asemoituu kokonsa 1,4/7,9 mukaiseen markkina- ja elolokeroon biologisesti yhteisessä maailmassamme ---

HS-ote HS-toimittaja Mari Mannisen jutusta ~ https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000008278821.html - : " .. ”Mekin Suomessa joudumme siis valitsemaan puolemme.”" -herää kysymys milloin toimittajakunta tällä asenteella oppii historiasta -ajalta jolloin valitsimme puolelle 1941!

TP Sauli Niinistö ajaa määrätietoisesti kansalaistenkin kannattamaa puolueettomuuden tietä ilman mitään sotilasliittoa -

Kansamme suursuosikki Saulin tavoitteena olisi saada ensisijaisesti kaikki kolme suurta Suomeen |1, [kun kenraalitkin kävivät |2 ]..

Suomeen toivotaan tuleviksi 'Helsingin hengessä' [presidentti Urho Kekkosen puheenjohtama ETYK 1975] Kiinan Xi Jinping' in, Venäjän Vladimir Putin' in ja Yhdysvaltojen Joe Biden' in - tämä edellyttää aivan uutta asennoitumista täältä meidän idän ja lännen vedenjakajalta -

.. olla sekaantumaton ja sotkeutumaton hienotunteinen "hyvien palvelusten" tarjoaja |3 vaikkapa luotettavana neuvottelupöytäjärjestelijänä vakavasti riitautuneille osapuolille - tulivatpa he vapaaehtoisesti mistä ilmansuunnasta tahansa.

Miten se historia hyytävyydessään menikään?

Suomi valitsi puolensa vuonna 1941 - valitsimme "puun ja kuoren välistä" (?) Saksan kolmannen valtakunnan - tunnetuin seurauksin. Osallistuimme Saksan hyökkäyssotaan - itään venäläisten kimppuun - sekin tunnetuin seurauksin. Professori Markku Kuisman kirjoitus kertoo hyvin |4 tuolloisen tilanteen alkukesältä 1941. Entä nyt - meillä on uhkanamme Nato-Isäntämaa pöytäkirja!
--

Entä nyt kun AUKUS-sopimus |5 tuotti kaksi huippukenraalia Suomeen - juuri Suomeen, mikä saattoi olla asevoimakomentajien US' sta ja Venäjältä se yhteinen - ainakin yksi puheenaihe - se oli tuo mainittu Australian, Iso-Britannian ja US' n välinen sotilasstrateginen sopimus kumppanuudesta, jossa Kiina koetaan sen saavuttamasta maailman suuruudesta |6 vastustajaksi, jonka alueellisia toimia on suitsittava - vaikka australialaisilla ydinsukellusveneillä |7.
.
|5 ~ https://yle.fi/uutiset/3-12102224 -
|6 ~ https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000001786011.html -
.

Miksi US kutsui Venäjän keskinäiseen kenraalikonsultaatioon Suomeen?
[ ~ https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000008283133.html - ]

Kutsuja antaa kutsutulle valinnan paikasta - se oli luonnollisesti Suomi, koska presidentti Putin niin käski ja näin tuki tahdollaan TP Niinistön pyrkimyksiä suurvaltahuipputapaamiseen [ ~ https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000008280482.html - ] - esimerkiksi arktisen alueen näkökulmin |9 - onhan siinäkin kysymys myös Kiinasta, joka haluaa kauppakansana lyhyemmän kauppareitin Eurooppaan - ja Venäjän länsiosiin.
--

US-kenraali halusi heti lämpimiltään kertoa tavoitteet AUKUS-sopimuksesta lähtien -

.. olihan tiedossa, että Venäjä on lähentynyt - Natoa ja USA' ta huolestuttavasti Kiinaa kohden, niin kaupassa kuin jo orastavasti sotilaallisesti. Lännenmiesten pahin pelkokerroin kulminoituu kaavaan huomisesta: Kiina Venäjä > USA (EU) |10.

USA' n tavoitteena on saada särö Kiinan ja Venäjän väliin

Mutta jokerikortti on Putinilla, sillä hän tietää tarpeellisuutensa energiana ja makeana vetenä sekä erityisesti maailmallisesti sinä toisena ydinasesuurvaltana. Erityisesti Putin tietää, että yhdessä Kiinan kanssa - heillä olisi ratkaisun avaimet käsissään ja keinot luoda moniarvoinen maailma, jota ei enää yksi valtio käskisi, komentelisi ja uhkailisi kuin kiristelisi ---

'Kumpi voittaa' -olikin tässä absurdi ja vanhentunut kysymys -luoden jälleen lännen medialle tyypillistä uhkaa ...

Mikäli Venäjä liittoutuisi tämän toimittaja Mannisen HS-jutun kysymyksessä "kumpi voittaa" Kiinan puolelle, ajaa se lännen häviön loogiseen mahdollisuuteen, sillä jo pelkillä Venäjän ydinaseilla saadaan läntinen markkinakulutuskulttuuri kivikaudelle (anteeksi tämän ilmaus - se on matkittu läntisen median käyttämästä sanayhdistelmästä - Afganistaninin nykyvaltiaita arvioitaessa)
--

Nyt on käynnissä kolmen suuren sanasota, jossa on elementteinä niin 'West trolling manipulation' -ilmiö |11 kuin idän suoraviivaisempi tapa informoida omia näkemyksiään - eikä niin hienostuneesti kuin lännellä on tapana.

Nyt nuo kolme suurta olisi saatava johtotähdiksi Suomeen -

.. Helsingin hengessä, ja tähtikenraalit antoivat esimakua mahdollisuuksistamme - entä meidän EU |11, joka edustaa Euroopasta vain osaansa, missä Venäjä on maanosamme suurin valtio - niin pinta-alana kuin asukaslukuna. Eurooppa on muutakin kuin EU.
--

AUKUS ohitti Euroopan Unionin - tehokkaasti, hyväksyen tosiasiat!

Australia on Aasiassa paikallinen toimija ja Englanti taas entinen mahtikolonialisti - myös Aasiassa, ja entinen Hongkongin "omistaja" - muistamme historiasta Englannin junailemat Oopium-sodat Kiinan keisaria vastaan. No, Ranskakin oli Aasiassa - muun muassa Vietnamissa kolonialistina, jonne US' n piti rientää taistelujoukkoineen apuun, kun kommunismi valtasi alaa - kommunismin lopulta voittaessa >

...
40362

0

50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

        Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
        Pyhäjärvi
        141
        1573
      2. Oivallus

        Mitä olet oivaltanut viimeksi?
        Ikävä
        148
        1081
      3. Miten voi sinun

        tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
        Ikävä
        69
        946
      4. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

        Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
        Sinkut
        300
        827
      5. 68
        743
      6. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

        ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
        Pyhäjärvi
        56
        723
      7. Rakastan sinua mies

        Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
        Ikävä
        37
        629
      8. Väleistä

        Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
        Ikävä
        60
        597
      9. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

        Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
        Tanssii tähtien kanssa
        7
        591
      10. Missä vaiheessa

        Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
        Ikävä
        33
        571
      Aihe