https://www.kmvlehti.fi/uutiset/art-2000008283928.html
Ainakin tehtaalta Sassiin. Tai samoin tein voisi laittaa koko matkan Vilppulaan asti.
Raiteet rullalle
11
111
Vastaukset
- Anonyymi
Miks?
- Anonyymi
Romurautaa,
Haisevat ongelmajätepölkyt veks,
Samoin iskareita tärskäyttävät tasoristeykset,
Työtä paikkakunnalle,
Autokuljetuksen puuterminaali Sassiin (ratapihan paikalle),
Vaihtee, ja varsinkin turvalaitteet varaosiksi (osaa ei varmaankaan enää edes valmisteta) (jos ei ole kiskoja, ei tarvita turvalaitteitakaan. Sama päin vastoin).
Siinä muutamia alkajaisiksi. Saat varmaan näistä ideoita keksiä (paljon) itse lisää? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Romurautaa,
Haisevat ongelmajätepölkyt veks,
Samoin iskareita tärskäyttävät tasoristeykset,
Työtä paikkakunnalle,
Autokuljetuksen puuterminaali Sassiin (ratapihan paikalle),
Vaihtee, ja varsinkin turvalaitteet varaosiksi (osaa ei varmaankaan enää edes valmisteta) (jos ei ole kiskoja, ei tarvita turvalaitteitakaan. Sama päin vastoin).
Siinä muutamia alkajaisiksi. Saat varmaan näistä ideoita keksiä (paljon) itse lisää?Ei taida iskarit säästyä kun muutama sata rekkaa enemmän runnoo tiet pilalle...
- Anonyymi
Ne raiteet voisi ottaa tosiaan pois, niin liikennevalojakaan ei tarvittaisi lainkaan.
- Anonyymi
Ja samaan aikaan valtiovalta peräänkuuluttaa liikennestrategioita ja päästövähennyksiä.
- Anonyymi
Voisiko joku selvittää montako rekkaa tarvitaan tilalle kun ei tuotanto ilmeisesti vähene?
Esim. huonolle 58 tielle taitaa tulla lisää kuormaa melkoisesti.....e
Tosiaan melkoinen ympäristöteko metsägroupilta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voisiko joku selvittää montako rekkaa tarvitaan tilalle kun ei tuotanto ilmeisesti vähene?
Esim. huonolle 58 tielle taitaa tulla lisää kuormaa melkoisesti.....e
Tosiaan melkoinen ympäristöteko metsägroupilta.On kyllä sellainen asia, että tätä sietäisi ihan itse Karttuselta kysyä ja selvittää. Siis kumipyörille siirtyvän liikenteen määrää. Ihmettelen, kun paikallislehdelle ei artikkelia tehdessään tullut tämä mieleen. Eivät halua kaivaa verta nenästään?
Nykytasolla veikkaisin, että liikenne ei juurikaan lisäänny, korkeintaan auton pari päivässä, mutta jos verrataan esim. 10 vuoden takaiseen tilanteeseen, sivistynyt veikkaus on, että se on ollut 5-10 autoa lisää päivässä. Tuskin 5 riittää, mutta tuskin yli 10 kuitenkaan.
Mutta ei hätää. Nuoret vantaalaiset pojat Postilta kyllä hoitaa homman. :) Mutta vakavasti otettuna, olisiko tässä nyt ollut jollekin paikalliselle kuljetusyrittäjähenkiselle miehelle iskun paikka?
- Anonyymi
Hienoa! Nyt voidaan purkaa raiteet ja liikennevalojen kohdalle liikenneympyrä
- Anonyymi
Raide rullalle jotta siitä tulee vuoristorata jossa voi pyöriä paikoillaan.
- Anonyymi
Tarkoitat ehkä oravanpyörää.
- Anonyymi
Keskustarakentaminen saa tilaa .. lentokenttäkin pikkasasen pidennystä .. STOL- koneen mennä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
Jotenkin se harmittaa
Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian46700Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti
Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os2652Haluan kysyä vain yhden asian
Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs39579- 73562
- 22512