Mikä Jari Tervoa oikein vaivaa? Kansalainen tyrmistyi kirjailijan käytöksestä juottolassa - huusi ja möykkäsi: ”Etsä tiedä, kuka mä olen?!”
Seiskan logo
KOTIMAA
TELKKARI
ULKOMAAT
PALJASTA PINTAA
AJANVIETE & KILPAILUT
KLUBI
VIDEOT
Hae sisältöä
Ticker Image
Sinkkuelämää-näyttelijä Willie Garsonin muistokirjoitus julkaistiin – kuolinsyy vahvistui
Jari Tervo.
Mikä Jari Tervoa oikein vaivaa? Kansalainen tyrmistyi kirjailijan käytöksestä juottolassa - huusi ja möykkäsi: ”Etsä tiedä, kuka mä olen?!”
KOTIMAA | 24.09.2021 17:03
Jari Tervo, 62, kuuluu suomalaisen kaunokirjallisuuden raskassarjalaisiin. Tuottelias kynäniekka ja proosan vankkumaton kannattaja on suurelle yleisölle tuttu myös Ylen supersuositusta Uutisvuoto-viihdeohjelmasta (1998–2017).
Rovaniemeläislähtöinen Jari asuu Helsingissä, jossa hänestä tehdään säännöllisin väliajoin erilaisia silminnäkijähavaintoja. Monet näistä noteerauksista osuvat kuppiloihin, joissa kirjailijat perinteisesti viihtyvät.
Lue lisää: Hilpeät päiväkännit! Kirjailijat Jari Tervo ja Juhani Seppänen vetivät kostean lounaan – paparazzikuvat!
Näin kävi myös viime viikon lauantaina (18.9.), kun herra Tervo ikuistettiin Helsingin ydinkeskustassa Aleksanterinkadun Amarillossa.
– Vaikeaa häntä oli olla huomaamatta. Kaveri piti koko ajan sellaista möykkää, että oksat pois, tuohtunut kansalainen selostaa Seiskalle.
Helsingin Aleksanterinkadun Amarillo lauantaina 18.9. Jo iltapäivästä vauhdissa ollut kirjailijasuuruus Jari Tervo halusi halata kanssakippistelijöitä ennen poistumistaan baarista.
Helsingin Aleksanterinkadun Amarillo lauantaina 18.9. Jo iltapäivästä vauhdissa ollut kirjailijasuuruus Jari Tervo halusi halata kanssakippistelijöitä ennen poistumistaan baarista.
HUUSI JA MÖLYSI
Seiskan silminnäkijän mukaan Jari kummastutti käytöksellään koko sen ajan, jonka baarissa vietti. Kirjailijasuuruus ei kuulemma esiintynyt edukseen, vaikka kyseessä oli vasta alkuilta ja meno muutoin rauhallinen.
– Odottelin tuopin ääressä muijaani, joka oli Stockmannilla ostoksilla, kun se huuto ja möykkä alkoi. Mietin aluksi, että mikä mies siellä mahtaa olla.
– Nopeasti kävi ilmi, että sehän oli itse Jari Tervo. Janojuomia kumonnut Jari huusi ja mölysi valehtelematta viiden minuutin välein. Hän vaikutti olevan kyllä hyvällä tuulella, mutta sitä touhua ryyditti sellainen hyvin kummallinen älämölö ja suoranainen huuto.
Jari Tervo möykkäsi juottokaukalossa
30
755
Vastaukset
- Anonyymi
Hienoksi eurokansalaiseksi itseään esittävä Tervo on tosiasiassa lappilainen junttieinari.
- Anonyymi
Toivottavasti sai vauhti juomaa tarpeeksi
- Anonyymi
Toivittavasti kuolee pian
- Anonyymi
Onhan se poistettu juottoista ennenkin, häiriökäyttäytymisen vuoksi,
- Anonyymi
Jari Tervon möykkäämiseen voisi vastata, ettei hän tosiaankaan ole kukaan. On vain miehellä kovat luulot itsestään.
- Anonyymi
Jätkä vaikuttaa ihan perustyperältä suomalaiselta deekulta.
- Anonyymi
Olin kova happo nuoruudessani ja kyläkaupunkimme baarin silloiseen saapui suuri julkkis Jukka Raitanen. Istua turjotin yksikseni oman kaljalasini kanssa ja eikös tämä tunkeudu pöytään utelemaan että etkö tiedä kuka hän on? No tiesinhän minä ja ihmettelin päälle ollaanko sitä oikein luvankanssa poissa vankilasta? Muuten kupeet mullat tällekkin.
- Anonyymi
Nìllä on hetkensä, joina meistä jokaisen pitäisi tuntea heidät?
- Anonyymi
Vuosi oli varmaan jotain 1976 .Yhtä nytkin vielä elävää taiteilija olen epäillyt Veikko Sinnisaloksi kun alkoi kiroilemaan ja aloin elämään hänen lahjojaan.
- Anonyymi
Juopon tie
- Anonyymi
Arto Paasilinnan tie vie turmioon ennen hurmiota?😗😚😙
- Anonyymi
Tervo on öykkäri myös ohjelmissa joissa hän esiintyy.
Eipä sitten ihme että humalassa öykkäröi vielä enemmän. - Anonyymi
Sai juomaa tarpeeksi vauhti kiihtyi
- Anonyymi
Vai niin. Minulle hän ei ole mitenkään tuttu.
- Anonyymi
Se oli siinä lauantai illan omille jutuilleen hörisevässä "viihdeohjelmassa". Varmaan jo lopetettu, kun YLE ei ole mainostanut sitä?
- Anonyymi
Sen narsismia korpeaa niin maan perusteellisesti, kun ei koskaan pysty tekemään Raamatun tasoista kirjaa, eikä tajua millään, että mikä ihme siihen on syynä.
- Anonyymi
Kerran istuin baaritiskillä samaan aikaan. Ihan hyvä tyyppi.
- Anonyymi
Et sit varmaan ole perussuomalaisia? Ihmetyttää tyyppi joka on lähtöisin pohjoisesta ja vihaa jopa omia juuriaan. Kaiken pitää olla nykyään niin n-keriä.
- Anonyymi
On se kovaa kun on liian viisas!
- Anonyymi
Ei ole läheskään viisas, johan sen todistaa viinan juominen.
Viina on siisasten juoma ja viisas hallitsee juomisen, ettei päihdy viinasta eli tämä todistaa, etteo Tervo ole viisas alkuunkaan, kun päihtyy.
- Anonyymi
Nii kaikki kotitaloustyöt jää tekemättä kun joutuu jatkuvasti viisastelemaan.
- Anonyymi
Hullu pohjoisen vajakki.
- Anonyymi
Viinahan on viisasten juoma ja Tervo ei ole selvästikään viisas, kun ei hallitse juomistaan.
- Anonyymi
Tuo tyyppi ei millään halua myöntää että sodan jälkeen eteenkin 1950-luvulla syntyneillä on enää takanaan loistava tulevaisuus. Hänestäkään ei koskaan tullut oikein mitään. Jos on suomalainen juntti niin ei sitä millään teeskentelyllä muuksi tulla. Lopettaisi nyt edes ennen kuolemaansa teeskentelyn omasta "kosmopoliittisuudestaan". Tervolta aina puuttui kyky itsenäiseen ajatteluun. Tämä on kuolikouristus Suomen ns älymystölle. Sitä ei muuten edes ole.
- Anonyymi
Sitä se alkoholismi teettää...
- Anonyymi
Tervo on älykäs mutta hölmö
- Anonyymi
Kun se ottaa sen ”tietyn rajan” yli niin sen aivoihin kytkeytyy sellainen ylpeä juntti moodi. Silmät lasittuu ja se vittuilu on ihan sairasta …..
- Anonyymi
Hölmö kyllä, muttei älykäs. Sian näköinen mies, joka luulee itsestään niin liikoja.
- Anonyymi
Täällä Oulunkylässä se sai jokaiseen kippolaan porttikiellon ja pari kertaa sen naama ”hierottiin” uuteen uskoon. Kait se joku kerta joku sen kunnolla ”kouluttaa” ……
- Anonyymi
Heh heh. Pitää yrittää dissata henkilöä. Olisihan tuo samaisen ohjelman voinut tehdä kymmenet muutkin.
Asia ei kuitenkaan muutu. Ja kymmenet asiaa läheltä seuranneet tuossa kommentoivat.
Muun muassa Tennilä kommunistina kommentoi NLn romahtamisen jälkeen, että tuo systeemi oli heille sokea piste. Se ei ollutkaan niin tasa-arvoinen vaan siellä eliitti rälläsi, kun kansalaiset jonottivat tyhjiin kauppoihin.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka1113317GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?
GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys491213- 831182
Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut
Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja561147Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!
Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!351072- 601027
Autolla puuhun
Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn27930- 67888
- 53877
Tunnustan
Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle39872