Suomikehuista kirja

https://yle.fi/uutiset/3-12112789

Suurkaupungissa koko ikänsä asunut nainen löytää Joensuun ja PohjoisKarjalan metsät.

Suomen valtio ja ilmasto saa kehut ja myös Suomalainen nainen.
556
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Joo,+onhan+Suomessa+vielä+5%+alkuperäisiä+arjalaisten+suomenheimojen+jälkeläisiä.+Loput+kykkivätkin+näiden+identiteetillä,+kielellä+ja+kulttuurilla.+Hourailevat+lainanneensa+sanoja+arjalaisten+suomenheimojen+kieleen+ja+selittävät+apinan+tärkeydellä+suomenheimojen+muinaisjäänteet+'jääkauden+tekekeinä'.Voihan+jonkun+japsin+silmissä+metsämarjat+ja+sienet+tosiaan+vaikuttaa+luksukselta.

Äänestä
  • Tämä arjalaisten suomenheimojen identiteetillä, kielellä ja kulttuurilla rypevä vähämielinen kehariporukka jaksaa kyllä ulista kulttuurisesta omimisesta kun joku käyttää naamiaisissa pocahontaspukua tai letittää harvat hiuksensa afroletteihin.

    Mitään tolkun ihmisiä tästä keharikakofoniasta on turha etsiä. Japsikin löysi parhaimmat palat metsistä. 🙄

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tämä arjalaisten suomenheimojen identiteetillä, kielellä ja kulttuurilla rypevä vähämielinen kehariporukka jaksaa kyllä ulista kulttuurisesta omimisesta kun joku käyttää naamiaisissa pocahontaspukua tai letittää harvat hiuksensa afroletteihin.

    Mitään tolkun ihmisiä tästä keharikakofoniasta on turha etsiä. Japsikin löysi parhaimmat palat metsistä. 🙄

    Niin, avohakkuita lukuunottamatta keharit eivät ole onnistuneet kykkimään metsiä vtuiksi, kuten ovat tehneet lähiöittensä ja muun hämmästyttävän ruman ja tympäisevän homeisen rakennustyylinsä suhteen.

    Äänestä

Onneksi sentään koronavirus siivosi edes hieman katuja tästä keharikuonasta.

Äänestä

Martta-naiset+ovatkin+laatunaisia+ja+kehujen+arvoisia.+Yleensä+ihmisaines+Suomessa+on+ala-arvoista,+tyyliin+jurttaryssäläinen+hihkuu+'hei,+me+tienataan+tällä',+mitä+asiakirjaväärennöksiltä+ehtii+yms.Tämä+japanilainenkin+huomasi+naisten+panoksen+yhteiskunnassa,+vaikka+sukupuoli+ei+saisikaan+olla+määräävä+tekijä.+Huono+geeniperimä+näkyy+niin+naisissa+kuin+miehissäkin.+Ei+Suomi+ole+EUn+väkivaltatilastojen+kakkonen+laatuperimällä.+Eikä+lastugeeninen+kansa+kyki+toisen+kansan+identiteetillä,+se+osaa+itse+muodostaa+oman+kulttuurinsa+ja+sivistyksensä.+Nykyinen+pseudosuomalainen+apinatarha+ei+ole+kyennyt.+Kalevalakin+haettiin+Vienasta,+se+ei+ollenkaan+ole+nykyisen+populan+(lukuunottamatta+sitä+5%)+omaa+kulttuuria,+vaikka+on+nimetty+apinatarhan+kansalliseepokseksi.+Kyllä+nyt+kelpaa+kuonan+taas...+Seuraavaan+pandemiaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

https://yle.fi/uutiset/3-12112789

Suurkaupungissa koko ikänsä asunut nainen löytää Joensuun ja PohjoisKarjalan metsät.

Suomen valtio ja ilmasto saa kehut ja myös Suomalainen nainen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu