Suomessa on aika lopettaa yksipuolinen vastakkainasettuminen!

Lopettakaa yksipuolinen vastakkainasettelu - palatkaa puolueettoman tutkimuksen pariin ja hyveeseen; sitä kaivataan lopulta yhteisessä maailmassamme*

Kokonaisvaltaisuuteen |1 liittyy ymmärrys, jossa tämän päivän uhkia voidaan luoda mistä päin tahansa - mistä maasta tahansa** ja miten tahansa kätkettyinä osoittamaan syyllisyyttä haluttuun tahoon/ toimijaan!
.
|1 ~ https://www.hs.fi/mielipide/art-2000008284826.html -
.

Kokonaan unohdettu uhkakuvarakennelma on median aikaansaama manipulaatio, kun se viestii haluamaansa yhteiskuntajärjestystä kuin -rakennetta, jonka osoitetaan olevan "juuri se oikea" - vaikka oikeaa ei ole kuin ahtaassa maailmankuvassa.

Emme halua Elää ahtaudessa.

--
Kuuluuko läntiseen reviiripuolustukseen tämä yksioikoinen käsitys omasta erinomaisuudesta, jonka muidenkin on omaksuttava?
--

Lukijat eli kansalaiset muodostavat käsityksiä, malleja kuin suosituimmuuksia saatujen tietojen, viestien kuin informaatioiden pohjilta. Tämä tarkoittaa erityisestä vastuuta mediainstituutiolta, joka ei tutkimusten mukaan ole kansalaisten keskuudessa saamassa suurtakaan luottamusta |2.
.
|2 ~ https://www.hs.fi/politiikka/art-2000008285544.html -
.

Uhka on kaikkinaisesti lopulta se mikä ja joka luo levottomuutta oman maan sisällä ja tähän levottomuuteen liittyy vahvasti manipulaatio, joka tänään jylyään voimalla nimikkeen West trolling manipulation -ilmiön |3 pohjalta. Mitä se on?

Läntinen media viljelee oikeutenaan omanlaista tapaa elää, nauttia kuin pitää sellaista hegemoniaa per asukas ympäristöjälkineen |4 ..

.. jolla voitaisiin pitää maailmallisuutta omissa käsissä - tähän pyritään läntisen median luomalla manipulaatiolla. Tämä manipulaatio jakaa kansaa - erityisesti meillä Suomessa, minkä geopoliittinen asema on idän ja lännen vedenjakajalla.

--
Mikä onkaan sananvapauden oikeus |5 käsitteistää lukijoille sellaista vähemmistöisyyttä läntisestä markkinataloudesta, joka nyt vallitsee mediassa?

Tuo käsitteistö manipulaation viljelynä tuottaa rauhattomuutta, vastakkain asettelua kuin maailmallista eripuraa, joka laittaa asemoitumaan hyökkäykselliseen puolustautumiseen, ---

.. mikä taas merkitsee vastapuolen omaa manipulaatiota jopa propagandaa. Tämä kaikki luo uhkaa, niin kyberuhkina, konfliktien uhkina kuin sodan uhkina - usein myös toteutumina, kuten nyt viimeiset sodat, joita on käyty tälläkin vuosituhannella - hyytävästi kertovat Afganistanista |6 Syyriaan ja Afrikan Maliin |7.

Maailma on säikeistynyt -

.. emme elä enää US-hegemoniassa, rinnalle on juossut hengästyttävällä voimalla niin sanotusti itäinen suunta maailmallisesta väestöenemmistöisyydestä -

.. ja tästä vastakkain asettumisesta sikiää se uhka, jota nyt taitamattomasti tutkien saadaan näyttämään idän uhalla (lähinnä Venäjän ja Kiinan - aika yksipuolista, eikö?), lännen puolustautuessa ja esittäessä "kaikkea sellaista hyvää", mitä juuri lännestä halutaan, ..

.. jopa opastaen asein sellaisia, jotka eivät halua sitä oppia itselleen!

- unohtamalla samalla, ettei yhtä yhtäläistä yhteiskuntamallia ole olemassa, vaan maailma on säikeistynyt luottamuksen | epäluottamuksen verkostoitumisena kuin yhteistyön mitä moninaisimpina verkostoina.

Epäluottamus, pelko häviöstä kuin toisen suuruuden havainto tuottaa vastakkaisuutta ja pyrkyä ylläpitämään omaa tuttua mallia, jonka toivotaan leviävän myös muualle -

.. tästä ehkä konkreettisimpana esimerkkinä on USA' n maailmanpoliisiroolitus, joka on vaipumassa iltaansa |8 ja samalla luoden yhä kiihtyvämpää aseiden kilpavarustelua |9.
.
|9 ~ https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000008296065.html -
.

Kilpavarusteluun liittyy myös kyber- ja hybridiuhkien havainnointi |10 ja näiden osalta manipulaatio jo tutkimuksista alkaen on silmiinpistävää. Kaikki tämä on uhka koko ihmiskunnalle ja näin olemme lähestymässä sitä pahinta, kun pitää osoittaa yhä enemmän voimaa ja vastavoimaa - kunnes syttyy se viimeinen sota?
.
|10 ~ https://yle.fi/uutiset/3-10546742 - F-secure Mikko Hyppönen lausuu
.

Mitä pitäisi tehdä?

Meillä Suomessa ei ole varaa liittoutua, asemoitua eikä varustautua minkään leirin järjestelmin, mallein tai asentein - meille on varattu ainoalaatuinen 'sveitsittymisen tie', joka tuottaa luottamusta muualle, näiden hakiessa meidän "hyviä palveluksia" |11 neuvottelupöytinä, joiden vankkoihin jalkoihin luotetaan, niiden romahtamatta alta pois.

Voimme vain liittoutua omaan puolueettomuuteen, joka saa määrätietoisesti toimien arvostuksen ja luottamuksen kaikilta ilmansuunnilta!

Jakautunut maailma tarvitsee aina neuvottelupöydät, joissa koetaan isäntien diplomaattista tapaa nähdä asiat sekaantumattomuutena kuin sotkeutumattomuutena muiden vieraiden omiin sisäisiin asioihin.

Tämä on Suomen tie, jota presidenttimme Sauli Niinistö on hiljalleen oivaltamassa |12 -hänet valinneen kansakuntansa opastamana.
.
|12 ~ https://ilkkaluoma.blogspot.com/2021/08/suomelle-uusi-puolueettomuuden-linjaus.html -
.
>>>


...
40895

0

71

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

        Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
        Maailman menoa
        348
        7785
      2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

        jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
        Maailman menoa
        106
        5537
      3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

        Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
        Maailman menoa
        111
        4633
      4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

        SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
        Perussuomalaiset
        27
        4430
      5. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

        Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
        Maailman menoa
        149
        4325
      6. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

        Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
        Maailman menoa
        52
        3947
      7. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

        ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
        Maailman menoa
        157
        3829
      8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

        ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
        Maailman menoa
        77
        3727
      9. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

        Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
        Maailman menoa
        37
        3647
      10. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

        Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
        Maailman menoa
        85
        3471
      Aihe