MITÄ OLETTE MIELTÄ

toisista puolueista?

Voisitko kertoa, mitä olet mieltä kyseisistä puolueista?
Jos kommentoisit jokaista puoluetta tai joitakin puolueita vaikka muutamalla lauseella...

1. Keskusta
2. SDP
3. Perussuomalaiset
4. Kristillisdemokraatit
5. Kokoomus
6. Vihreät
7. RKP

9

872

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • t.i.ruskeepaa

      Keskusta

      Maaseudun ihmisten puolue. Maltillinen oikeistopuolue. Iloista ja yleisesti hyväksyttyä imagoa mainostava puolue. Juhlistaa puhtoista porvarihenkeä.

      SDP

      Sosiaalidemokratian vanhalle eurooppalaiselle perinteelle perustuva puolue, joka tarkoitti ennen demokraattisen plurarismin ja sosialistisen yhteisvastuun yhdistämistä. Pluralismi meni pois muodista tasavallan myötä ja sosialistinen yhteisvastuu kuoli Neuvostoliiton myötä. Nyt puolue on tuuliajolla ja hyväksyy kilpailun ja markkinatalouden ja yrittää koota vanhat sosialismin palat ideologiassaan siinä onnistumatta.

      Perussuomalaiset

      Nationalistinen, maskuliininen ja konservatiivinen puolue isänmaallisille työläisille.

      Kristillisdemokraatit

      Kristillinen etiikka määrittelee puolueen arvot ja tavoitteet. Yrittää suojella kristillisiä arvoja postmodernin aikakauden muutospaineilta ja äärimmäisyyksiltä.

      Kokoomus

      Yrittää tehdä porvarien toiminnasta mahdollisimman helppoa ja kannattavaa. Puolueella ei ole muita arvoja eikä intressejä.

      Vihreät

      Yrittää tehdä ihmisen toiminnan aiheuttaman ilmastonmuutoksen vaikutuksista minimaalisia ja edistää kestävää kehitystä kapitalismin ehdoin.

      RKP

      Ajaa suomenruotsalaisten intressejä ja suomalaisen ja suomenruotsalaisen kulttuurin välistä yhteisymmärrystä ja yhteistyötä.

      UNOHDIT SPKN SEKÄ PUOLUEEN, JONKA SIVULLE VIESTISI KIRJOITIT!

      Vasemmistoliitto

      Ratkaisuvaihtoehto SDPn sosialistiselle heikkoudelle ja maltillinen vaihtoehto SKPn konfliktiteoreettiselle vallankumoushakuisuudelle. Puolue on aktiivinen mutta välttää avointa keskustelua sosialismista ja kapitalismista. Yrittää oikeuttaa paikkaansa keskivasemmistolaisena puolueena välttelemällä radikaaleja kysymyksiä. Yrittää luoda yhteisvastuullisen vaihtoehdon markkinataloudelle, luoda yhteisvastuullisia ratkaisuja markkinatalouden haasteisiin ja toteuttaa ihmistenvälisen vuorovaikutuksen ja maltillisen pluralismin. Ei suosi marxilaisia ratkaisuja vaan yrittää luoda uuden vaihtoehdon rauhoittamalla paineet sekä oikealle että vasemmalle.

      Suomen kommunistinen puolue

      Vanhojen taistolaisten ja radikaalien akateemikoiden puolue. Tarjoaa sosialistisen vaihtoehdon markkinataloudelle radikaalin mutta rauhanomaisen muutoksen kautta. Yrittää pistää hanttiin "oikeistolaisaallolle", kuten EU-jäsenyydelle, yksityistämiselle ja vapaalle markkinataloudelle.

      • Paras vastaus tähän saakka!
        vom


    • herra yksilön vapaus

      1. kekkoslainen, paikalleen jämähtänyt. koostuu lähinnä rikollisista.

      2. kaksipiippunen juttu. toisaalta työmiehen etuja lisäämässä, toisaalta ajaa holhousyhteiskuntaa työmiehen verorahoilla.

      3. aseita ja pillereitä. tasapainottomia rikollisia.

      4. vähän kuin KTP ja äärimuslimit. fanaatikot ovat aina järjestyneelle yhteiskunnalle vaaraksi.

      5. sauli niinistöstä tulee hyvä presidentti suomelle.

      6. vihreät aatteet ovat hyvästä. pitäisi vain pysyä niissä ekoasioissa ja jättää politiikka ammattilaisille.

      7. julkinen nainen.

    • on.

      Yhtä ja samaa mössöä. Kaikkien palvellessa puolueina samaa herraa. Sitä luciferia.

      Yksikään puolue ei puolueena palvelee totuuden ja oikeuden ruhtinasta, kaiken luojaa ja omistajaa Jumala ja poikaansa Jeesusta Kristusta, vaikka Jeesus on lunastanut, maksanut jokaisesta kalliin hinnan. Ettei kukaan joka Häneen uskoo ja sanansa ohjeide nmukaan elää ja toimii joutuisi sinne ikuseen kadotukseen.

    • Kale

      1. keskusta, Maalaisliiton jälkeläinen, joka uskoo valloittavansa kaupungit. Tulevaisuus taattu, sillä lestadiolaiset äänestävät kepua, syntyvyys suurta.

      2. SDP puolue, jonka kannattaja ovat osittain työläisiä, mutta eivät ilkeä olla todella työläisen asialla. "herratyöläiset"

      3. Vennamon luoman suuren herätyksen jäänne, pääasia, että ääntä on ja ollaan esillä, riippumatta onko hyvässä vai pahassa.

      4. Suurin kannatus helluntailaisten keskuudessa.
      Me hyvä, muut syntisiä.

      5. Paras puolue pitämään omiensa, eli suurpääoman omistajien puolta. Työläinen voi äänestää tätä puoluetta, jos ei ymmärrä mitään politiikasta.

      6. Vihreät, puolue, jossa ei ymmärretä, kumpi on tärkeämpää ihminen vai luonto. Talouselämän ja työllistämisen jarru.

      7. RKP kielipuolue, lähinnä kokoomusta

      8. SKP puolue, joka edelleen on työläisen puolue ilman reunaehtoja.

    • Asiallinen vastaus:

      1. Keskituloisten maaseutupuolue. Sekä lestadiolaisten puolue. Vanhanen yrittää kovasti, mutta ei vakuuttava.
      2. Vaaleanpunaisten ihmisten puolue. Osa on matalapalkkaisia tai keskituloisia äänestäjiä. Tehdastyöläisten puolue sekä työttömien. Lipponen vakuuttava ja jämäkkä. Kaikki muut puheenjohtajaehdokkaat ei. Kelpo puolue. Tosin osaavat maksattaa kansalla niinkuin keskusta ja kokoomus.
      3. Kärsii uskottavuuden puutteesta. Tarttis tehdä enemmän töitä, että tulis näkyväksi. Nyt jokin rikosjuttu meneillään perussuomalaisten puoluejohdossa joka saattaa aiheuttaa notkahduksen kannatukseen. Ei saa selvää mikä on puolueen keskeinen tarkoitus. Radikaalit maalaiset äänestävät tätä sekä tonyhalmeilmiöläiset.
      4. Pikkuporvaripuolue jota äänestävät hyvätuloiset sekä keskituloiset uskovaiset. Muutamat ei-uskovaiset lapsiperheetkin äänestävät tätä ja uskovaiset perheet. Joku satunnainen köyhäkin äänestää. Ihan ok puolue. Räsänen parempi kuin Kallis. Räsänen tietää asioista kun on ammatiltaan lääkäri. Kannatus nousee tulevaisuudessa.
      5. Perusporvaripuolue joka ajaa hyvätuloisten asiaa ja veronkevennyksiä ja suosii yrittäjyyttä. Ok puolue, mutta unohdetaan, että köyhiäkin on olemassa. Haluaa alentaa kovaa hyvätuloisten verotusta. Katainen paras puheenjohtaja tähän mennessä. Kannatus ei nouse.
      6. Tämäkin kärsii uskottavuuden puutteesta. Liikaa nuoria. Vanhat eivät luota. Jahkailee vastustaen ydinvoimaa, mutta ei itse keksi kunnon toista energiankorvauskeinoa. Toivottavasti Sinnemäki ei pääse puheenjohtajaksi.
      7. Ruotsinsuomalaisten puolue joka pienenee pienemistään. Kaikenlaisten suomenruotsalaisten puolue. Mutta, kuitenkin porvarillinen. Ympäristöministerinä Enestam on pohjanoteeraus.

      • *Taikapeili*

        HEH. Sori. Työn orjat sorron yöstä nouskaa, maan ääriin kuuluu kutsumus. Nyt ryskyin alas pakkovalta, tää on meidän tie!


    • tässä on...

      1. Keskusta

      Maltillinen yleispuolue, joka edustaa sekä maaseutua että kaupunkeja ja palkansaajia että yrittäjiä.

      2. SDP

      Erityisesti hyvin toimeentulevia palkansaajien etuja ajava yleispuolue, joka on omaksunut markkinatalouden.

      3. Perussuomalaiset

      EU:ta vastustavien ja pienituloisten maalaisten puolue.

      4. Kristillisdemokraatit

      Kristillisiin arvoihin nojautuva porvarillinen puolue.

      5. Kokoomus

      Kantaa vastuuta Suomen hyvinvoinnin rahoituksen turvaamisesta. Yksilön vastuuta ja yrittäjyyttä korostava yleispuolue.

      6. Vihreät

      Ympäristöaktivistien ja vapaamielisten puolue.

      7. RKP

      Vähemmistöjen kuten ruotsinkielisten porvarillinen puolue.

      vielä

      8. Vasemmistoliitto

      Pienituloisten ja tulonsiirroilla elävien puolue, jolla on linja hukassa.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      129
      1323
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      100
      851
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      660
    4. 50
      567
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      11
      491
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      464
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      151
      427
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      30
      397
    9. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      174
      372
    10. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      25
      368
    Aihe