Palstalla väitellään jatkuvasti kasteista ja kasteista ja kasteista..
Mutta mihinkähän on unohtunut evankeliumin ilosanoma Jeesuksesta Kristuksesta, johonka uskon kautta itsekukin Jeesukseen uskova saavuttaa Isä Jumalan mielisuosion ja saa osakseen Jumalan siunauksen elämässään?
Mutta mihinkähän on unohtunut evankeliumin ilosanoma Jeesuksesta Kristuksesta, johonka uskon kautta itsekukin Jeesukseen uskova saavuttaa Isä Jumalan mielisuosion ja saa osakseen Jumalan siunauksen elämässään?
Vastaukset 16
Vanhimmat
raamatussa myös:
"ottakoon joka päivä ristinsä, ja seuratkoon minua"
mitä se risti sitten on ?
Adventistit ja luterilaiset agiteeraavat täällä. Ovat aivan sivuraiteella. Mutta tehdään helluntailasina se mitä meidän on käsketty. Viedään evankeliumi kaikkeen maailmaan.
Vi gör det.
Donald Trumpetti sanoo jumalaapelkääville Georgialaisille ihania sanoja......
https://www.youtube.com/watch?v=nir00G_ebKM
Kova Jätkä
Luuk.9:23-24 Ja hän sanoi kaikille: Jos joku tahtoo minun perässäni kulkea, hän kieltäköön itsensä ja ottakoon joka päivä ristinsä ja seuratkoon minua. Sillä joka tahtoo pelastaa elämänsä, hän kadottaa sen, mutta joka kadottaa elämänänsä minun tähteni, hän pelastaa sen. Luuk.14:27 Ja koka ei kanna ristänsä ja seuraa minua, se ei voi olla minun opetuslapseni.
Kyllä täällä pelastuksen evankeliumia Jeesuksen Kristuksen nimessä julistetaan.
Sana rististä on esillä osassa kirjoituksia.
Mutta kysymyksesi on aiheellinen, miksi palstalle tullaan kommentoimaan vain niitä kirjoituksia vastaan, missä pelastuksen evankeliumi ristiinnaulitusta Herrasta Jeesuksesta Kristuksesta on esillä?
Ei siihen liene muuta vastausta, kuin se, minkä Herra Jeesus jo edeltä ilmoitti.
22 Ja te joudutte kaikkien vihattaviksi minun nimeni tähden; mutta joka vahvana pysyy loppuun asti, se pelastuu.
( Matt 10)
17 ja te joudutte kaikkien vihattaviksi minun nimeni tähden.
( Luuk 21)
Kysymys on yhä siitä, mikä oli silloin, kun pelastuksen evankeliumia Herrasta Jeesuksesta Kristuksesta alettiin apostolien toimesta julistamaan.
40 Niin he noudattivat hänen neuvoansa. Ja he kutsuivat apostolit sisään ja pieksättivät heitä ja kielsivät heitä puhumasta Jeesuksen nimeen ja päästivät heidät menemään.
41 Niin he lähtivät pois neuvostosta iloissaan siitä, että olivat katsotut arvollisiksi kärsimään häväistystä Jeesuksen nimen tähden.
42 Eivätkä he lakanneet, vaan opettivat joka päivä pyhäkössä ja kodeissa ja julistivat evankeliumia Kristuksesta Jeesuksesta.
( Apt 5)
Tämä sama tilanne on yhä käynnissä, evankeliumin julistaminen Kristuksesta Jeesuksesta aktivoi Jeesuksen vastustajat.
Heidän tehtävänään on taistella, sotia, Jumalaa vastaan.
38 Ja nyt minä sanon teille: pysykää erillänne näistä miehistä ja antakaa heidän olla; sillä jos tämä hanke eli tämä teko on ihmisistä, niin se tyhjään raukeaa;
39 mutta jos se on Jumalasta, niin te ette voi heitä kukistaa. Varokaa, ettei teitä ehkä havaittaisi sotiviksi itse Jumalaa vastaan."
( Apt 5)
Jeesukseen uskovat eivät sodi Kristuksen evankeliumin julistamista vastaan, koska heillä on keskinäinen rakkaus ja rauha ( ei sota ) Jeesuksessa Kristuksessa.
Tämä on se jakolinja.
Usko Toivonen
Kiitos Herralle Jeesukselle!
Siinäpä sitä tuli vahvaa ruokaa niille täysi-ikäisille, joita ymmärrykseltään Jumalalle kuuliaisiksi nimitetään. Jumalan kuuliaisuuttahan on, että tutkitaan ensisijaisesti evankeliumin ilosanomaa Jeesuksesta Kristuksesta, jonka kautta tulee elämäämme sitten kaikki muukin tarpeellinen.
Tulee siltikin, vaikka tällä nimenomaisella hetkellä tilini saldo näyttää olevan vajaan euron..
Miksi huijata itseään moisilla tarinoilla.
Sinun itsesi kaltaisten jorinoillako sitten pitäisi..
Vauvauskonnon harjoittaja, valhejuutalainen ei ole kokenut sovitusta, ei syntien anteeksi saamista, ei yhtään mitään mikä kuulu evankeliumiin ja Jumalan valtakuntaan.
Vauvauskovalla on vain järjettömyydet.
Se vauvakasteessa uskoon tulo on luterilaisille helpompi systeemi, kun ei tarvitse parannusta synneistään tehdä. Ei kun vaan uskottelee itselleen, että vauvakasteessa on jo tullut uskoon ja olevinaan saanut syntinsä anteeksi, vaikka ei vauvaikäisenä ole edes osannut pyytää anteeksi.
Helluntailaisten saarnaama evankeliumi vastaavasti on vaivalloisempi syntiselle, koska syntisen on julkisesti tunnustettava tarvitsevansa Jumalan armahdusta hänen Pojassaan Kristuksessa Jeesuksessa. Ja polvistuttava alttarille. Ja kun pappi siinä sitten julistaa syntiselle synnit anteeksi Jeesuksen nimessä ja veressä, niin syntisestä tulee armahdettu syntinen eli uusi luomus, jonka hengellinen kasvu alkaa juuri siinä hetkessä. Ja kun tuo uusi luomus ottaa Raamatun käteensä ja lukee uudella innolla Kirjoituksia, Isä Jumalan Pyhä Henki avaa Kirjoituksia lukevalle sanan sitä mukaa, kuinka lukija ymmärtää lukemansa sanan. Ja jossakin vaiheessa lukiessaan sanaa, uusi luomus lukee myös uskovien vedessä tapahtuvasta kasteesta. Ja sitä miettiessään Isä Jumalan Pyhä Henki valistaa uutta luomusta toimimaan Jeesuksen seuraajana samoin, niin kuin Jeesus Kristus aikoinaan kasteasiassa toimi. Että näin ne uskonasiat Jumalan Pyhän Hengen opastamana rullaavat..
Se vauvakaste eli veden päähän valelu on tosiaankin helpompi hyväksyä, kuin henkilökohtainen parannuksen teko julkisesti. Ennemmin ollaan oman sakkansa päällä makaavia siivosyntisiä, kuin syntinsä tunnustavia ja Jumalan armoa tarvitsevia syntisiä.
sen parannuksenkin helluntailaiset ymmärtää VAIN ulkonaisenana . . .
"pauloihinsa kietovat syntien rasittamia ja MONENLAISTEN himojen heiteltäviä
naisparkoja"
2Tim: 3: 6
helluntailaisuus onkin sellainen "raitistumiskerho" (ulkonaiset teot, niinkuin Tim: 2:: 3:6)
Kastekeskustelu on samalla tasolla kuin kiisteltäisiin siitä pitääkö sadetanssia tanssia toteemin ympäri myötä- vai vastapäivään. Vaikuttavuusanalyysi jää puuttumaan.
Kumma jutska, että kaikki keskustelun aloitukset käännetään yhä uudelleen ja uudelleen vaan lapsikasteeseen, ikäänkuin se olisi sen pelastuksen ehto. Jeesuksen veriuhri hylätään lapsikasteen sakramentista julistukseen.
Usko Herraan Jeesukseen, niin sinä pelastut, koska Jeesuksen nimessä ja veressä on syntien anteeksiantamus. Ja joka tämän tosiasian uskoo ja ottaa sen uskon kautta vastaan, hän saa armon ja pelastuksen ja saa elää iankaikkisesti Isä Jumalan valtakunnassa.