Viha kantaväestöä kohtaan ei ole sammunut viidessäsadassakaan vuodessa.
"Nukkumassa ollut vanhus avasi oven ”vesivahinkotarkastajille” – veivät lompakon ja muuta omaisuutta
Poliisi pyytää vihjeitä Taivalkoskella ja Pyhännällä liikkuneista oudoista kulkijoista.
Vesivahinkotarkistajina esiintyneet kaksi miestä pääsivät vanhuksen asuntoon Pyhännällä. Miehet anastivat asunnosta lompakon sekä muuta omaisuutta.
Varkaus tapahtui Pohjois-Pohjanmaan Pyhännän keskustassa keskiviikkoa vasten yöllä 29. syyskuuta kello 00.30– 00.40 aikoihin.
Miehet olivat tulleet jo nukkumassa olleen vanhuksen rivitaloasunnon oven taakse ja soittaneet ovikelloa. He sanoivat saaneensa tiedon asunnossa olleesta vesivahingosta ja tulivat tarkistamaan sitä.
Toisen miehistä tarkistaessa kaikki asunnon tilat, toinen onnistui anastamaan sinä aikana vanhuksen omaisuutta. Miehet puhuivat suomea.
Toinen miehistä oli noin 180 cm pitkä, normaalivartaloinen ja hänen yllään oli musta pipo, musta kasvomaski, sekä keltainen huomioliivi. Miehellä oli ikää noin 20– 30 vuotta.
Toinen miehistä oli keski-ikäinen, noin 170 cm pitkä, pyöreäkasvoinen ja hieman tukeva. Tällä miehellä oli yllään tummat siistit vaatteet, suorat housut, tumma lippalakki ja hänellä ei ollut kasvomaskia.
Poliisi pyytää Pyhännän keskustan alueella tuohon aikaan liikkuneilta kansalaisilta vinkkitietoja oudoista liikkujista. Tiedot voi ilmoittaa Haapajärven poliisipäivystyksen numeroon tiistaisin ja perjantaisiin."
- IS
Kulttuurien kohtaamisia, vanhustenkunnioittajat liikkeellä
Anonyymi
6
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Ei saanutkaan sanoa että mannet on varkaita. Kaikki sen kumminkin tietävät.
- Anonyymi
Romanien kotouttaminen epäonnistunut. Sandaaliväen toivotaan onnistuvan viidessäsadassa vuodessa.
- Anonyymi
yövalo laittaa palamaan niin jos se estäisi .
kaikki laittaa yövalot palamaan ja ovet kiinni eikä aukaista kellekkään. - Anonyymi
Jaa, että hyö ovat jo vallan vesivahinkotarkastajia.
- Anonyymi
Joo, maahanmuuttajat ovat perinteisesti moniosaajia.
- Anonyymi
Kaikkea sitä luulleekin, t Terno!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El956518MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny535584Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.634348NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun824244Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja773989Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.811371- 781197
- 3281165
Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?35948Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is302889