Tänään Hesari julkaisi artikkelin, jossa kerrotaan näin:
SUOMESSA lasten pitkittyneestä koronaoireilusta ei ole tehty tutkimusta, mutta keskussairaaloiden ja yliopistosairaaloiden lastenlääkärit eivät ole lasten pitkittynyttä covid-oireyhtymää tähän mennessä juuri nähneet.
Suomen keskussairaaloiden lastenylilääkäreille elokuun lopussa tehtyyn kyselyyn vastanneissa 13 keskussairaalassa ei ollut tavattu yhtäkään epäiltyä pitkittyneen koronataudin tapausta alle 16-vuotiailla, kertoo Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) ylilääkäri Emmi Sarvikivi.
https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000008296053.html
SUOMESSA lasten pitkittyneestä koronaoireilusta ei ole tehty tutkimusta, mutta keskussairaaloiden ja yliopistosairaaloiden lastenlääkärit eivät ole lasten pitkittynyttä covid-oireyhtymää tähän mennessä juuri nähneet.
Suomen keskussairaaloiden lastenylilääkäreille elokuun lopussa tehtyyn kyselyyn vastanneissa 13 keskussairaalassa ei ollut tavattu yhtäkään epäiltyä pitkittyneen koronataudin tapausta alle 16-vuotiailla, kertoo Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) ylilääkäri Emmi Sarvikivi.
https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000008296053.html
Vastaukset 18
Vanhimmat
Long covidilla on nimenomaan peloteltu lapsia ja heidän vanhempiaan. Kuinkahan moni lapsi on tämän takia ottanut rokotteen. Silti yhtään alle 16 vuotiasta ei ole Suomessa long covidiin sairastunut.
Huomattu on!
Heti jos yksi tapaus koko maailmasta löytyy siitä
aletaan massiivinen pelottelu lasten vaaroista!
Vanhempia sitäkin enemmän
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/tutkimus-useampi-kuin-joka-kolmas-koronan-sairastanut-karsii-pitkaaikaisista-oireista-nama-ovat-yleisimmat-vaivat-miehilla-ja-naisilla/8249878
Kyllä pistää vähän niinkuin vihaksi tää pelottelu.
Lapset ovat vaarassa jo ennen syntymistään🚑🏥
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/hus-delta-aiheuttanut-raskaana-oleville-aiempia-muunnoksia-vakavamman-taudin-nakyy-jopa-ennenaikaisina-synnytyksina/8250350
Älkää hyvät ihmiset rokottako lapsianne. Jos itse otatte, oma on asianne, mutta lapset ovat turvassa muutenkin ja heillä on koko elämä edessä. Miksi ottaa rokotetta, jonka pitkäaikaisvaikutteita ei tiedetä?
Miksi tätä kyselyä sairaaloihin ei ole tehty kuin vasta nyt? Onhan korona ollut keskuudessamme jo aika kauan.
Kertokaapa miksi edelleen sairaina olevien määrä vain kasvaa Suomessa ?
Niitä on tänään jo 95052 sairaala hoidossa 122 teholla 24 .
Hyvä kysymys?
No tuolla Virossa oli 29.9 uusia tartuntoja 746 parantuneita 143316 ja edelleen
sairana 10800. 30.9 uusia tartuntoja 788 parantuneita 143943 sairaina 10956
1.10 uusia tartuntoja 730 parantuneita 144502 edelleen sairaina 11127.
Suomessa noita parantuneita on vain sama 46000 ollut jo useita viikkoja.
Suurin osa noista on rokottamattomia. Rokottamattomalla on Suomessa 17 kertainen mahdollisuus joutua tehohoitoon rokotettuun verrattuna.
Voi että sentään! Voiko näihin uutisiin enää luottaa? Eikö jossain vaiheessa ollut uutinen, että joka kolmas saa long covidin? Itsekin muistan ajatelleeni, että kauhea, jos lapseni saa sen ja koko loppuelämä on pilalla. En kuitenkaan ottanut rokotetta lapsille. Nyt koko long covidia ei lapsilla ole todettu Suomessa yhtäkään alle 16 vuotiailla. YHTÄKÄÄN!
Jaa, että Suomessa ei ole ollut yhtään tapausta.
Mutta muualla maailmassa on ollut lukuisia tapauksia.
Ovatko suomalaiset erilaisia, mitä ihmiset muualla maailmassa ovat?
No näinhän ne lääkärit sano, etteivät ole törmänneet yhteenkään tapaukseen.
On totta, että rokotteilla on peloteltu lapsia.
Syyllisiä eivät kuitenkaan ole viranomaiset tai vakavasti otettava media. Niiden jakama tieto on ollut asiallista ja uuden kertyvän tiedon mukaan täydentyvää.
Koronalla ja rokotteilla lapsia ovat sen sijaan pelotelleet rokotekriittiset ja salaliittouskovaiset tahot. Hehän levittävät lukuisia valheita roktteen muka-vaaroista ja ovat syyllistyneet jopa uhkailuun.
tuota moskaa ei usko enää kuin lampaat :) Helsingin Sanomista on täälläkin oma ketjunsa jossa tulee kaikki tarpeellinen julki. tässä ketjussa voidaan toki jatkaa. Heillä on omat pimeät agendansa. Jopa antikristilliset sellaiset. Tulette vielä huomaamaan jatkossa mistä on kyse. Päivi Räsänen case on vain yksi monien joukossa.
Myös influenssoissa on pahojen jälkitautien vaara, eikä korona liene tässä ssuhteessa vaarallisempi. Aiheesta on helppo tehdä lööppejä, joten kansa on tullut turhaan pelotelluksi.
Ainoat jotka peloittelee ja ahdistelee lapsia koulun pihoilla asti on salaliitto hörhöt 😎