Fazer vain pienentää suklaidensa kokoa

Anonyymi

Koko pienentyy mutta hinta pysyy samana, tämäkö on reilua? Vaiko asiakkaiden huijaamista?
Kismetil koko pienempi kuin ennen hinta on sama. Taidan ostaa ensi kerralla jotain muuta kuin fazeria☹️

15

1307

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kismetin uusi minikoko 41 grammaa.
      Hinta sama!
      Haloo jo siellä!

    • Anonyymi

      Epäsuoraa inflaatiota? Eli ostovoiman vähentämistä..?

      • Anonyymi

        Aivan: kun oli 60-luvulla hinta- ja palkkasulku, reikäleivän reikä suureni ja makkaraan ilmestyi jauhoa...


    • Anonyymi

      Suklaa lihottaa. Kannattaa ennemmin ostaa vaikka hedelmiä.

    • Anonyymi

      Lidlistä saa ulkomaista suklaata.

      • Anonyymi

        49 senttiä / 100g levy. Ihan kelvollista vieläpä.


    • Anonyymi

      Tuo onkin syvempi dilemma. On sinänsä sitä parempi mitä vähemmän suklaata syö. Etenkin Fazerin palmuöljymyrkkyä. Voi maksaa totutun summan mutta saada lievemmän myrkytyksen. Eikös tuo ole hyvä?

    • Anonyymi

      Onko Fazerin salmiakkisuklaalevy lopetettu? Sellainen 100 g levy...oli tosi herkkua.

      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Yrittävät saada ihmisiä laihtumaan. Fazer voittaa ja lihavat kiittävät.

    • Anonyymi

      Joo, on huijausta. Mulle luvattii et maahanmuuton seurauksena olis isompia kulleja tarjolla, vielä mitä.
      T: Ellu demareksta

    • Anonyymi

      Takavuosina heitin fazerin present -konvehtilaatikosta pskanmakuiset kahvikonvehdit suoraan roskiin, ja saman tavan olen opettanut kummilapsillekin, ja se onkin ollut hauska vitsi aina joulunaikoina.

      Mutta nyt viimeinkin tänä 2021 joulusesongin koittaessa on fazerilla sentään joku älynnyt, että vedetään ne karmean maukuiset kahvi-/lattekonvehdit jo tehtaalla vessapytystä alas, eikä pistetä niitä sinne konvehtirasiaan pilaamaan ihmisten joulua.

      Tosin nyt present -konvehtilaatikon suklaat ovat niitä samoja suklaatuotteita, mitä muutenkin löytyy patukoina karkkihyllystä, niitä on vain pätkitty pienempiin paloihin. Ei tälläinenkään ole mikään järjen riemuvoitto, kun ajattelee, että se jouluksi ostetun konvehtirasian soisi olevan se MAKUELÄMYS.

    • Anonyymi

      No elä helevetti osta koko suklaata, vai sokerin himoko ajaa kuluttamaan laardipeppaa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      25
      3148
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      3
      793
    3. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      68
      760
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      3
      710
    5. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      35
      607
    6. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      32
      601
    7. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      20
      549
    8. Mitä ajattelet

      Meistä nykyään.
      Ikävä
      41
      540
    9. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      3
      529
    10. Oletko varma

      Ettei meistä tule mitään?
      Ikävä
      40
      521
    Aihe