Lappajärvestä ja sen saarista pitäisi kirjoittaa historiikki. Jokaisesta saaresta edes yhden sivun verran esittelyä, valokuvia, tarinoita, legendoja ja historiaa.
Lisäksi käydä yleisesti järven historiaa; järven laskut, patokapina, tulivuoriteoria, meteoriittitutkimus....
Järvestä on jo muutama vuosi sitten tehty joku höpöhöpö taidekirja mutta siinä ei ollut mitään mielenkiintoista. Uskoisin että ehdottamani kaltaisella kirjalla olisi markkinaa ja siitä olisi hyötyä myös matkailussa. Kirja julkaistaisiin sitten sekä painettuna että verkossa vapaasti luettavana Open access kirjana.
Järven historiikki kirjaksi
6
96
Vastaukset
- Anonyymi
No mä sain vuonna 87 ekaa kertaa pimppii, oltiin tulivuorirockissa ja homma hoitettiin puskassa. Saaria nyt lappajärvessåä ei niin paljon ole, että kirja syntyisi.
- Anonyymi
Pitkästössä kummitus ja tapetun piian muistokivi. Selkäsaarilla taukotupa. Kärnässä on kirjakieltä puhuvien ihmisten kylä. Ukonsaaressa laavu. Halkosaaressa lava. Veanteensaaressa muutama mökki. Kyrönsaareen tulee silta. Kuivakarilla ei mitään.
- Anonyymi
Siinä saakin käyttää luovuutta kun jostaan selkäkarista alkaa kirjaa tehdä. Ei siellä ole kuin paskantavia lokkeja! 😁
Kärnää ei voi mieltää saareksi, kuten ei Halkosaartakaan.- Anonyymi
Jospa sinne olisi haaksirikkoutunut merirosvolaiva jonka kyydissä oli saunatonttu.
- Anonyymi
Ilkassa 19.1.1937 tarina Pitkästöstä isonvihan ajoilta: https://digi.kansalliskirjasto.fi/sanomalehti/binding/1989670?page=4
- Anonyymi
Isovihan aikaan kirkonkellot upotettiin Lappajärveen. Siksi tänäkään päivänä ei Lappajärvessä ole laisinkaan kaloja.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 775258
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai674668Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1264615Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3411962- 891609
- 931534
- 2571476
- 3371163
- 200991
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.56980