Järven historiikki kirjaksi

Anonyymi

Lappajärvestä ja sen saarista pitäisi kirjoittaa historiikki. Jokaisesta saaresta edes yhden sivun verran esittelyä, valokuvia, tarinoita, legendoja ja historiaa.
Lisäksi käydä yleisesti järven historiaa; järven laskut, patokapina, tulivuoriteoria, meteoriittitutkimus....

Järvestä on jo muutama vuosi sitten tehty joku höpöhöpö taidekirja mutta siinä ei ollut mitään mielenkiintoista. Uskoisin että ehdottamani kaltaisella kirjalla olisi markkinaa ja siitä olisi hyötyä myös matkailussa. Kirja julkaistaisiin sitten sekä painettuna että verkossa vapaasti luettavana Open access kirjana.

6

82

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No mä sain vuonna 87 ekaa kertaa pimppii, oltiin tulivuorirockissa ja homma hoitettiin puskassa. Saaria nyt lappajärvessåä ei niin paljon ole, että kirja syntyisi.

      • Anonyymi

        Pitkästössä kummitus ja tapetun piian muistokivi. Selkäsaarilla taukotupa. Kärnässä on kirjakieltä puhuvien ihmisten kylä. Ukonsaaressa laavu. Halkosaaressa lava. Veanteensaaressa muutama mökki. Kyrönsaareen tulee silta. Kuivakarilla ei mitään.


    • Anonyymi

      Siinä saakin käyttää luovuutta kun jostaan selkäkarista alkaa kirjaa tehdä. Ei siellä ole kuin paskantavia lokkeja! 😁

      Kärnää ei voi mieltää saareksi, kuten ei Halkosaartakaan.

      • Anonyymi

        Jospa sinne olisi haaksirikkoutunut merirosvolaiva jonka kyydissä oli saunatonttu.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Isovihan aikaan kirkonkellot upotettiin Lappajärveen. Siksi tänäkään päivänä ei Lappajärvessä ole laisinkaan kaloja.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      7858
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3782
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1896
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1210
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      1073
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      28
      1013
    7. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      837
    8. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      792
    9. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      10
      790
    10. Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa

      1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄
      Ikävä
      60
      749
    Aihe