Järven historiikki kirjaksi

Anonyymi

Lappajärvestä ja sen saarista pitäisi kirjoittaa historiikki. Jokaisesta saaresta edes yhden sivun verran esittelyä, valokuvia, tarinoita, legendoja ja historiaa.
Lisäksi käydä yleisesti järven historiaa; järven laskut, patokapina, tulivuoriteoria, meteoriittitutkimus....

Järvestä on jo muutama vuosi sitten tehty joku höpöhöpö taidekirja mutta siinä ei ollut mitään mielenkiintoista. Uskoisin että ehdottamani kaltaisella kirjalla olisi markkinaa ja siitä olisi hyötyä myös matkailussa. Kirja julkaistaisiin sitten sekä painettuna että verkossa vapaasti luettavana Open access kirjana.

6

149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No mä sain vuonna 87 ekaa kertaa pimppii, oltiin tulivuorirockissa ja homma hoitettiin puskassa. Saaria nyt lappajärvessåä ei niin paljon ole, että kirja syntyisi.

      • Anonyymi

        Pitkästössä kummitus ja tapetun piian muistokivi. Selkäsaarilla taukotupa. Kärnässä on kirjakieltä puhuvien ihmisten kylä. Ukonsaaressa laavu. Halkosaaressa lava. Veanteensaaressa muutama mökki. Kyrönsaareen tulee silta. Kuivakarilla ei mitään.


    • Anonyymi

      Siinä saakin käyttää luovuutta kun jostaan selkäkarista alkaa kirjaa tehdä. Ei siellä ole kuin paskantavia lokkeja! 😁

      Kärnää ei voi mieltää saareksi, kuten ei Halkosaartakaan.

      • Anonyymi

        Jospa sinne olisi haaksirikkoutunut merirosvolaiva jonka kyydissä oli saunatonttu.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Isovihan aikaan kirkonkellot upotettiin Lappajärveen. Siksi tänäkään päivänä ei Lappajärvessä ole laisinkaan kaloja.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      42
      2210
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      65
      2068
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1940
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      389
      1684
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      104
      1655
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1484
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1102
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      967
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      75
      935
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      899
    Aihe