Aatelisesta hääjuhlasta Venäjällä löydettiin salattuja merkityksiä – mutta eikö Putin pelkää Romanovien pyrkivän takaisin valtaan?
KAIKILLE paikalla olleille juhlavieraille oli kuitenkin selvää, että ilman Kremlin lupaa ja myötävaikutusta koko hääjuhlan järjestäminen ei olisi ollut Venäjällä edes mahdollista.
Kaiken lisäksi juhlavieraiden turvallisuudesta vastasi Venäjän liittovaltion suojelupalvelu FSO – eli sama organisaatio, joka turvaa myös Putinin itsensä henkeä.
Häiden yksi kuumimmista kysymyksistä kuuluukin: mistä Venäjällä nyt tuulee ja onko Romanovien suvun hääjuhlalla sittenkin jokin suurempi merkitys?
Tämä on Venäjän historian ja nykyisen poliittisen historian kannalta äärimmäisen tärkeä askel. Paljon tärkeämpi tapahtuma kuin mitkään vaalit, Terehov vastasi empimättä.
Kaikki riippuu Jumalasta, kukaan ei voi tietää etukäteen, mitä tapahtuu. Venäjällä ei mitään voi ennustaa etukäteen, Terehov muotoili.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000008304228.html
Romanovit suunnittelevat Putinin perinteiden jatkamista mutta on käärme kainalossa
18
81
Vastaukset
- Anonyymi
Laillinen hallitsija valtaan. Poliittiset vangit vapaaksi, Putinille yhteiskuntapalvelusta loppuiäksi HLBT järjestöissä.
Ja naurettaville Venäjän trolleille hoitolaitos virikkeellisellä toiminnalla perinteisillä työvälineillä hoidettavalla hiili- ja uraanikaivoksella toispuolella napapiirin. - Anonyymi
Maaorjatsaarin perillinenkö valtaan?
- Anonyymi
Talidominikin on parempi kuin vaihtoehto presidentiksi kuin KGB:n myrkkymurhaaja.
- Anonyymi
Eli USA:n myrkyttäjät on parempii?
- Anonyymi
Venäjä hajoaa 10 vuoden sisällä ja Suomi ottaa öljyputket ja kaasuputket haltuunsa, korjaa ne ja laittaa nykyaikaiset vehkeet asemille.
Kaasun hinta tippuu 90% mutta siitä huolimatta tavallisten venäläisten tulot nousee 80% kun ketkuilijat on laitettu vapautettujen toisinajattelijoiden selleihin.
Pro Venäjä puolueen puh. joht. - Anonyymi
Venäjä vapaaksi ja Putin saa olla mustanmeren palatsissaan.
Kytkettynä kaulapannalla ja ketjulla seinään...miksei kattoonkin?
. - Anonyymi
Välillä pitää Putten päästä uimaan.
https://www.thetimes.co.uk/imageserver/image//methode/times/prod/web/bin/46f318c8-5a7f-11eb-8f46-f2b616b9e00a.jpg?crop=1500,1000,0,0- Anonyymi
Puuuuuuuuuuuuuuuute Putte?
- Anonyymi
Nooo tuskin nyt sentään
Eiköhän kyseeessä ole VAIN Luxemburgin satuhäät? - Anonyymi
Presidentti tuli kuokkimaan
https://www.thesun.co.uk/wp-content/uploads/2017/11/nintchdbpict000367332551.jpg?strip=all&w=761 - Anonyymi
Venäjä on kapitalistimaa ja siellä ei pääse monarkiat pääse valtaan vaan oli show menneiden aikojen kunniaksi
- Anonyymi
No sielä Lontoossa ainakin tää tää tää seko ---- päisyys niinkuin --- ja niinhän se --- kai--- niinkuin ---vai --- mitäs tämä --- ???????
- Anonyymi
Putin aikoo julistaa itsensä kuninkaaksi.
Hän teetti itselleen uuden syntymätodistuksen jonka mukaan hän olikin potra poika ja Romanovin jälkeläinen suoraan vajakissa polvessa. - Anonyymi
Romanovit teettivät Putinille hänen hyvin ansaitsemansa mausoleumin jossa Putinilla on tilaa oleskella tuonpuoleisessa.
https://www.themoscowtimes.com/2019/09/05/giant-putin-bust-unveiled-near-lake-baikal-a67171 - Anonyymi
No nyt on Puttella sellainen lepopaikka että Korean pullukkakin sopii sinne mukaan.
- Anonyymi
"Romanovit suunnittelevat Putinin perinteiden jatkamista mutta on käärme kainalossa"
Oh Hoh!
Jo se on myrkkykäärme niin kainalossaa on paljon imusolmukkeita ja homma on aikaa nopee selvä. Eli tuosta käärmekainaloisesta ei ole uhkaksi kenellekään. - Anonyymi
Kyllä kelpaa viettää kuolinpäivät noin komeassa mauseleumissa.
Lauleskella pitkät päivät. - Anonyymi
Ludvig II oli Baijerin kuningas vuosina 1864–1886. Hänet muistetaan käytökseltään omalaatuisena kuninkaana, joka rakennutti useita satumaisen hienoja linnoja. Ludvig II rakennutti Neuschwansteinin linnan yksityiseksi residenssikseen. Linna ei sisältänyt tiloja hoville, vaan ainoastaan Ludvig II:lle ja palvelijakunnalle. Kuningas omisti linnan itsensä lisäksi säveltäjä Richard Wagnerille.
Kuningas muutti asumaan keskeneräiseen linnaan 1886, kun rakennustyöt olivat jatkuneet jo liki 20 vuotta.
Kesäkuun 9. päivä 1886 Ludvig syrjäytettiin julistamalla hänet mielisairaaksi. Wikipedia
Tarina on melkolailla yhdenmukainen erään meidän aikamme mielisairaan ja satumaailmoissa elävän "omalaatuisuuden" toimien kanssa? Sillä erotuksella, että Richard Wagnerin sijasta tällä nykyisellä "skitsofreenikolla" fanaattinen ihailu kohdistuu Josef Staliniin, vähän erilaisista teoista tunnettuun "neroon".
Ja myös sillä, että Ludvig saattoi vahingossa aiheuttaa joidenkin rakentajien kuoleman hoputtaessaan heitä aina vain nopeampaan työtahtiin vaarallisilla työmailla!
Mutta meidän aikamme mielisairas rakastaa "listiä" ihmisiä harrastusmielessä! Hän rakastaa löytää uusia, ja entistä vaikeammin todistettavia tapoja lopettaa ihmisen elintoiminnot. Siinä ovat olleet jo Polonium 210 ja Novitshok testeissä. Tosin jälkimmäisen tuntemus on lapsenkengissä, kun eivät osanneet töhriä Skripalien ovenkahvaan ja Navalnyin sinisiin kalsareihin riittävästi talkkia ( Muistakaapa räjäytetyistä kerrostaloista löytyneet "sokerisäkit )! Mutta sydämen pysäyttämiseen lienee jo hyvä aine löytynyt? Navalnyitä heti alussa hoitanut Omskilaisen sairaalan ylilääkäri sen hengellään todisti! Kuin myös tutkija Matthew Puncher, joka määritti Litvinenkon saaman poloniumannoksen määrän. Hän löytyi myöhemmin kotinsa keittiöstä kuolleena puukotettuaan itseään kahdella eri veitsellä seitsemäntoista kertaa!!!
Muilta osin elämäntarinat täsmäävät! Molempien tavoitteena on ollut tehdä itsensä "kuolemattomaksi" ulkoisella prameudella ja kullatuilla vessaharjoilla! Uransa alussa tämä "ansiottoman arvonnousun" kokenut pääministeri lupasi listiä kaikki "tsetseeniterroristit" vaikka sitten ulkohuussiin!! Aikookohan nyt sitten kullatulla vessaharjalla siivota mielestänsä kaikki Tsetseniassa suorittamansa ihmisoikeuksien loukkaukset?
Luulen, ettei hän kykene edes katumukseen! Nytkin on kaavailemassa Venäjän omaa ihmisoikeustuomioistuinta.
Ludvig oli vallassa 22 vuotta, kunnes kuoli hukkuen epäselvissä olosuhteissa. Naapurimme diktaattorilla on alkanut 21. vuosi vallassa. Voisikohan satumme päättyä niin onnellisesti, että noiden kahden "vajaamielisen" elämäntarinat noudattaisivat viimeiseen loppuun asti samaa kaavaa.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst29514672Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,1784250PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1363903Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun4521881Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt1861875En minä kyllä enää odota sinua
Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O351756Jos joku luulee että kaikki käy
Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn521385Joka kolmas työtön on työkyvytön
Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais1531247Sakin hivutus - ilmiö
Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok661163Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan
Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var81161