https://yle.fi/uutiset/3-11313409
Mistä tuulivoiman vastustamisessa lähelle asutusta on kyse?
Siinä on kyse siitä, että ihmiset haluavat ympäristönsä pysyvän elinkelpoisena. Linkin juttu Torniojokilaaksosta.
Ei tuulivoimaa lähelle asutusta! Kuka on eri mieltä?
6
116
Vastaukset
- Anonyymi
Jättimäisten tuulimyllyjen saama ärhäkkä vastustus Tornionlaaksossa kertoo, mistä pohjimmiltaan on kyse: kodista, rauhasta ja maisemasta – ei vain rahasta
Niin, Sievissä pitäisi myös tajuta, että raha ei ole se oikea opas läheskään aina, eikä koskaan näissä tuulivoimajutuissa. Sievissä arvot tuntuvat olevan kovin materialistiset. Kannattaisi hieman miettiä, mikä tässä elämässä on tärkeää. - Anonyymi
Ehdottomasti juuri tätä mieltä: Ei tuulivoimaa lähelle asutusta!
- Anonyymi
Siellä missä tarvitaan sähköä,sinne ne voimalaitokset tulee.Eihän niitä mihinkään korpeen kannata laittaa,sieltä kun lähtee sähköä kuljettamaan asutuskeskuksiin,niin se energia häviää sinne välille.Nyt kun tämä vihreä vouhotus on päällä ja sähköä syövät autot yleistyy, niin se on kertakaikkiaan pakko hyväksyä.Vastustaa voi,mutta nyt on niin suuret poliittiset voimat jylläämässä että sinne hukkuu valittelijoiden huudot.
- Anonyymi
Olet oikeassa, tuulivoimaloita ei kannata korpeen pystyttää. Sievi on korpea. Sen sijaan tuulivoimalat tulee sijoittaa kolmioon Tampere, Turku, Helsinki. Suurin osa suomalaisista asuu jo nyt tuolla alueella ja tulevaisuudessa yhä suurempi osa.
Siis ketjussa ollaan tähän mennessä yksimielisiä:
EI TUULIVOIMALOITA SIEVIIN. HYVÄ. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olet oikeassa, tuulivoimaloita ei kannata korpeen pystyttää. Sievi on korpea. Sen sijaan tuulivoimalat tulee sijoittaa kolmioon Tampere, Turku, Helsinki. Suurin osa suomalaisista asuu jo nyt tuolla alueella ja tulevaisuudessa yhä suurempi osa.
Siis ketjussa ollaan tähän mennessä yksimielisiä:
EI TUULIVOIMALOITA SIEVIIN. HYVÄ.Lisäys edelliseen. Siis tuulivoimalakeskittymiä E-Suomeen. Tästä on sekin hyöty, ettei maisemia tarvitse raiskata siirtolinjoilla.
- Anonyymi
https://yle.fi/uutiset/3-12126538
Juttu Suomen ilmastopaneelin listauksesta energiasiirtymän epäoikeudenmukaisuuksista. Tähän listaan pitäisi saada selvemmin se, että tuulivoimaloiden rakentaminen tiettyyn osaan Suomea, liian lähelle asutusta on hyvin epäoikeudenmukaista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614308KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1373021Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo452342Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?452254- 241873
- 911832
- 281586
- 221539
- 1481384
- 321200