Uudet talvirenkaat pitäisi hommata ensi talvea varten. Joko on kitkarenkaat kehittyneet pidoltaan nastarenkaiden veroisiksi? Hiljaisempi rengasmelu kiinnostaisi. Ajelut pääasiassa Jyväskylän eteläpuolella sisämaassa.
Kitkat vai nastat?
7
55
Vastaukset
- Anonyymi
Kitkoja käyttää ainoastaan ajotaidottomat umpih_mot
- Anonyymi
Tarkoitit varmaan nastoja sillä kuten tiedettyä niin kitkoilla ajaminenhan vaatii enemmän ajotaitoa kuin nastoilla ajaminen!
- Anonyymi
Epäillä sopii että kehittyvätkö koskaan ainakaan jääpidon suhteen MUTTA muutenhan pito saattaa olla lumella uusilla kitkoilla jopa parempi kuin nastarenkailla.
Jos joutuu paljon ajelemaa maaseudun pikkuteitä niin siinä tapauksessa nastat varmaan ovat paikallaan sillä pidemmän suojan jälkeen kun tulee pakkanen niin "kylätiet" ovat sellaisessa kunnossa että vain "rattimies" pärjää niillä ennen hiekoitusta.
Ne muutamat kerrat kun satelee alijäähtynyttä vettä niin pääteillä kyllä pärjää kitkoilla ja kaupunkialueilla eteläsuomessa nastoja ei käytännössä tarvita. - Anonyymi
Pitopohjakengälläkään ei tee mitään peilijäällä ja nastattomalla renkaalla vielä vähemmän.
- Anonyymi
Taas piti tämäkin sensuroida...
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/perheenisa-lahti-kitkarenkain-kohti-lappia-liukkauden-aliarviointi-johti-vastaantulijan-kuolemaan-lasten-vakavaan-loukkaantumiseen-ja-tuomioon/8250594#gs.cpuglw
Kitkat petolliset- Anonyymi
Tämähän oli vain toimittajan tulkinta asiasta, tai siis otsikko! Ei tuossa edes otettu kantaa kitkarenkaiden osuuteen onnettomuuteen - Autossa nyt vain sattui olemaan kitkarenkaat!
Se on tietenkin totta että kitkoilla pitää ajaa "sillä mielellä" mutta niinhän se pitäisi muutenkin olla ennakoiva asenne siinä ajamisessa.
On myls oikein tilastoja joissa todetaan että kitkoilla ajetaan suhteessa vähemmän onnettomuuksia talvikeleillä!
https://www.verkkouutiset.fi/poliisi-hammastyi-nama-renkaat-sittenkin-turvallisimmat/#ad9ed060
- Anonyymi
"Nastat"!!!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-195995Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite855622Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin993629- 1253614
- 1221370
- 571317
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1301232- 381039
- 451023
- 26999