Uudet talvirenkaat pitäisi hommata ensi talvea varten. Joko on kitkarenkaat kehittyneet pidoltaan nastarenkaiden veroisiksi? Hiljaisempi rengasmelu kiinnostaisi. Ajelut pääasiassa Jyväskylän eteläpuolella sisämaassa.
Kitkat vai nastat?
7
59
Vastaukset
- Anonyymi
Kitkoja käyttää ainoastaan ajotaidottomat umpih_mot
- Anonyymi
Tarkoitit varmaan nastoja sillä kuten tiedettyä niin kitkoilla ajaminenhan vaatii enemmän ajotaitoa kuin nastoilla ajaminen!
- Anonyymi
Epäillä sopii että kehittyvätkö koskaan ainakaan jääpidon suhteen MUTTA muutenhan pito saattaa olla lumella uusilla kitkoilla jopa parempi kuin nastarenkailla.
Jos joutuu paljon ajelemaa maaseudun pikkuteitä niin siinä tapauksessa nastat varmaan ovat paikallaan sillä pidemmän suojan jälkeen kun tulee pakkanen niin "kylätiet" ovat sellaisessa kunnossa että vain "rattimies" pärjää niillä ennen hiekoitusta.
Ne muutamat kerrat kun satelee alijäähtynyttä vettä niin pääteillä kyllä pärjää kitkoilla ja kaupunkialueilla eteläsuomessa nastoja ei käytännössä tarvita. - Anonyymi
Pitopohjakengälläkään ei tee mitään peilijäällä ja nastattomalla renkaalla vielä vähemmän.
- Anonyymi
Taas piti tämäkin sensuroida...
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/perheenisa-lahti-kitkarenkain-kohti-lappia-liukkauden-aliarviointi-johti-vastaantulijan-kuolemaan-lasten-vakavaan-loukkaantumiseen-ja-tuomioon/8250594#gs.cpuglw
Kitkat petolliset- Anonyymi
Tämähän oli vain toimittajan tulkinta asiasta, tai siis otsikko! Ei tuossa edes otettu kantaa kitkarenkaiden osuuteen onnettomuuteen - Autossa nyt vain sattui olemaan kitkarenkaat!
Se on tietenkin totta että kitkoilla pitää ajaa "sillä mielellä" mutta niinhän se pitäisi muutenkin olla ennakoiva asenne siinä ajamisessa.
On myls oikein tilastoja joissa todetaan että kitkoilla ajetaan suhteessa vähemmän onnettomuuksia talvikeleillä!
https://www.verkkouutiset.fi/poliisi-hammastyi-nama-renkaat-sittenkin-turvallisimmat/#ad9ed060
- Anonyymi
"Nastat"!!!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7242401Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3442017Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä261883Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o101693Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581498Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise121032Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu181019- 55870
- 63865
Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?
Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?2818