Kitkat vai nastat?

Anonyymi

Uudet talvirenkaat pitäisi hommata ensi talvea varten. Joko on kitkarenkaat kehittyneet pidoltaan nastarenkaiden veroisiksi? Hiljaisempi rengasmelu kiinnostaisi. Ajelut pääasiassa Jyväskylän eteläpuolella sisämaassa.

7

72

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kitkoja käyttää ainoastaan ajotaidottomat umpih_mot

      • Anonyymi

        Tarkoitit varmaan nastoja sillä kuten tiedettyä niin kitkoilla ajaminenhan vaatii enemmän ajotaitoa kuin nastoilla ajaminen!


    • Anonyymi

      Epäillä sopii että kehittyvätkö koskaan ainakaan jääpidon suhteen MUTTA muutenhan pito saattaa olla lumella uusilla kitkoilla jopa parempi kuin nastarenkailla.

      Jos joutuu paljon ajelemaa maaseudun pikkuteitä niin siinä tapauksessa nastat varmaan ovat paikallaan sillä pidemmän suojan jälkeen kun tulee pakkanen niin "kylätiet" ovat sellaisessa kunnossa että vain "rattimies" pärjää niillä ennen hiekoitusta.

      Ne muutamat kerrat kun satelee alijäähtynyttä vettä niin pääteillä kyllä pärjää kitkoilla ja kaupunkialueilla eteläsuomessa nastoja ei käytännössä tarvita.

    • Anonyymi

      Pitopohjakengälläkään ei tee mitään peilijäällä ja nastattomalla renkaalla vielä vähemmän.

      • Anonyymi

        Tämähän oli vain toimittajan tulkinta asiasta, tai siis otsikko! Ei tuossa edes otettu kantaa kitkarenkaiden osuuteen onnettomuuteen - Autossa nyt vain sattui olemaan kitkarenkaat!

        Se on tietenkin totta että kitkoilla pitää ajaa "sillä mielellä" mutta niinhän se pitäisi muutenkin olla ennakoiva asenne siinä ajamisessa.

        On myls oikein tilastoja joissa todetaan että kitkoilla ajetaan suhteessa vähemmän onnettomuuksia talvikeleillä!

        https://www.verkkouutiset.fi/poliisi-hammastyi-nama-renkaat-sittenkin-turvallisimmat/#ad9ed060


    • Anonyymi

      "Nastat"!!!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ranskan vasemmistojohtaja: "Kyllä, meneillään on suuri väestönvaihto!"

      Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon järkytti myöntämällä avoimesti sen, mitä tiedotusvälineet ovat pitkään pitä
      Maailman menoa
      83
      2413
    2. Valion maitotehtaalla kapina

      Ilmastonmuutoksesta, eläinten hyvinvoinnista ja ympäristön saastumisesta huolestuneet eläinkapinalliset estävät panssa
      Maailman menoa
      52
      2293
    3. SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle

      Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?
      Maailman menoa
      162
      2055
    4. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      17
      1831
    5. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      88
      1384
    6. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      81
      1215
    7. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      312
      1146
    8. Jumalauta! Ukraina hyökkää jo Suomeenkin!

      Ukrainan drooneja tullut Suomeen ainakin kolme, ehkä enemmäkin! Syvälle Suomeen! Nyt on klovnipressa hukkapätkä mennyt T
      Maailman menoa
      358
      1113
    9. Mitä kaikkia vikoja

      On kaivatussasi?
      Ikävä
      78
      1005
    10. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      103
      992
    Aihe