Miksi Maajussille morsian - tv-ohjelmassa maanviljelijä naisiakin sanotaan maajusseiksi? Jokin naiseen viittava nimi olisi parempi. Voisi hyvinkin sopia esm. Maamiinalle sulhanen.
Tasa-arvoa
7
87
Vastaukset
- Anonyymi
Tuota noin, hyvä sanahan tuo maamiina olisi kuvaamaan naispuolista maatalousihmistä. Mutta kun presidentti Halonen poisti maamiinat käytöstä!
- Anonyymi
Haloskasta on ollut vain haittaa joka yhä jatkuu ...
- Anonyymi
Juha Mieto aikoinaan mokasi ämmittelyllään.
- Anonyymi
Vihervasemmistolaiset taiteilijat ja näyttelijänaiset ovat kaikkein kauheimpia miesten haukkujia ja mollaajia. Kaikenlainen kurjuus maailmassa, Afrikan nälänhätiä myöten on niiden mielestä suomalaisten heteromiesten syytä.
Sitten KUKAAN noista taiteilevista akoista ei nosta minkäänlaista poikkipuolista sanaa, kun heille myönnetään Jussi-patsaita. Ainoakaan akka ei ole puolta sanaa sanonut, että heille pitäisi tasa-arvoisesti olla omat Julia-patsaat.
Tässä kohtaa feministiämmät ovat täysin epäloogisia. Kaikki tykkää telkkarissa puristaa sovinistista, kivikovaa ja viileää Jussi-patsasta omaan tissivakoonsa. - Anonyymi
Miten olisi maajussitar
- Anonyymi
MaaInkeri... maaSanna...maaMaria....maaAnnika.
- Anonyymi
Miksi autoja sakottavat miehet on parkkipirkkoja tai lappuliisoja. ParkkiPate on yksityinen. Epäreilua, pitäisikö tehdä kansalaisaloite?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse564394Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky933663Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1023282Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575681873Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.171869Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.791096- 81783
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.102769- 40764
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä22754