Lopunajan herätyksen raamatullinen perusta

Lopunajan herätyksen raamatullinen perusta

Kaikki uskovatkaan eivät usko, että mitään lopunajan hengellistä herätystä olisi tulossa. Monien meidän aikamme profetioiden lisäksi herätyksen odotuksella on selvä raamatullinen perusta.

Pietari viittaa lopunajan herätykseen helluntaipäivän puheessaan: "Tämä on sitä, mikä profeetta Joelin (Joel 3:1-5) suulla on ilmoitettu: - Viimeisinä päivinä, sanoo Jumala, minä vuodatan Henkeni kaikkiin ihmisiin. Teidän poikanne ja tyttärenne profetoivat. nuorukaiset näkevät näkyjä ja vanhukset ennusunia." Voit lukea koko kohdan, joka on Apostolien teoissa luku 2 ja jakeet 16-20.

Tuo käännös "vuodatan Henkeni", ei ole ihan tarkka. Kohta pitäisi kääntää "vuodatan Henkeäni". Näin esinm. englanniksi "out of my Spirit" ja ruotsiksi "av min ande".

Toisin sanoen helluntaina ei vielä vuodatettu kaikkea Jumalan Henkeä ihmisiin, vaan kyse oli Hengen vuodatuksen alusta ja esitäyttymyksestä. Vasta viimeisinä päivinä, joita me elämme, Jooelin kirjan ennustus toteutuu lopullisesti juuri ennen Herran päivän tuloa, kuten jae 20 sanoo.

2

53

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Voiko siis olla ,että tuo vuodatus tapahtuu Israelin maalla ja jäännös pelastuu eli se ,mistä Jumala on aina pitänyt huolen ja luvannut pitää aina.
      Muualla maailmassa mennään kohti pimeyttä ja antikristuksen aikaa ja uutta maailman järjestystä ,josta olemme saaneet nähdä murska esimerkin ,kuinka esim covid rokotusvastaiset on vaientamalla vaiennettu ,koska häiritsevät maailman johtajien agendaa.
      Tuo on jo sitä antikristuksen yhtenäistä alustaa ,jolle saa vapaasti tallustaa aikanaan.
      Sananvapaus riistetty jo nyt täysin ja merkit on ilmassa vahvat.
      Ei ole kaukana saatanan edustajan tulo.
      Kiina nousee ja on jo maailman johtaja sen yli 200 miljoonaisella sotajoukolla ja huippu aseilla ,mistä eurooppa tai usa ei voi kuin aavistella...keltainen vaara tuo lohikäärme nousee kuka voi vastustaa sitä.

    • Joko se D.J. Trump on vihdoin USA:n presidenttinä? Joko joko?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      44
      3022
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      36
      2641
    3. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2594
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      104
      2277
    5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      48
      2104
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      342
      1893
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      150
      1556
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      73
      1408
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1228
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      28
      1185
    Aihe