Auttaako hoivakodin henkilökunta hampaiden pesussa sellaista vanhusta , joka ei itse enää kykene hoitamaan asiaa ? SIis kuuluuko se automaattisesti hoivaan vai jäävätkö hampaat oman onnensa nojaan, kuten pelkään ? Huonojen hampaiden kautta voi levitä tulehduksia, jotka voivat olla vanhukselle vakavia. Mikä lienee yleinen käytäntö ?
Hampaiden hoito palvelutalossa
Anonyymi
3287
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kuuluu hoitajan hommaan ja hyvä hoitaja auttaa hampaitten pesussa, se muunlainen ei. Mutta kenenkään hampaita ei voi / ei pääse pesemään, jos autettava panee suun säppiin eikä aukaise sitä pesua varten. - Nm. Meitä on moneksi
juuri näin. Autetaan jos voidaan. Moni, etenkin muistisairas tai muuten huonossa kunnossa oleva ei anna ulkopuolisten harjata hampaitaan.
Tekohampaat on helpompi puhdistaa kun ne otetaan yön ajaksi suusta pois jo terveenäkin ollessa. Hampaiden poisottaminen yöksi toiminto on automatisoitunut niitä käyttävillä selkäytimeen.
Hoivakodissa kyllä, palvelutalossa jos maksat siitä