Olen roskaväkeä oikeasti. Mitä kertoa ihmisille peitetarinaksi, kun he kyselevät perheestäni? Aion siis saada itselleni paremman elämän eikä minusta päälle päin näe totuutta, mutta ihmissuhteet meinaavat aina paljastaa minut.
Tarvitsen apua kunnon ihmisiltä
2
3040
Vastaukset
- Anonyymi
Aikoa saada, aikoa tehdä, aikoa sitä, aikoa tätä ei vie ketään eteenpäin.
Ryhdy toimeen sen sijaan. Opi haluamasi ammatti, iltakoulussa, työsi ohella. Ota toinen työpaikka viikonlopuiksi, todista itsellesi että et ole roskaväkeä vaan ahkera, eteenpäin menevä, itsestäsi ja muista huolehtiva suomalainen.
Tuolloin sinun ei tarvitse esittää mitään, kenellekään. Tekosi puhuvat puolestasi! - Anonyymi
Lähdin ison perheen poikana etsimään leipää ja sen päälle jotain levitettä maailmalta. Oli seikkailuhenkeä ja voimia irrottautua kaikesta entisestä.
Olin niin arka, etten kolmeen vuoteen uskaltanut avata kirjaston ovea, vaikka sinne oli kortteerista matkaa vain kivenheiton matka.
Syvästä korvesta lähteneelle santulle opetettiin mielellään miten maalikylissä eletään. Viina tuli vapaa-aikoja viihdyttämään. Korttipelit ja joskus mustat silmät.
Turpiinhan siellä teollisessa yhteiskunnassa sai, jos uhoomaan kävi. Mutta toisinkin päin... Etsin naista itselleni. Toki toki, mutta en pystynyt irrottautumaan hänestä.
Nyt ollaan jo vanhoja kääkkiä. Sitä kiroilua ja mellastusta vaivojen ja kipujen kanssa.
Duunarin on ohut pakko asettautua. Juokoot mellanöölit ja viinakset joilla siihen on varaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1186346Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3816167Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie696030Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443972Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452375Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42355Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1201411- 121251
- 1871098
- 59897