Tarvitsen apua kunnon ihmisiltä

Anonyymi

Olen roskaväkeä oikeasti. Mitä kertoa ihmisille peitetarinaksi, kun he kyselevät perheestäni? Aion siis saada itselleni paremman elämän eikä minusta päälle päin näe totuutta, mutta ihmissuhteet meinaavat aina paljastaa minut.

2

3000

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aikoa saada, aikoa tehdä, aikoa sitä, aikoa tätä ei vie ketään eteenpäin.

      Ryhdy toimeen sen sijaan. Opi haluamasi ammatti, iltakoulussa, työsi ohella. Ota toinen työpaikka viikonlopuiksi, todista itsellesi että et ole roskaväkeä vaan ahkera, eteenpäin menevä, itsestäsi ja muista huolehtiva suomalainen.

      Tuolloin sinun ei tarvitse esittää mitään, kenellekään. Tekosi puhuvat puolestasi!

    • Anonyymi

      Lähdin ison perheen poikana etsimään leipää ja sen päälle jotain levitettä maailmalta. Oli seikkailuhenkeä ja voimia irrottautua kaikesta entisestä.
      Olin niin arka, etten kolmeen vuoteen uskaltanut avata kirjaston ovea, vaikka sinne oli kortteerista matkaa vain kivenheiton matka.

      Syvästä korvesta lähteneelle santulle opetettiin mielellään miten maalikylissä eletään. Viina tuli vapaa-aikoja viihdyttämään. Korttipelit ja joskus mustat silmät.

      Turpiinhan siellä teollisessa yhteiskunnassa sai, jos uhoomaan kävi. Mutta toisinkin päin... Etsin naista itselleni. Toki toki, mutta en pystynyt irrottautumaan hänestä.

      Nyt ollaan jo vanhoja kääkkiä. Sitä kiroilua ja mellastusta vaivojen ja kipujen kanssa.
      Duunarin on ohut pakko asettautua. Juokoot mellanöölit ja viinakset joilla siihen on varaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      285
      6381
    2. Kotihoito suomussalmella

      Mitämieltä ootte suomussalmen kotihoidosta?
      Suomussalmi
      54
      6292
    3. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      95
      5834
    4. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      26
      5718
    5. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      42
      5315
    6. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      52
      4854
    7. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      228
      4204
    8. Sählyhallitus 2023-2025, mailat heiluvat, mutta pallo karkaa kulmaan

      Salibandy on organisoitua. Sähly on taas sitä, kun joku tuo mailat ja palloja on ehkä yksi. Sitä tämä hallituskin on: pe
      Maailman menoa
      4
      3991
    9. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      151
      3706
    10. Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes

      Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!
      Maailman menoa
      39
      3262
    Aihe