Keitähän tässä on haastateltu. Varmaan niitä suurimpia eläkkeensaajia. Tässä ei voida tarkastella ainakaan kansaneläkkeen varassa olevia, joiden tulotaso on 780- 1000 euroa kuukaudessa. Tämä on eu:n suositteleman raja-arvon alapuolella noin 600 euroa/kk. Suomessa Kelan maksama eläke aiheuttaa ruokajonoja ja puutetta sadoilletuhansille pieneläkeläisille. Tälläiset uutiset ovat harhaanjohtavia, jotka eivät anna todellista kuvaa suomen pieneläkeläisistä.
Mikä ihmeen tutkimus - eläkeläiset voivat nyt paremmin?
3
75
Vastaukset
- Anonyymi
Näinpä suuri osa eläkeläsistä koettaa tulla toimeen alle 1000 euron eläkkeellä. Jos on ollut työelämänsä jossain pikkuputiikissa tai liukuhihnan ääressä ei työeläke yllä lähellekään 1000 euroa. EU:n määrittämät alimmat eläkkeet ovat jokseenkin puolta korkeammat. Vain Albaniassa on vastaava eläketaso, mutta eläminen monin verroin halvenpaa !!
- Anonyymi
Kas kas eläkkeistä ei saanut keskustella ketju putosi heti pimentoon !!
- Anonyymi
On menny ihmeelliseksi tämän maan politiikka kun eläkeläisiä ajetaan nälkään ja leipäjonoihin joihin eivät kyllä lähde , sen tietää kaikki että apua ei itse kehdata hakea vaikka henki menisi ,näin käytetään härskisti hyväksi heikoimpien tilannetta , toisaalla laitetaan rahaa menemään laskematta kun ollaan enempi huolissaan muiden maiden tilanteesta kuin oman maan heikoimpien asioiden hoitamisesta asiallisesti. Varmasti ei kukaan lähde sossupummiksi vanhoilla päivillään , ei ihme että narulle on niin paljon käyttöä tässä maassa , poliitikotkin vetävät vain näytelmiään asian suhteen tekemättä mitään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.1036412Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa
Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d25234477Kuka on menehtynyt?
https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras242993Nainen, ota nyt rauhallisesti
Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä1311214- 431151
Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.103856Ajattelen sinua kiitollisuudella
Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi49852Mitä olisitte sanonut hänelle?
Onko teille jäänyt mieleen joku tietty ihminen ja tilanne, joka polttelee yhä – se asia, jota ette uskaltaneet sanoa ään50824Sinulle tiedoksi
Olen paljon miettinyt sitä hetkeä, kun uskalsin näyttää pienin elein ja kertoa pienesti, eli hyvin hillitysti sinulle si26771- 43758