Viimeisimmän VA-lehden laittaminen verkkoon alkoi.
https://vapaa-ajattelijat.fi/blog/2021/10/04/humanistinen-hatahuuto/
Humanistinen hätähuuto (VA 3/2021)
24
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Linkistä avautuu myös toinen pääkirjoitus.
- Anonyymi
Ja sehän sitte jo käsitteleekin kansalaisaloitetta, jonka teksi on viereisellä sivulla.
- Anonyymi
Kysymys on vaikea. Jopa Mahdiin on liitetty tietoisuus tarpeesta korvata kaikki uskontojen esim. Kristinuskon ja islamin aiheuttamat kärsimykset ja tappiot.
Mutta Intian inkarnaatiot ehtivät edelle ja toivat jo 1500 luvulta alkaen uskonpuhdistuksen, vallankumouksen, tieteen ja muut asiat lähellä humanismiakin olevat.
Kykeneekö Mahdi tekemään mitään muuta kuin valitsemaan tosi uskossa oleviksi vain oman sukunsa ja kourallisen muita. Loput hän väittää uskosta luopuneiksi?
Eikä korvaa antikristusten aiheuttamia takaiskuja. Se jää nähtäväksi.
Vuodesta 2013 alkaen on neuvoteltu tuollaisen korvauksen eräistä piirteistä.
Maailmanlaajuinen kansalaispalkka päämääränä.
Kuten jo sanoin kysymys on äärimmäisen vaikea. - Anonyymi
Vapariliitto voisi maksaa afgaanikulut saamistaan valtionavuista
ttps://www.suomenuutiset.fi/hallituksen-hyvesignaloinnista-uusi-jattilasku-tuhannesta-afganistanilaisesta-maahanmuuttajasta-suomen-veronmaksajille-jopa-puolen-miljardin-euron-kustannukset/ - Anonyymi
Hyviä pääkirjoituksia molemmat. Olisi parempi julkaista kumpikin erikseen, koska aiheet niin erilaisia.
- Anonyymi
Niistä pitäisi ottaa kopiot ja jakaa kadunkulmilla ohikulkeville ja pakeneville
- Anonyymi
Aiheellinen huuto humanismia puolesta. Konretiaa perässä.
- Anonyymi
Kristillliskonservatiiviset tekevät omaa järjestelmällistä tuhotyötään "lännessä" samoin kuin Afrikassa.
- Anonyymi
Buddhalaisuus, hindulaiduus, islam, kristinusko... - musta kylki kaikilla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Buddhalaisuus, hindulaiduus, islam, kristinusko... - musta kylki kaikilla.
Olet oikeassa, ainakin kristinusko opettaa jokaisella ihmisellä olevan enemmän tai vähemmän syntinen eli kylki on musta. Juutalaisuudessa homma menee kai jotensakin niin, että ihmisessä on taipumus hyvään ja taipumus pahaan. Kumpaa taipumusta sitten haluaa vahvistaa.
Ateisti voi pyrkiä hyvään maallisella tasolla. Toimii epäitsekkäästi ja huomioi kanssa ihmiset. Se on kunnioitettavaa.
Samoin uskovainen, lisäten pyrkimys sopuun Luojan kanssa. "Kun te tunnustatte syntinne (mustan kylkenne), on Hän....". Musta kylki kannattaa tunnustaa ja pyrkiä siitä eroon vaikka Jlaa ei ihmisestä tule, ei edes enkeliä. Kaikkea ei tarvitse esitellä kaikille ihmisille eikä vuosisatojen takaisista tai toisten ihmisten tekemisistä tarvitse kantaa syyllisyyttä, mutta historiasta voi oppia. Oli sitten ateisti, kommunisti tai uskovainen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olet oikeassa, ainakin kristinusko opettaa jokaisella ihmisellä olevan enemmän tai vähemmän syntinen eli kylki on musta. Juutalaisuudessa homma menee kai jotensakin niin, että ihmisessä on taipumus hyvään ja taipumus pahaan. Kumpaa taipumusta sitten haluaa vahvistaa.
Ateisti voi pyrkiä hyvään maallisella tasolla. Toimii epäitsekkäästi ja huomioi kanssa ihmiset. Se on kunnioitettavaa.
Samoin uskovainen, lisäten pyrkimys sopuun Luojan kanssa. "Kun te tunnustatte syntinne (mustan kylkenne), on Hän....". Musta kylki kannattaa tunnustaa ja pyrkiä siitä eroon vaikka Jlaa ei ihmisestä tule, ei edes enkeliä. Kaikkea ei tarvitse esitellä kaikille ihmisille eikä vuosisatojen takaisista tai toisten ihmisten tekemisistä tarvitse kantaa syyllisyyttä, mutta historiasta voi oppia. Oli sitten ateisti, kommunisti tai uskovainen."Ateisti voi pyrkiä hyvään maallisella tasolla. Toimii epäitsekkäästi ja huomioi kanssa ihmiset. Se on kunnioitettavaa"
Missä sellaista tapahtuu? Kirjoittelemalla pallihiestä nettiin ja haukkumalla uskovia vajakeiksi? Missään, en missään koskaan, ole nähnyt ateistin tekevän mitään hyvää.
Ateistit ehkä kiillottavat kylkiään, mutta ovat sisältä synkempiä kuin ketkään muut. Pelkkiä itsekkäitä rääkyjiä, joiden koko elämä on vain kiusantekemistä muille. Vaparit ovat siitä oikein hyvä esimerkki. Mitään positiivista eivät ole saaneet aikaan, ainoastaan lietsoneet vihaa.
- Anonyymi
Napakka avaus pääkirkoituksessa - yhteisjulkaisu, kaksi kirjoittajaa.
- Anonyymi
Uskontojen "synnit" leviävät monelle suunnalle. Katolisuus..
- Anonyymi
Tuossa on jo eetoksen lisäksi paatosta niin kuin pitääkin.
- Anonyymi
Antivapari ei tykkää humanistien huudoista.
- Anonyymi
Miksi itsekäs ja typerä kirkuminen pitäisi kiinnostaa?
- Anonyymi
Katso myös kakkospääkirjoitusta. Se ei ole tullut liikaa esille.
- Anonyymi
Pääkirjoituksia kaksi. Kuten ei kaksipäisen vaan kolmipäinen.
- Anonyymi
Kristilliskonswrvatiivinen kampanjointi uhkaa maailmanlaajuisesti mm. naisten oikeuksista.
- Anonyymi
"humanistinen" kamppailu uhkaa maailmanlaajuisesti kaikkien oikeuksia,
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"humanistinen" kamppailu uhkaa maailmanlaajuisesti kaikkien oikeuksia,
Ja todisteet?
- Anonyymi
Toiseksi viimeisen numeron. Talvipäivän seisauksen kunniaksi tuli 4/2021.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin
Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t535520Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo943418Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..
Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel453309Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"
Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L762487SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa
SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral582382Nepotismi jytkyttää porvaristossa
Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi751897Persut palkkaavat verorahoilla
avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei2991715Anteeksi T
Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa71146Ville Rajainmäki, 25, omaishoitaja
Hän on 65 eläkeikääntyneen avustajana 24/7 Kerrankin omaishoitajaa arvostetaan ja maksetaan asiaankuuluvaa, 3000€, pal231112- 1111001