Halpatyövoima vääristää yhteiskuntarakennetta

Anonyymi

Halpatyövoiman elinkustannukset ovat halpoja omassa maassaan verrattuna Suomeen. Siksi heidän kannattaa tehdä työtä halvemmalla kuin suomalaisten ja kalliimmalla kuin he saisivat kotimaassaan.
Porvareille se on hyvä asia, mutta työläiset kärsivät joutuessaan etsimään uutta ammattia tai joutumalla olemaan pitkäaikaistyöttömiä.
Hallituksen tulisikin tutkia asiaa ja lisätä aikuiskoulutusta ja tukea oppisopimuksella uutta työtä tekeviä.

5

58

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvä kommentti.

    • Anonyymi

      Monelle työttömälle uusi työpaikka oppisopimuksella olisi järkevin vaihtoehto. Silloin saisi heti palkkaa, eikä olisi päivärahan varassa.

    • Anonyymi

      Yhteishyvähän on kauhistus huumeenakin.

      • Anonyymi

        Huumeita käytetään nytkin saattohoidoissa ja helpottamassa kovista kivuista kärsiviä. Mutta vain sen verran, ettei niihin jää koukkuun.
        Huumeen käyttö huvitteluun on liian riskialtista käyttäjälleen, vaikka kuinka olisi järkevä ihminen.


    • Anonyymi

      Työttömyys ei ole mikään ihme vähän koulutetuille työläisille, kun ulkomaalta tullaan tekemään työt pienemmällä palkalla. Kyllä Suomeen pitää saada korkeampi alin palkka.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      246
      4502
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      123
      2949
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2712
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      78
      1689
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1532
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      51
      1251
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      89
      1185
    8. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      203
      1054
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      46
      1017
    10. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      1003
    Aihe