Tämä tutkimusala haastaa perinteisen käsityksen että öljy olisi syntynyt orgaanisten ainesten maatumisposesseista kuten eläimistä, kasveista ja muista ölleröistä.
Kun tätä ryhtyy ajattelemaan niin väitehän kuulostaa naurettavalta vaikka se onkin vallitseva tieteen käsitys.
Toki tiedemiehet ovat haudanvakavaa väkeä vaikka jengi hyppisi tasajalkaa heidän ympärillään ja nauraisi väitteilleen. Yhteiskunnan ikuinen virka siihen toki velvoittaa.
Mikäli öljyn alkuperä ei olekaan fossiilinen niin sehän onkin uusiutuva luonnonvara ja energian lähde.
En hyväksy tähän asialliseksi vastaukseksi sitä etten olisi ilmaista pillua koskaan saanut.
Abioottinen öljy ?
19
262
Vastaukset
- Anonyymi
Mistä se öljy sitten olisi muodostunut sinne maan alle? Kivistä ja hiekasta?
Hienoa että olet kiinnostunut.
Tietoa on saatavilla helposti joten minun on tähän turhaa toistaa viisaiden väitteitä.
Toki on mullistava ajatus että öljy olisikin uusiutuva luonnonvara ja siksi siitä ollaan hipihiljaa.....
- Anonyymi
Uusiutuvat luonnonvarat, tuuli, ja vesi.
Tuuli menee aina korkeammasta ilmanpaineesta matalampaan, koittaen tasoittaa ilmanpaine-eroja.
Vesi haihtuu vesialtaasta (meri, joki, järvi) ja sitten aikanaan sataa taivaalta takaisin.
Mikä olisi se sykli joka tuottaisi monimutkaista hiilivetyketjua? Ainut tunnettu, ja käsittääkseni laboratoriossa toistettavissa oleva prosessi, on se millä selitetään öljyn synty.
Noin teoreettisella tasolla, koska Maapallo on käytännössä suljettu ekosysteemi, voidaan sanoa että öljykin on uusiutuva energianlähde! Siihen uusiutumiseen menee vain VITUN KAUAN.
Nasu-Marttakin delatessaan maatuu, ja 10 miljoonan vuoden päästä joku setä tai täti (vai olemmeko jo kaikki "muu-muita"?), jos polttomoottori on silloin vielä olemassa, tankkaa Nasu-Marttaa tankkiinsa ja ajaa sitten vaikka ympyrää. Ottaen huomioon Nasu-Martan etanolipitoisuuden voidaan katsoa että kyseessä olisi bio-polttoaine.- Anonyymi
Luulin että se on sellainen tasa-arvoinen, niillä on mielessä toinen asia.
- Anonyymi
"Tuuli menee aina korkeammasta ilmanpaineesta matalampaan, koittaen tasoittaa ilmanpaine-eroja."
Valehtelet. Jos tuo olisi syy tuuleen niin tuulet loppuisi hetkessä kun ilmanpaine-erot olisivat tasaantuneet. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Tuuli menee aina korkeammasta ilmanpaineesta matalampaan, koittaen tasoittaa ilmanpaine-eroja."
Valehtelet. Jos tuo olisi syy tuuleen niin tuulet loppuisi hetkessä kun ilmanpaine-erot olisivat tasaantuneet.Ja koko ilmakehän korkeampi ilmanpaine karkaisi matalampaan (= avaruuden tyhjiöön) jos avaruus olisi totta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja koko ilmakehän korkeampi ilmanpaine karkaisi matalampaan (= avaruuden tyhjiöön) jos avaruus olisi totta.
Nähtävästi et ymmärrä tieteitä jos luulet että ilmakehä karkaisi tyhjiöön.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Tuuli menee aina korkeammasta ilmanpaineesta matalampaan, koittaen tasoittaa ilmanpaine-eroja."
Valehtelet. Jos tuo olisi syy tuuleen niin tuulet loppuisi hetkessä kun ilmanpaine-erot olisivat tasaantuneet.No niinhän siinä kävisi, jos auringon lämmittävä vaikutus loppuisi!
- Anonyymi
https://en.wikipedia.org/wiki/Abiogenic_petroleum_origin
Ahaa eli se on hypoteesi asteella vasta...
Kuulostaa "big oil" salaliitto teorialta, pysäyttää sähkömootori autot jo olikos se jo neljättä kertaa. - Anonyymi
"Kun tätä ryhtyy ajattelemaan niin väitehän kuulostaa naurettavalta vaikka se onkin vallitseva tieteen käsitys."
Enemmän minua naurattaa se että öljyä voisi tulla tyhjästä.- Anonyymi
Uskothan että koko maailmankaikkeus on poksahtanut tänne tyhjästä niin miksei öljykin?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Uskothan että koko maailmankaikkeus on poksahtanut tänne tyhjästä niin miksei öljykin?
Tutustu mitä alkuräjähdys teoria opettaa ensin.
- Anonyymi
Maailman luoja on laittanut öljyn maan sisään voiteluaineeksi:
https://youtu.be/7HFhnk1ZITU
Maanjäristyksien lisääntyminen johtuu itseasiassa siitä että pumppaamme kyseisen voiteluaineen pois litteän maamme rattaista…- Anonyymi
"maanjäristysten lisääntyminen"?
Mihin perustat tämän väitteen?
Järistyksiä on aina ollut, ja melkein väittäisin että ennen niitä oli enemmän, ja ne vähenee kun Maa viilenee.
Mieti vaikkapa vuoristoja, ne ei synny mummojen mehukesteillä, vaan maanjäristyksin. Koska viimeksi muistat että tasaisella olisi äkkiä isokin vuoristo? Kaikki tunnetut vuoristot on olleet siellä läpi ihmiskunnan historian.
Yksittäisiä tulivuoria on ilmaantunut sinne ja tänne sekä kadonnut, mutta ei vuoristoja. >>>Maanjäristyksien lisääntyminen...<<<
Tämähän on tuttu uskovaispiireissä pyörivä raamatullinen käsitys, että Lopun Aikoina maanjäristykset lisääntyvät.
Tosiasiassa ei kuitenkaan ole mitään näyttöä siitä että maanjäristyksiä nykyään olisi enemmän verrattuna johonkin toiseen ajanjaksoon. Myöskään mitään trendiä asiassa, suuntaan taikka toiseen, ei ole havaittavissa.
- Anonyymi
On se jumala vaan aika jekku jätkä kun se kaiken muun lisäksi päätti luoda syvälle maan alle jotain mustaa löllöä ja sitten vielä kivettyneitä eläinten fossiileja.
- Anonyymi
Ei luonut. Ainakin "fossiilit" syntyi vedenpaisumuksessa. Ihmisten fossiileja ei ole koska ihmiset kiipesivät puihin ym. korkeammalle tulvaa pakoon eivätkä jääneet tulvan tai mudan alle.
- Anonyymi
"Kun tätä ryhtyy ajattelemaan niin väitehän kuulostaa naurettavalta vaikka se onkin vallitseva tieteen käsitys."
Miten niin?
"Mikäli öljyn alkuperä ei olekaan fossiilinen niin sehän onkin uusiutuva luonnonvara ja energian lähde."
Paitsi, että vain pieni osa olisi tätä ja ajatusta pidetään toiveajatteluna.Ajatusrikollisuus on jo pesiytymässä länsimaiseen yhteiskuntaan joskin sen valvonnan toteutus on vielä hieman puutteellista.
Pöh. Taidan tehdä aivan oman aloituksen.....
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä1012140Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2971934Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3441761Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1041726Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.2071617- 321351
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941133Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii251092Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤671089- 511057