Ikävä entisiä aikoja

Anonyymi

Kun kylän miehet tai naiset kohtasivat toisensa, niin tavallisesti tietysti puhe aloitettiin säästä, niin vielä usein nykyäänkin. Kuitenkin menneessä ja tässä nyky sääkeskustelussa on iso ero. Entisaikaan sanottiin, eikös ole ollut mukavaa lämmintä syksyä Pitkään? No on ollut ja kyllä saa olla kiitollinen, kun on saatu viljat niin hyvin puitua talteen. Toivottavasti jatkuis nyt tuonne marraskuun lopulle asti ainakin. Toivottavasti tulis vielä lauha vähäluminen talvi päälle. Niin säästys ja riittäs nuo polttopuut talven yli. . Siis ei sanaakaan ilmaston muutoksesta.

Nyt kun tapaavat. Kyllä on pitkään ollut lämmintä syksyä. Kyllä on ilmasto lämmennyt ja muuttunut, niinpä, kyllä selvästi huomaa, ei se muuten näin hyvää keliä olis. Kyllä nyt on vaan lopetettava kaikki päästöt. Kyllä minkähänlainen myrsky siitä on oikeen tulossa. Kun koko maailma ei puhu muusta kun ilmaston muutoksesta. Sitten toinen toteaa, vaikka kun totta puhutaan, niin en minä ole mitään ilmaston muutosta huomannut, 50 vuotta sitten kun vanhin poika synty, oli juuri samanlainen syksy ja talvikin siinä meni pienessä pakkasessa. Se oli lämmin vuosi se. Seuraavana vuonna sitten kärvisteltiin.

3

207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niin, vaikee on uskoa asiaa ilmaston muutoksesta, se on aikalailla sama asia, jos tunnet terveytesi olevan samanlainen kun ennenkin, siis väliin vähän kolottaa jalkaa ja pientä flunssan poikasta on aina silloin tällöin. Kuten niin usein ennenkin.
      Kuitenkin sinun sukulaisesi ja tuttavasi ovat alkaneet väittämään jostain kumman syystä, ja tehneet salaliiton, perinnön toivossa. Että sinä olet jo heikentynyt sairas ja sairastut tulevaisuudessa yhä vakavammin, joten sinun pitää nyt alkaa jakaa rahaa meille sinun rakkaille ystävillesi.
      Vaikka kuntotesti ja vanha kokenut lääkäri sanoo ihan toista.

      Siis verrannollisesti samasta asiasta on kysymys.Kauppaa tehdään, päästöoikeuksilla, ikäänkuin jollakin tai jokin taho omistaisi ilman ja Taivaan, ja jos ei homma etene, niin sitten kiristetään pelottelemalla ja uhkailemalla lähes maailman lopulla.

    • Anonyymi

      Kun todellisista elämän asioista ei osata keskustella niin pakko oli keksiä jokin uusi aihe. Jenkeissä yksi hemmo keksi ilmastomuutoksen ja tienaa aiheella hyvin. Luennot ,kirjat ym. hömppä myy hyvin ja politiikassa pärjää vaikkei tiedä todellisista asioista mitään. Kunhan puhuu ja tarvittaessa huitoo käsillään, niin joihinkin se uppoaa, valitettavasti.

    • Anonyymi

      Kyllä perunoita nostettiin maalla useina vuosina ainakin 1960 - 1970 luvuilla ihan hyvässä poutasäässä. Useana vuonna tuolloin pysyvät lumet tuli tamikuussa vasta, joten ei muutosta nykyiseen. Pitää kuitenkin muistaa fakta, ettei vuodet eikä talvet ole veljiä keskenään, eli aivan tavallisia muutoksia on aina. Vuosien 1956 ,1966 ja 1987 talvet olivat aivan "helvetellisiä karmeiden pakkasten takia. Historia kertoo että 1860 luvulla purkautui suuri tulivuori ja alkoi ns. suuret nälkävuodet koska sadot tuhoituivat ja ihmisiä kuoli valtavasti suhteessa väkilukuun. Joillakin paikkakunnilla on hautausmailla joukkohaudat muistona noilta ajoilta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      461
      2805
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      15
      2645
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      269
      1582
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      84
      1184
    5. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      440
      1121
    6. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      63
      1098
    7. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      156
      960
    8. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      41
      928
    9. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      889
    10. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      79
      875
    Aihe