Vai saako ollenkaan? Eläkeläiset saa tienata eläkkeensä päälle jotain 500 euroa. Entä työttömät?
Paljonko työttömänä saa tienata?
5
126
Vastaukset
- Anonyymi
300€
- Anonyymi
Eläkeläinen saa tienata koko palkan ja olla töissä viis päivää viikossa hos haluaa plus saa elekkeen päälle.
- Anonyymi
Joo, saa tehdä täyttäpäivää ja verotus eläkkeestä sen mukainen.
- Anonyymi
Marraskuun loppuun asti työtön saa tienata ilman työttömyysetuuden laskemista 500 euroa kuukaudessa, sen jälkeen se palaa 300 euroon kuukaudessa jos ei sitä poikkeuslakia jatketa.
Yleisen asumistuen kanssa raja on 300 euroa kuukaudessa edelleen ja toimeentulotuen kanssa luonnollisesti 0 euroa joka tosi järkyttävä kannustinloukku!
Työkyvyttömällä raja 835 euroa kuukaudessa mitä saa tienata. Eurokin sen yli ja työkyvyttömyyseläke menee hyllylle vähintään 3 kuukaudeksi jolloin olisi pakko saada(ja pärjätä) kokopäiväisenä muuten pitäisi toimeentulotukea hakea.
Itse opiskelen ammattia ja jos saan paperit ajattelin tehdä maksimissaan 800 eurolla kuukaudessa töitä niin eläkkeen ja työtulojen miinus verot nettotulot olisi about 1400 euroa kuussa.
Sitten jos pystyn ja saan työnantajalta lisää tunteja voisi lisätäkin tosin nykylain mukaan pitäisi heti hypätä kokopäiväiseksi johon en tiedä pystynkö välttämättä koskaan.
Onneksi meidän erinomainen hallitus aikoo 2024 alkaen tehdä työkyvyttömyyseläkkeen ja työnteon yhdistämisestä helpompaa ja kannattavaa kun siirrytään lineaariseen malliin jolloin työtulojen noustessa tietyn rajan yli pikku hiljaa eläke vähenee. Toivonmukaan niitä työtuloja katsotaan joka kuukausi sillä tavalla että ilmoittaa työtulot kelaan(tai jopa että kela näkisi tulorekisteristä suoraan työtulot) ja laskisivat silloin oikean eläkkeen määrän sille kuukaudelle.
Sen avulla voisin ehkä tehdä 24-30 tuntista viikkoa jonka uskoisin mahdollisesti pystyväni jos pystyn koulun käymään läpi. Luonnollisesti ilman eläkettä pohjalla ei tulot olisi alallani johon opiskelen tarpeeksi jos työtunteja vain 0-30 tuntia viikossa.
- Anonyymi
Nyt kun Koronaa saa tienata 5oo ilman että kelakorvausta leikataan.
Tai jos olet osaikatuössä. Saat työttömyyskorvausta niiltä tunneilta jotka olet työtön
Itse olen töissä viisi tuntui ja työtön kolme tuntii.
Saan siis kelasta muutaman satasen kuukaudessa ja antaa vuokranmaksuta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.583723Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j853113Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin642318Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.141530Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m651309- 871169
Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä291029Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?1991Huippu, kaupunki ostaa hotellin
Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä55965- 47952