HiTech pähkinä

Anonyymi

Kuinka korkea WC pytyn tulisi olla, jotta ns takaisku ei yltäisi kastelemaan takamusta?

22

91

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lisäksi: onko jöötin koolla merkitystä?

    • Anonyymi

      Mitä matalampi niin sitä parempi

      • Anonyymi

        Eikö päinvastoin?


    • Anonyymi

      Jos mn/c on suurempi kuin wc, niin tehtävä on mahdoton.

      • Anonyymi

        Tämä on tunnettua alkeisaritmetiikkaa. Nyt on kyse ns takaiskuzta tai peräruiskeesta.


      • Anonyymi

        Ongelma kozkee erityisesti länsimaita.


    • Anonyymi

      Jöötin lähtönopeus vaikuttaa asiaan.

    • Anonyymi

      Pökäleen putoamisnopeus ilmassa rajoittuu putoamiskorkeudesta riippumatta terminaalinopeuden suuruiseksi joka rajoittaa roiskeiden nousukorkeuden.

      Golfpallolla ja pesäpallolla terminaalinopeus on luokkaa 33 metriä sekunnissa. Veteen osuessaan pökäle tuottaa hyvin monimutkaisella tavalla vesipatsaan (jet) jonka korkeuden laskeminen on vaikeaa.

      Vastauksen kysymykseen saa siis selvittämällä, kuinka korkealle 33 m/s iskussa veteen osuva pienehkö kappale vettä roiskuttaa.

      https://physics.stackexchange.com/questions/203753/height-of-water-splashing

    • Anonyymi

      Pahin tilanne olisi hydrofobinen symmetrisen pallomainen pökäle. Asiaa on tutkittu MIT:ssä.

      http://dspace.mit.edu/handle/1721.1/67750

      Hydrofobisuus tulisi kyseeseen esimerkiksi silloin, kun koehenkilö käyttää rasvan imeytymistä estävää lääkitystä (orlistaatti) laihdutustarkoituksessa eli kyseessä olisi ns. rasvap*ska. Normaalistihan luonnontuote on hydrofiilistä eli sen pinta kastuu ongelmitta.

      Hydrofobinen pallomainen kappale tuottaa usein lähes kaksinkertaiseen putoamiskorkeuteensa yltävän roiskahduksen kun veteen muodostuva kaviteetti umpeutuu. Tuossa siis pudotettiin 25.4 cm korkeudesta. Kun persposket roikkuvat lähtöaluetta lähempänä vedenpintaa on kastumistilanne varma.

      Pöntön altaan epäsymmetria vaikuttanee asiaan. Mitä epäsymmetrisempi astia sitä epäsymmetrisempi on pökäleen veteen tuottaman kaviteetin sulkeutumistilanne, jolloin korkeaa Worthingtonin suihkahdusta ei pääse muodostumaan. Asiasta on aivan varmasti WC-pönttöjen tuottajilla kokeellista tietoa mutta saattaa jäädä tuotekehityssalaisuuksiksi.

      • Anonyymi

        Joo tuota samaa ne äijät tuolla Matkahuollon nurkalla toisteli kans.


      • Anonyymi

        Kansan riveistä löytyy tarvittaessa (välistä muutenkin) uskomattomia voimavaroja. Kiitän kaikkia mieltäni kauan painaneen ongelman käsittelyyn osallistuneita.


      • Anonyymi

        Kiitettävää paneutumista asiaan.


    • Anonyymi

      Pytty on ensin siirrettävä kirahvimallin komeroon.

      • Anonyymi

        Turvallisen pytyn korkeus jäi avoimeksi. Ongelmaa tatkasteltiin kiitettävästi


    • Anonyymi

      Jos on kaasua mukana, niin toisinaan kuula voi lähteä sellaisella nopeudella, että pytyn pohja on kovilla. 😖💩

      • Anonyymi

        Tämä on toinen osa ongelmaa.


      • Anonyymi

        Paineinen lähtölaukaus vaatii korkean pytyn.


    • Anonyymi

      aina paperia vähä pohjalle

    • Anonyymi

      Kannattaisiko harkita sitä vanhankansan "paskahuusia" jossa pudotuskorkeus oli n. 3m.

      • Anonyymi

        Erityisen kiinnostavaa oli seurata ns kakkapojan kasvua pakkasilla.


    • Anonyymi

      Jotenkin ne loiskeet sopivat tunnelmaan. Kovempi töräys on aina parempi.

      • Anonyymi

        Saattaa olla peffa täysin märkänä, jos hyvin osuu.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen

      Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o
      Maailman menoa
      414
      4986
    2. Olen Päivi Räsäsen puolella

      En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit
      Maailman menoa
      515
      3218
    3. "Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"

      Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk
      Maailman menoa
      16
      2855
    4. Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen

      Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin
      Maailman menoa
      130
      2664
    5. Nuhteettomia edustajia

      Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no
      Politiikka
      247
      2628
    6. Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.

      Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.
      Maailman menoa
      196
      2609
    7. SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"

      Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit
      Maailman menoa
      27
      2054
    8. "Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."

      Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –
      Maailman menoa
      87
      1735
    9. Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...

      ...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a
      Maailman menoa
      645
      1669
    10. Huumeliika mellastaa Suomussalmella

      Varastanut S-marketissa, jopa kolme kertaa päivässä. Päätekijä pitänyt kuumeorjanaan naistaan useita vuosia. Mies potki
      Suomussalmi
      17
      1499
    Aihe