Hajaantukaa, ei mitään nähtävää - Ranskassa 300 000 kirkon hyväksikäytön uhria

Seksuaalirikokset: Ranskan katoliseen kirkkoon kohdistuneessa pedofiili­tutkinnassa on paljastunut yli 300 000 uhria – Paavi Franciscus ilmoitti tuntevansa ”suurta surua uhrien haavoista”

https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000008310747.html

20

57

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suljettu katolinen kirkko pitää salaisuuksia sisällään ja on rikollista ja siksi on oikein että tutkitaan. Iso laaja tutkimus on käynnissä jos uhrimäärä on noin suuri kuin ilmoitettu.

      Kovia iskuja katolisille ja voi kuvitella että tämä rikollinen perinne on jatkunut kauan.
      Miten pappi voi tulla saarnaamaan Jumalasta Raamatun mukaisesti, tietoisena kaikesta

      • Anonyymi

        "Miten pappi voi tulla saarnaamaan Jumalasta Raamatun mukaisesti, tietoisena kaikesta"

        Kristinusko perustuu muutenkin suureen huijaukseen, joten pokkaa sitä levitellessä aina tarvitaan.


    • Anonyymi

      Milloin Jumala pahoittelee,vai onko yhä "Kämmenellä"

      • Anonyymi

        fap fap fap
        sitäse teettää 🤣🤣🤣
        Lisään edelliseeni


      • Anonyymi

        Olemattomana satuolentona ns. Jumala antaa kaiken anteeksi. Ja meno voi jatkua entisellään.


    • Anonyymi

      Timo Soini katsoo sormien välistä.
      Uskovaiset aina tekevät sillai.
      😁

    • Anonyymi

      Katolinen kirkko on maailman suurin pedofiliarinki, joka pyörii edelleen. Paavi ilmoitti "tuntevansa surua", mutta tarkoitti varmaankin vain sitä, että tuntee suurta surua siitä että asia on tullut julkisuuteen kaikista kirkon jatkuvasti tekemistä systemaattisista ja järjestelmällisistä peittelyistä huolimatta. Eikä paavi tietenkään tuominnut noita rikoksia tehneitä millään tavalla, tai vaatinut heitä vastuuseen teoistaan, aivan kuten yksikään paavi ei ole koskaan tehnyt.

    • Anonyymi

      Raportti: Ranskan katolinen kirkko suojeli tuhansia pedofiileja 1950-luvulta asti
      Tiistaina julkaistava raportti käsittelee tuhansien lasten hyväksikäyttöä ja sen järjestelmällistä peittelyä 1950-luvulta asti. Ranskan katolisessa kirkossa on vaikuttanut 1950-luvulta alkaen tuhansia lasten ja haavoittuvassa asemassa olevien hyväksikäyttäjiä, joiden rikoksia kirkko on järjestelmällisesti peitellyt.

      https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000008306377.html

      Ranskan katolisen kirkon papit hyväksikäyttivät satoja tuhansia alaikäisiä ja kirkko peitteli jäljet, kertoo tuore raportti. Ranskan katolisen kirkon papit hyväksikäyttivät satoja tuhansia alaikäisiä ja kirkko peitteli jäljet, kertoo tuore raportti. Sauvé tuomitsi järjestelmällisyyden, jolla papistoa pyrittiin suojaamaan pedofiliaväitteiltä.

      https://yle.fi/uutiset/3-12128986

      Kannattaa myös muistaa, että tuollaista ei ole tapahtunut ainoataan Ranskassa, vaan täsmälleen samanlaista toimintaa on ollut kaikissa maissa missä katolinen kirkko on iso kirkkokunta. Jokaisesta maasta on raportoitu tuhansia ja tuhansia ja taas uusia kymmeniä tuhansia vastaavia tapauksia.

      Kuinka kukaan voi tuollaisen jälkeen enää kuulua katoliseen kirkkoon, joka on pelkkä rikollisten pyörittämä pedofiiliryhmittymä?

    • Anonyymi

      Uskonnot ovat vaarallisia. Tässä mielikuvitusolentoa edustavat miehet ovat saavuttaneet niin koskemattoman aseman yhteiskunnassa, että ovat raiskanneet tuhansia lapsia ja näitä rikollisia on sitten suojellut maailman suurin kirkkokunta.

    • Anonyymi

      Ei tasapainoinen aikuinen ihminen halua sitoutua selibaattiin, sellaisilla papeilla ja papeiksi haluavilla on jotain vikaa, psyykkistä ongelmaa...

      Toisaalta jos aikuinen ei pysty toteuttamaan normaalia seksuaalisuuttaan, niin se voi sitten täysin sairaalla tavalla...

    • Anonyymi

      Onhan meiläkin tunnettu Katollinen poliitikko. Tais olla ministerikin, mikä häpeä.
      Missähän asustelee, jossain kait Espoossa.

    • Anonyymi

      Media vältti sanomasta, että ne lapset olivat poikia.

      • Anonyymi

        Pojat ovat aina poikia. Myös pappeina.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pojat ovat aina poikia. Myös pappeina.

        Enemmistö poikia, tyttöjä mahtuu mukaan lähetyssaarnattavaksi myös.
        Jehovissa tyttölasten raiskauksista ei kerrota valtion rankaisu voimille.
        Pääkonttori panttaa tietonsa.


    • Anonyymi

      Missä pedot ovat olleet piilossa ?

    • Anonyymi

      Laitetaanpa "kristitty" hattu päähän ja mietitään.

      Voisi olettaa että aika moni näistä uhreista on saanut trauman ja ajautunut huumeisiin, rikoksiin jopa itsemurhiin. Heidän paikkansa on nyt Helvetissä.

      Toisaalta moni näistä papeista on elämänsä viime hetkellä katunut ja pyytänyt syntiensä anteeksi antoa. Heidän paikkansa on nyt Taivaassa.

      Kylläpä Jumalan suunnitelma on kummallinen. Sitä on kristityn mahdoton arvostella ja kyseenalaistaa. Kyllä Jeesus tietää.

      Otetaan "kristitty" hattu pois päästä.

    • Anonyymi

      Joku/Jotkut ihmiset/tutkijat asialla ja tämä on erikoisen hyvä tutkimus ja

      Hyvä työ>>>Jumalan tarkoitus on saattaa nämä ihmiset edesvastuuseen.
      Käsittämätöntä että selibaattilupaus ajattaa nämä "pyhät jumalan edustajat"

      tällaisiin lihallisiin suorituksiin. Eikö kaksi kättä ja Black & Decker riitä, vaan
      pitää porautua kuoropoikiin ja sotkea satojen tuhansien lapsien tulevaisuus
      traumatisoimalla heidän elämä.

      Tästä on takuulla myös vakavampi post traumaattinen häiriö monella ja mikä
      pahinta moni uhri salaa edelleen tapahtumat ja kantaa taakkaansa koko elämän ajan.

      Uskovana Luterilaisena paheksun erikoisesti, miten heitä voidaan pitää enää
      katolisen kirkon seinien sisällä työtehtävissä. Katuminen hiljaisuudessa on vähäisin teko, koska julkinen esiintyminen johtaisi vakaviin seurauksiin.

      Hyväksikäyttäjät saavat ja ovat saaneet mahdollisuuden piiloutua ja sukkuloida ilman rangaistusta ja tästä on jokaisella "pyhällä " tieto >>> sanktiot ovat olemassa.

    • Anonyymi

      Erittäin ikävä juttu, jos totta. Mutta, kun ateistit yleensä vaativat todisteita, onko noille syytöksille todisteet myös?

      • Anonyymi

        Elätkö kellarissa?
        😁


    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      125
      5577
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      44
      5322
    3. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      52
      4437
    4. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      69
      3998
    5. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3424
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      92
      3334
    7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      152
      3281
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      17
      1602
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1541
    10. Jos sulla ei olis ollut tunteita

      Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?
      Ikävä
      129
      1160
    Aihe