masennuksesta

Anonyymi

olen niin väsynyt,,käyn mielenterveys keskuksesta 2 kertaa viikossa, mutta se tuntuu niin loputtoman vaikealta ja en jaksa enää pitkään tuota töitä, itken vaan kotona ja nukun vaan aina kun voin...miksi olen ees elossa, mitään ei tunnu auttavan tähän oloon, lääkkeet on mut niitäkin otan vain harvoin, en jaksa enää..auttakaa mitä teen..

3

171

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miksi otat lääkkeitä vain harvoin? Niistä saa parhaan hyödyn kun ottaa säännöllisesti lääkärin ohjeen mukaan .
      Mutta tiedän sun tunteen. Mullakin elämä ihan umpikujassa ja toivon omaa kuolemaa.

    • Anonyymi

      Tehkää jotain mistä pidätte. Se on mukavaa. Tänään piti alynperin imuroida mutta teki mieli tehä muuta ni en imuroinu. Söin äsken iltaruuan. Myöhään kun huvitti. Mikäs tässä hätänä. Mukavaa ja rauhallista.muija lähti. Vei lapsen. Ei ystäviä. Suku ei yhteyksissä ollu ikinä. Kroppa aivan paskana. Talous kuralla. Ei autoa. Satasen polkupyörä. Ekan liiton lapset ei halua olla yhteyksissä. Dain eilen tietää olevani isovanhempi. Nuorin tyttö sai 17 vuotiaana lapsen. 5kk sitten minä sain tiedon eilen. Pääsi sitte vihdoin pois koulukodista ja joutunu rauhottaa päihteiden käuttöä. Vois sitä huonommimki mennä. Olis vaikka pyörätuolissa tai kuollu tai ilman kotia.

      Sitä vaan ettei kannata toivoa kuolemaa. Kyllä se sieltä tulee muutenkin sitten aikanaan. Kamalaahan se on vaikka kaukki pikkuhiljaa pois viedäänkin jo ennalta niin ettei ole paljoa mistä luopuu sitten viimein.

      Niinku hyvä musiikki. Kuten Jesse Kaikuranta. Youtubesta löytyy. Tässä minä ja hän.

      https://m.youtube.com/watch?v=ryNWEsb_ptU

    • Hei,

      On olemassa monia auttavia tahoja, joista voi saada tukea, kun tuntuu, että omat voivarat ei riitä. Tässä tiedoksi muutama paikka, joista saa sekä ammattimaista tukea että vertaistukea. Näihin voi ottaa yhteyttä anonyymisti ja matalalla kynnyksellä.

      - Tukinet.net - Tukipisteesti netissä https://tukinet.net/

      Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy esimerkiksi Mieli Tukisuhteesta. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/

      Lisäksi maanantaista torstaihin klo 15-19 on aikuisten kahdenkeskinen Solmussa-chat, jossa voi jutella päivystäjän kanssa mistä tahansa elämän ongelmatilanteesta.

      Tukinetissä on myös monenlaisia ryhmächattejä ja keskusteluryhmiä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja.

      Tukinetin kaikki palvelut saa käyttöönsä rekisteröitymällä palveluun anonyymisti. Osaa palveluista voi käyttää ilmankin reksiteröitymistä.

      Keskusteluapua on mahdollista saada matalalla kynnyksellä myös seuraavilta tahoilta:

      - Valtakunnallinen kriisipuhelin

      Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin valtakunnallinen kriisipuhelin päivystää24/7 numerossa 09 2525 0111.

      - Kriisikeskukset

      Ympäri Suomea toimii myös kriisikeskuksia, joihin voi mennä keskustelemaan paikan päälle. Myös etävastaanotto on mahdollista osassa paikoista. Kriisikeskusten yhteystiedot löytyvät mm. MIELI Suomen Mielenterveys ry:n nettisivuilta: https://mieli.fi/tukea-ja-apua/keskusteluapua-kriisivastaanotoilla/

      Ystävällisin terveisin
      SOS-kriisikeskus/Kata

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka jytkytti naftan hinnan jo yli 2,3 euroon

      Sannan aikaan esimerkiksi dieseliä selvästi kalliimpaa bensaakin sai 1,3 eurolla. https://www.is.fi/autot/art-200001188
      Maailman menoa
      172
      4200
    2. Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa

      Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.
      Maailman menoa
      119
      3628
    3. Vasemmiston feministinaiset puolustavat islamia

      mikä on täysin järjenvastaista, mutta eihän femakoilla paljon järkeä olekkaan, leijuvat siellä omassa kuplassaan. Myös
      Maailman menoa
      255
      3081
    4. Taisi kolahtaa....

      Joku kysyi, että miksi S24 sallii kirjoittelun tänne venäläisiltä alustoilta, juttu poistui. Täällähän tosiaan välillä
      Maailman menoa
      7
      1759
    5. Suomi edelleen maailman onnellisin maa

      Olemme hyvällä tiellä. Laitetaan nyt talous kuntoon.
      Maailman menoa
      168
      1419
    6. Kuvaa kaivattuasi

      Yhdellä kivalla yhdyssanalla. 🥹
      Ikävä
      76
      1305
    7. Huomasitko? Tämä "viinin läträys" hämmästytti Yökylässä

      Yökylässä-sarjassa Maria Veitola vieraili Christel ja Jori Roosbergin kotona. Tunnelma oli mukava ja puitteet hulppeat.
      Suomalaiset julkkikset
      32
      1190
    8. Lopetan Keskipohjanmaan tilaamisen

      Vasemmistolaisen ja kristinuskovastaisen pääkirjoituksen vuoksi. Suomen kouluissa on nykyisellään hyvä uskonnonopetus.
      Kokkola
      67
      1035
    9. Mitä vielä

      Toivot välillemme ?
      Ikävä
      97
      985
    10. Jos saisit yhden

      Asian muuttaa kaivatussasi
      Ikävä
      90
      873
    Aihe