masennuksesta

Anonyymi

olen niin väsynyt,,käyn mielenterveys keskuksesta 2 kertaa viikossa, mutta se tuntuu niin loputtoman vaikealta ja en jaksa enää pitkään tuota töitä, itken vaan kotona ja nukun vaan aina kun voin...miksi olen ees elossa, mitään ei tunnu auttavan tähän oloon, lääkkeet on mut niitäkin otan vain harvoin, en jaksa enää..auttakaa mitä teen..

3

141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miksi otat lääkkeitä vain harvoin? Niistä saa parhaan hyödyn kun ottaa säännöllisesti lääkärin ohjeen mukaan .
      Mutta tiedän sun tunteen. Mullakin elämä ihan umpikujassa ja toivon omaa kuolemaa.

    • Anonyymi

      Tehkää jotain mistä pidätte. Se on mukavaa. Tänään piti alynperin imuroida mutta teki mieli tehä muuta ni en imuroinu. Söin äsken iltaruuan. Myöhään kun huvitti. Mikäs tässä hätänä. Mukavaa ja rauhallista.muija lähti. Vei lapsen. Ei ystäviä. Suku ei yhteyksissä ollu ikinä. Kroppa aivan paskana. Talous kuralla. Ei autoa. Satasen polkupyörä. Ekan liiton lapset ei halua olla yhteyksissä. Dain eilen tietää olevani isovanhempi. Nuorin tyttö sai 17 vuotiaana lapsen. 5kk sitten minä sain tiedon eilen. Pääsi sitte vihdoin pois koulukodista ja joutunu rauhottaa päihteiden käuttöä. Vois sitä huonommimki mennä. Olis vaikka pyörätuolissa tai kuollu tai ilman kotia.

      Sitä vaan ettei kannata toivoa kuolemaa. Kyllä se sieltä tulee muutenkin sitten aikanaan. Kamalaahan se on vaikka kaukki pikkuhiljaa pois viedäänkin jo ennalta niin ettei ole paljoa mistä luopuu sitten viimein.

      Niinku hyvä musiikki. Kuten Jesse Kaikuranta. Youtubesta löytyy. Tässä minä ja hän.

      https://m.youtube.com/watch?v=ryNWEsb_ptU

    • Hei,

      On olemassa monia auttavia tahoja, joista voi saada tukea, kun tuntuu, että omat voivarat ei riitä. Tässä tiedoksi muutama paikka, joista saa sekä ammattimaista tukea että vertaistukea. Näihin voi ottaa yhteyttä anonyymisti ja matalalla kynnyksellä.

      - Tukinet.net - Tukipisteesti netissä https://tukinet.net/

      Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy esimerkiksi Mieli Tukisuhteesta. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/

      Lisäksi maanantaista torstaihin klo 15-19 on aikuisten kahdenkeskinen Solmussa-chat, jossa voi jutella päivystäjän kanssa mistä tahansa elämän ongelmatilanteesta.

      Tukinetissä on myös monenlaisia ryhmächattejä ja keskusteluryhmiä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja.

      Tukinetin kaikki palvelut saa käyttöönsä rekisteröitymällä palveluun anonyymisti. Osaa palveluista voi käyttää ilmankin reksiteröitymistä.

      Keskusteluapua on mahdollista saada matalalla kynnyksellä myös seuraavilta tahoilta:

      - Valtakunnallinen kriisipuhelin

      Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin valtakunnallinen kriisipuhelin päivystää24/7 numerossa 09 2525 0111.

      - Kriisikeskukset

      Ympäri Suomea toimii myös kriisikeskuksia, joihin voi mennä keskustelemaan paikan päälle. Myös etävastaanotto on mahdollista osassa paikoista. Kriisikeskusten yhteystiedot löytyvät mm. MIELI Suomen Mielenterveys ry:n nettisivuilta: https://mieli.fi/tukea-ja-apua/keskusteluapua-kriisivastaanotoilla/

      Ystävällisin terveisin
      SOS-kriisikeskus/Kata

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saisinpa halata sinua joka päivä

      ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a
      Ikävä
      62
      6883
    2. Nykymiehet odottaa, että nainen lähestyy?

      Perus luonnonlaki menee päinvastoin! Oletko nähnyt luontodokkaria jossa naaraat juoksee uroksien perässä??? 🦁🫎🦍🐒🦦�
      Ikävä
      226
      5673
    3. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      71
      4536
    4. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      106
      3782
    5. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      73
      2941
    6. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      66
      2897
    7. Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne

      Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja
      Maailman menoa
      117
      2609
    8. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      21
      2060
    9. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      62
      1927
    10. Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä

      Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii
      Maailman menoa
      255
      1831
    Aihe