olen niin väsynyt,,käyn mielenterveys keskuksesta 2 kertaa viikossa, mutta se tuntuu niin loputtoman vaikealta ja en jaksa enää pitkään tuota töitä, itken vaan kotona ja nukun vaan aina kun voin...miksi olen ees elossa, mitään ei tunnu auttavan tähän oloon, lääkkeet on mut niitäkin otan vain harvoin, en jaksa enää..auttakaa mitä teen..
masennuksesta
3
113
Vastaukset
- Anonyymi
Miksi otat lääkkeitä vain harvoin? Niistä saa parhaan hyödyn kun ottaa säännöllisesti lääkärin ohjeen mukaan .
Mutta tiedän sun tunteen. Mullakin elämä ihan umpikujassa ja toivon omaa kuolemaa. - Anonyymi
Tehkää jotain mistä pidätte. Se on mukavaa. Tänään piti alynperin imuroida mutta teki mieli tehä muuta ni en imuroinu. Söin äsken iltaruuan. Myöhään kun huvitti. Mikäs tässä hätänä. Mukavaa ja rauhallista.muija lähti. Vei lapsen. Ei ystäviä. Suku ei yhteyksissä ollu ikinä. Kroppa aivan paskana. Talous kuralla. Ei autoa. Satasen polkupyörä. Ekan liiton lapset ei halua olla yhteyksissä. Dain eilen tietää olevani isovanhempi. Nuorin tyttö sai 17 vuotiaana lapsen. 5kk sitten minä sain tiedon eilen. Pääsi sitte vihdoin pois koulukodista ja joutunu rauhottaa päihteiden käuttöä. Vois sitä huonommimki mennä. Olis vaikka pyörätuolissa tai kuollu tai ilman kotia.
Sitä vaan ettei kannata toivoa kuolemaa. Kyllä se sieltä tulee muutenkin sitten aikanaan. Kamalaahan se on vaikka kaukki pikkuhiljaa pois viedäänkin jo ennalta niin ettei ole paljoa mistä luopuu sitten viimein.
Niinku hyvä musiikki. Kuten Jesse Kaikuranta. Youtubesta löytyy. Tässä minä ja hän.
https://m.youtube.com/watch?v=ryNWEsb_ptU Hei,
On olemassa monia auttavia tahoja, joista voi saada tukea, kun tuntuu, että omat voivarat ei riitä. Tässä tiedoksi muutama paikka, joista saa sekä ammattimaista tukea että vertaistukea. Näihin voi ottaa yhteyttä anonyymisti ja matalalla kynnyksellä.
- Tukinet.net - Tukipisteesti netissä https://tukinet.net/
Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy esimerkiksi Mieli Tukisuhteesta. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/
Lisäksi maanantaista torstaihin klo 15-19 on aikuisten kahdenkeskinen Solmussa-chat, jossa voi jutella päivystäjän kanssa mistä tahansa elämän ongelmatilanteesta.
Tukinetissä on myös monenlaisia ryhmächattejä ja keskusteluryhmiä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja.
Tukinetin kaikki palvelut saa käyttöönsä rekisteröitymällä palveluun anonyymisti. Osaa palveluista voi käyttää ilmankin reksiteröitymistä.
Keskusteluapua on mahdollista saada matalalla kynnyksellä myös seuraavilta tahoilta:
- Valtakunnallinen kriisipuhelin
Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin valtakunnallinen kriisipuhelin päivystää24/7 numerossa 09 2525 0111.
- Kriisikeskukset
Ympäri Suomea toimii myös kriisikeskuksia, joihin voi mennä keskustelemaan paikan päälle. Myös etävastaanotto on mahdollista osassa paikoista. Kriisikeskusten yhteystiedot löytyvät mm. MIELI Suomen Mielenterveys ry:n nettisivuilta: https://mieli.fi/tukea-ja-apua/keskusteluapua-kriisivastaanotoilla/
Ystävällisin terveisin
SOS-kriisikeskus/Kata
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen VigeIius noIasi taas itsensä
Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k1673559Oli kiva nähdä sut
vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi332724Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.12696Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem572662Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k162488Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️232348Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset
He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien871996Linux Mint asennus kaatuu heti alkuun
Tulee kernel panic BIOS-tekstin jälkeen. Yritän ensimmäistä kertaa asentaa Linux Minttiä vanhalle Windows 10 -läppärill91948Jos voisit kysyä
Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?1641891Pesäpallo rulettaa
Hehkutin täällä aikaisemmin Mansen naisten joukkueen Suomen mestaruutta. Jostain kumman syystä kirjoitustani ei enää löy31693