masennuksesta

Anonyymi

olen niin väsynyt,,käyn mielenterveys keskuksesta 2 kertaa viikossa, mutta se tuntuu niin loputtoman vaikealta ja en jaksa enää pitkään tuota töitä, itken vaan kotona ja nukun vaan aina kun voin...miksi olen ees elossa, mitään ei tunnu auttavan tähän oloon, lääkkeet on mut niitäkin otan vain harvoin, en jaksa enää..auttakaa mitä teen..

3

177

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miksi otat lääkkeitä vain harvoin? Niistä saa parhaan hyödyn kun ottaa säännöllisesti lääkärin ohjeen mukaan .
      Mutta tiedän sun tunteen. Mullakin elämä ihan umpikujassa ja toivon omaa kuolemaa.

    • Anonyymi

      Tehkää jotain mistä pidätte. Se on mukavaa. Tänään piti alynperin imuroida mutta teki mieli tehä muuta ni en imuroinu. Söin äsken iltaruuan. Myöhään kun huvitti. Mikäs tässä hätänä. Mukavaa ja rauhallista.muija lähti. Vei lapsen. Ei ystäviä. Suku ei yhteyksissä ollu ikinä. Kroppa aivan paskana. Talous kuralla. Ei autoa. Satasen polkupyörä. Ekan liiton lapset ei halua olla yhteyksissä. Dain eilen tietää olevani isovanhempi. Nuorin tyttö sai 17 vuotiaana lapsen. 5kk sitten minä sain tiedon eilen. Pääsi sitte vihdoin pois koulukodista ja joutunu rauhottaa päihteiden käuttöä. Vois sitä huonommimki mennä. Olis vaikka pyörätuolissa tai kuollu tai ilman kotia.

      Sitä vaan ettei kannata toivoa kuolemaa. Kyllä se sieltä tulee muutenkin sitten aikanaan. Kamalaahan se on vaikka kaukki pikkuhiljaa pois viedäänkin jo ennalta niin ettei ole paljoa mistä luopuu sitten viimein.

      Niinku hyvä musiikki. Kuten Jesse Kaikuranta. Youtubesta löytyy. Tässä minä ja hän.

      https://m.youtube.com/watch?v=ryNWEsb_ptU

    • Hei,

      On olemassa monia auttavia tahoja, joista voi saada tukea, kun tuntuu, että omat voivarat ei riitä. Tässä tiedoksi muutama paikka, joista saa sekä ammattimaista tukea että vertaistukea. Näihin voi ottaa yhteyttä anonyymisti ja matalalla kynnyksellä.

      - Tukinet.net - Tukipisteesti netissä https://tukinet.net/

      Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy esimerkiksi Mieli Tukisuhteesta. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/

      Lisäksi maanantaista torstaihin klo 15-19 on aikuisten kahdenkeskinen Solmussa-chat, jossa voi jutella päivystäjän kanssa mistä tahansa elämän ongelmatilanteesta.

      Tukinetissä on myös monenlaisia ryhmächattejä ja keskusteluryhmiä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja.

      Tukinetin kaikki palvelut saa käyttöönsä rekisteröitymällä palveluun anonyymisti. Osaa palveluista voi käyttää ilmankin reksiteröitymistä.

      Keskusteluapua on mahdollista saada matalalla kynnyksellä myös seuraavilta tahoilta:

      - Valtakunnallinen kriisipuhelin

      Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin valtakunnallinen kriisipuhelin päivystää24/7 numerossa 09 2525 0111.

      - Kriisikeskukset

      Ympäri Suomea toimii myös kriisikeskuksia, joihin voi mennä keskustelemaan paikan päälle. Myös etävastaanotto on mahdollista osassa paikoista. Kriisikeskusten yhteystiedot löytyvät mm. MIELI Suomen Mielenterveys ry:n nettisivuilta: https://mieli.fi/tukea-ja-apua/keskusteluapua-kriisivastaanotoilla/

      Ystävällisin terveisin
      SOS-kriisikeskus/Kata

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      378
      6695
    2. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      75
      4305
    3. Dannysta tulee isä 83-vuotiaana

      Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll
      Maailman menoa
      97
      3830
    4. Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat

      Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom
      Maailman menoa
      44
      3664
    5. Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?

      Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole
      Maailman menoa
      136
      3651
    6. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      149
      3610
    7. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      248
      3549
    8. Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?

      Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi
      Maailman menoa
      39
      3098
    9. Pääsiäisen kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä kirjoitus kertoo Riikka Purrasta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus pursuaa halveksivaa, jopa a
      Maailman menoa
      14
      3074
    10. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      107
      2818
    Aihe