Tilanne USA:ssa ja Venäjällä viittaa että niissä on edessä taas lockdownit ja Suomi tulee perässä

Anonyymi

USA:n korona-asiantuntija: En tiedä tuleeko joulun vietosta mitään.
https://www.verkkouutiset.fi/usan-korona-asiantuntija-en-tieda-tuleeko-joulun-vietosta-mitaan/#5a00bc31
"– Toistaiseksi on liian aikaista sanoa, voivatko ihmiset kokoontua viettämään yhdessä joulua tänä vuonna, Yhdysvaltain allergia- ja tartuntatautiviraston johtaja ja Valkoisen talon koronaneuvonantaja Anthony Fauci arvioi.

– On liian aikaista sanoa. Meidän pitää keskittyä siihen, että tartuntamäärät saadaan alas, Fauci sanoi CBS:n Face The Nation -ohjelmalle."

Venäjä perui kaikki massa­tapahtumat – maan koronatilanne ”herättää vakavaa huolta”
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000008309727.html
"Pääministeri Mihail Mishustinin mukaan Venäjän sairaaloissa on nyt kaksi kertaa niin paljon uusia koronapotilaita kuin oli viime vuonna tähän samaan aikaan.

Venäjän koronatilanne on kääntynyt nopeasti äärimmäisen vaikeaksi, maan viranomaiset ilmoittivat maanantaina.

– Viime päivinä havaitsemamme dynamiikka herättää vakavaa huolta. Tartunnat lisääntyvät suurimmassa osassa Venäjän hallinnollisia alueita, pääministeri Mihail Mishustin sanoi hallituksen koronakoordinaatioryhmän kokouksessa Ria Novostin mukaan.

Venäjällä on tilastoitu syyskuun lopussa ja lokakuun alussa ennätysmäisiä koronakuolleisuuslukuja. Luvut ovat olleet useita päiviä peräkkäin 880-890 tapausta päivässä. Maanantain luku oli 883 kuolemaa."


Uskokaa jo että rokotteet jotka eivät estä tartuntoja, eivät ole ratkaisu vaan osa ongelmaa, koska ne lisäävät ihmisten liikkumista, ryhmäytymistä ja matkailua eli sars-cov-2 viruksen määrää väestössä ja yleisvaarallisen tartuntataudin covid-19 tartuntoja, ja nyt on vielä pohjoisella pallonpuoliskolla alkamassa hengitystieinfektiokausi, joka nostaa tartunnat, sairaalahoidon tarpeen ja koronakuoleman aallot uusiin ennätyksiin. Samoin viime vuonna aalto nousi lokakuun alusta ja nyt koronatartunnat on jo kesästä ja alkusyksystä päästetty paljon viime vuotta korkeammalle. Koronapandemiaa ei voi hoitaa kuin flunssaa, vaan se on pakko tukahduttaa kuten tuberkuloosi, polio tai tulirokko.

On sairasta mikäli Suomessa koronaepidemian pahentuessa otetaan vielä käyttöön koronapassi, jolla pidetään keinotekoisesti pahimmat koronalinkobisnekset auki ja asiakkaissa pahentamassa ja pitkittämässä pahinta epidemia-aaltoa, joka väistämättä on tulossa myös Suomeen.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Israel aloitti 3. maailmansodan

        https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
        Maailman menoa
        440
        2528
      2. Kaksi vuotta

        Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
        Ikävä
        14
        2360
      3. Nainen, meidän talossa on säännöt

        1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
        Ikävä
        252
        1475
      4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

        En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
        Ikävä
        82
        1129
      5. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

        Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
        Tv-sarjat
        62
        1046
      6. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

        "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
        Hindulaisuus
        417
        1038
      7. Rakennetaanko yhdessä?

        Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
        Ikävä
        41
        908
      8. Tekisin mitä vaan että

        Pääsisin eroon susta.
        Ikävä
        153
        905
      9. Onko hän elämäsi rakkaus?

        Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
        Ikävä
        56
        859
      10. Mies haluaisin sinun kanssa

        Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
        Ikävä
        79
        845
      Aihe