Ainakin täällä Kasperin slummissa alkaa joka ilta hidastelemaan tuo DNA. Ei välttämättä tekisi mieli maksaa tuota 100 megaa kuussa kun parhaimmillaan se on ehkä 50 Mbps kieppeillä ja iltaisin latausnopeus voi helposti olla yhden megan luokkaa.
Paras nettioperaattori Seinäjoella?
Anonyymi
10547
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Maksaako Kela kasperilaisille netin? Ainakin muualla kaupungissa DNA pelaa parhaiten ja saa helpolla 150-200M nopeuksia. Elisa on kaikkialla hitain ja Telia siinä jossain välissä.
DNA pelaa Pohjassa hyvin.
Kärki Tlrnävä Pajuluoma Dna upload välillä 35-78 Telia samoissa.Elisa on hidaasss
150 megaanen
4gee
"Kärki Tlrnävä Pajuluoma Dna upload välillä 35-78 Telia samoissa.Elisa on hidaasss"
Mihin sitä uploadia tarvitset? Kyllä Denalla joka paikassa (Kasperista ei tietoa) downloadia saa sellaiset 150-200M mutta Elisa on tosiaan jokapaikassa kaupungin surkein. Elisalla monesti download vain 0.25-5M ja hyvällä säkällä hetkittäin jopa 20M
Pah, aivan turhaa propagandaa että elisa olisi hitain ... miten se voi olla jos sillä eniten 5G-NR päivitettyjä tukiasemia kanta-Seinäjoen alueella ?
Ainakin itselle on tullut aamu-päivä-ilta-yö täydellä 50Mbps downloadilla jo kaksi vuotta (sama tukiasema). Uploadin elisa rajoittaa n. 27 Mbps ja siinä on ollut joitain heittoja ruuhka-aikoina. Elisan liittymä siis 50/50 Mbps nopeusprofiililla.
Eräs hyvä ominaisuus elisan normiliittymissä on se että MAKSAT VAIN NIISTÄ PÄIVISTÄ JONA SITÄ KÄYTÄT ... eli voit ottaa testiin vaikka päiväksi pariksi. Lasku tulee vain niistä päivistä.
Prepaid yms. kasperin slummi-liittymiin en ota kantaa jos kyseiset liittymät on priorisoitu etana-luokitukseen ja muu nettiliikenne menee niiden edelle.
Omaa tukiaseman sijaintia voi bongailla:
http://cellmapper.net
Jotta osaat suunnata anteenit sinne päin, ei kukaan digi-TV:täkään käytä ilman kunnollista anteenia ... sama pätee myös mobiili-internettiin.
Tulihan siinä viimein elisan Ideaparkin työntekijän paskavalheita viimein.
Tuskinpa on työntekijä, koska paljastaa tukiasemien sijainnit (cellmapper.net).
Mulla Dna, KasperiKivistön rajamailla toimii hyvin. Käytän nettiä paljon.