Patteriauton lataus syntyy ison sähkökiukaan verran hukkalämpöä

Anonyymi

"Akun lämpötilanhallinta nousee tärkeään rooliin ajomatkan kasvaessa. Pikalatauksessa 100-250 kW teholla syntyy ison sähkökiukaan verran hukkalämpöä, joka täytyy johtaa pois akusta. Helteellä HPC:llä lataantuva sähköauto pitää ääntä kuin lentoonlähtevä jumbojetti"!

https://tyyliniekka.fi/sahkoauton-valinta-matka-ajoon/

Akun kemialliset reaktiot tuottavat lämpöä sekä ladatessa, että purkaessa akkua. Pikalataamisen lisäksi myös moottoritieajo tai rivakat kiihdytykset talla pohjassa lämmittävät akkua. Mikäli auto kuluttaa moottoritiellä 130 km/h nopeudessa 30 kWh/100km, se tarkoittaa akun purkamista 39 kW teholla – eli lämpenemisen puolesta ajo vastaa lähes pikalatausta! Mikäli aktiivista akun jäähdytystä ei ole, jo tavallinen 200 km moottoritieajo kesäkelissä kuumentaa akun lukemiin, joissa akunhallintajärjestelmän on pakko rajoittaa lataustehoa tai purkuvirtaa.

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Se hukkalämpö pitää vain ottaa talteen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      192
      6756
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      156
      1965
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1658
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1370
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      53
      1169
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      42
      1051
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      99
      1015
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      6
      947
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      249
      918
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      889
    Aihe