Entinen jääkiekkomaalivahti Tommy Salo sai käräjäoikeudessa kahden kuukauden vankeustuomion törkeästä rattijuopumuksesta. Salo valitti asiasta hovioikeuteen, joka tiedotti torstaina, että aiempi tuomio pysyy voimassa.
Poliisi löysi tajuttoman Tommy Salon autostaan viime vuoden elokuussa. Salo oli ajanut E18-tiellä keskikaiteeseen. Hän kertoi kuulusteluissa, että hän oli ajanut pois ystäviensä luota ja pysähtynyt useamman kerran matkalla ottamaan viinapaukkuja. Salo oli silminnäkijöiden mukaan ajanut hitaasti ja heilahdellen.
Verikoe osoitti, että Salolla oli veressään 3,06 promillea alkoholia veressä. Salo tunnusti teon poliisille ja kirjoitti sen jälkeen Facebookiin päivityksen tapahtuneesta.
– Teolleni ei ole mitään tekosyitä. Pitäkää huoli toisistanne, Salo kirjoitti.
Syyttäjä vaati tuolloin kahden kuukauden vankeustuomiota. Käräjäoikeus antoi tuomionsa tammikuussa 2021 ja se piti syyttäjän linjan. Päätöksestä valitettiin hovioikeuteen, jossa asiaan ei kuitenkaan tullut muutosta.
Salo pelasi komean jääkiekkouran. Hän voitti vuonna 1994 olympiakultaa Ruotsille ja Salolla on myös tilillään MM-kulta sekä kaksi MM-hopeaa. Salo pelasi NHL:ssä kymmenen kauden ajan.
Rahaa on millä mällätä!
Ent Homokiekko maalivahti sai 2 kuukauden vankeuden
Anonyymi
1
71
Vastaukset
- Anonyymi
En finne igen!
Ruotsalaiset ovat yleensä oikeassa suomalaisten suhteen, kuten ovat siinäkin, että olemme mongolien, maailmanhistorian suurimman valtakunnan sodilla luoneen arokansan, serkkuja. Tommy Salokin tietenkin todisti sen jälleen kerran, josta hänelle myönnettäköön mongolialais-suomalaisen ystävyysseuran kunnianosoituksena pullollinen koskenkorvaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15210997
- 525250
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452463- 302153
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131721Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421584Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta311270Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351196Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92935TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317902