Pyydän anteeksi kun aihetta on varmaan käsitelty aikaisemminkin. Mutta miten katsastusaika määrittyy? Eli jos vien sen katsastusajan ekana päivänä niin aikaistuuko seuraavan vuoden aika vai pysyykö samana? Tai jos vien sen vikana mahdollisena päivänä niin pidentyykö seuraavan vuoden kasastuaikaväli pidemmälle? Kun se katsastuaika on n viikko. On varmaan yksiskertainen kysymys, mutta en halua että se aika aikaistuu mielumminkin pitenee. Kiitos jos joku vaivautuu vastaamaan. Jos oikein arvaan se katsastusaikaväli pysyy samana kuin edellisenä vuonna. Mitta kun tuo kaikki on vähä turhan byrokraattista ja säännönmukaista .
Katsastusaika?
8
744
Vastaukset
- Anonyymi
Autojen katsastusaikaa koskeva laki uudistui 20.5.2018. Milloin henkilöauto siis täytyy nykyään katsastaa?
Aiemmin käytössä ollut neljän kuukauden aikaväli jäi samalla historiaan ja nyt katsastukselle on määrätty vain viimeinen mahdollinen päivä, johon mennessä se tulee suorittaa. Seuraavan katsastuksen takaraja on sama kuin katsastuksen hyväksyntäpäivä.
Katsastusaika voi siis muuttua joko aikaisempaan tai myöhempään ajankohtaan mikäli viet auton katsastukseen "etuajassa" tai katsastus suoritetaan myöhässä.
Kuitenkin, kuten jokaisessa säännössä, tässäkin on poikkeus. Jos viet auton katsastukseen 30 päivän sisällä ennen viimeistä mahdollista päivää, katsastuspäivä ei muutu. Tämä siis osaltaan korvaa aiemman neljän kuukauden katsastusajan. Jos et halua katsastuspäivän muuttuvan, kannattaa pitää nyrkkisääntönä, että katsastus pitäisi suorittaa 30 päivän sisällä ennen viimeistä katsastuspäivää.
Muutama esimerkki katsastusajan määräytymisestä
12 vuotta vanha auto, rekisteriotteella katsastuksen viimeinen päivä 29.7.2019.
Jos katsastus suoritetaan 25.6.2019, seuraava katsastus viimeistään 25.6.2020.
Jos katsastus suoritetaan 1.7.2019, seuraava katsastus viimeistään 29.7.2020.
Jos katsastus suoritetaan 20.8.2019, seuraava katsastus viimeistään 20.8.2020.- Anonyymi
Kiitos paljon. Kannattaa viedä viimeisenä mahdollisena katsastuspäivänä niin aika ei aikaistu. Näin asian ymmärrän. Joka vuosi tulee kuitenkin asiaa hetki mietittyä. Jotenkin siinä on ainekset elämää suurempaan draamaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kiitos paljon. Kannattaa viedä viimeisenä mahdollisena katsastuspäivänä niin aika ei aikaistu. Näin asian ymmärrän. Joka vuosi tulee kuitenkin asiaa hetki mietittyä. Jotenkin siinä on ainekset elämää suurempaan draamaan.
Voi viedä 30 päivää ennen viimeistä katsastuspäivää, niin aika ei muutu. Siinä on 30 päivän aikaikkuna sille, että aika pysyy samana.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voi viedä 30 päivää ennen viimeistä katsastuspäivää, niin aika ei muutu. Siinä on 30 päivän aikaikkuna sille, että aika pysyy samana.
That s the point! Kiitos! Ku aika ei saa muuttua. Tai saa tietty myöhemmäksi mutta ei muuten.
- Anonyymi
Trafin sivuilta katsoin, autollani on 10 p katsastusaika. Muuttuko se sitten vai pysyykö samana vuosittain?
- Anonyymi
Katsastus on nykyään aika helppo.
Ilman pientä poikkeusta katsastus on voimassa vuoden (365vrk) edellisestä katsastuksesta ja katsastukseen auton saa viedä vaikka katsastuksesta seuraavana päivänä.- Anonyymi
Se mitä saa ja voi, ei kuitenkaan ole aina järkevää.
- Anonyymi
Olen tyytyväinen, kun sain asian hoidettua. Jotain positiivista. Nykyään sekin on kohteliasta toimintaa, kun on kilpailua alalla. Jossain takaraivossa on kertomukset ajoilta jolloin, oliko se silloin jotain valtiollista toimintaa, katsastus oli asiakkaan kyykyttämistä ja päätökset perustui mielivaltaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?
Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman491516Sunnuntai terveiset kaivatulle
Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!761345Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua
Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊86993- 17982
- 86936
Ai miehillä ei ole varaa maksaa
Treffejä naiselle johon on ihastunut? Ihanko totta dusty miehet? Tekosyy. Haluatko laittaa 50/50 kaikki kulut parisuhtee187876Olet mielessäni
viimeisenä illalla ja ensimmäisenä aamulla. Ihastuin sinuun enkä voi tunteilleni mitään. Jos uskaltaisin, tunnustaisin s20831- 82811
Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta
Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi93797Kaipaan seuraasi niin
monella eri tavalla ja tasolla. En tiedä mitä tapahtui, mutta niin vain kävi että ihastuin sinuun.17740