https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000008307638.html
"Ilmastonmuutoksen pysäyttäminen on kansainvälisen politiikan ykkösaiheita, mutta samalla yltyy arvostelu valittuja keinoja kohtaan.
Helsingin yliopiston globaalin kehityksen tutkimuksen professori Barry Gills ja Oslon yliopiston kehitys- ja ympäristökeskuksen tutkijatohtori Alexander Dunlap kuuluvat joukkoon asiantuntijoita, joiden mielestä ilmasto- ja ympäristötoimista on tullut taas yksi areena, jolla rikkaat pohjoisen maat alistavat globaalia etelää ja rakentavat lisää saastuttavaa tuotantoa.
Vihreän siirtymän taustalla on länsimaalainen ja kolonialistinen maailmankuva.”
Siirtyminen tuulivoimaan ja aurinkoenergiaan teollisella skaalalla vaatii aivan käsittämättömän määrän kaivosteollisuutta. Eikä kukaan edes lupaa pysäyttää energiankulutusta nykytasolle, vaan tavoitteena on yhä talouden kasvu. Se tarkoittaa aina vain lisää aurinko- ja tuulivoimaloiden tuotantoa”, Dunlap sanoo.
Dunlapin mukaan on naurettavaa pitää uusiutuvaan energiaan siirtymistä ratkaisuna ilmastokriisiin.
”En itse suostu käyttämään termiä uusiutuva energia, koska sellaista ei olekaan. On täysin ilmeistä, että tuuliturbiinien ja aurinkopaneelien valmistukseen käytetään joka vaiheessa fossiilisia polttoaineita.”
Meidän ’ratkaisumme’ ilmastokriisiin aiheuttavat paljon kaivannaisteollisuutta, ihmisoikeusloukkauksia ja konflikteja ympäri maailmaa”, hän sanoo."
Siinä pieni lainaus pitkästä jutusta. Kannattaa lukea, jos on lukuoikeus.
Tutkijat arvostelevat ankarasti tuuli- ym. uusiutuvaa energiaa
5
773
Vastaukset
- Anonyymi
Tämä on Hesarilta tosi hyvä avaus ns. uusiutuvien energioiden ongelmien esiintuontiin. Tällä hetkellähän oikein kukaan päättäjä ei suostu tunnustamaan esim. tuulivoiman ongelmia. Toivottavasti ähän tulee muutos.
- Anonyymi
Tärkeä aloitus.
- Anonyymi
Kun tuulivoimakiima tasaantuu, saamme lukea tuulivoimakritiikkiä enemmänkin.
- Anonyymi
Nosto
- Anonyymi
Pieni ote kirjoituksesta HS 2.1.22/Lukijan mielipide
Tuulivoima ei korvaa ydinvoimaa
....Tuulivoiman tuhansien megawattien tehonvaihtelu ei ole korvattavissa päästöttömästi ja taloudellisesti. Vastaukseksi ei riitä tulevaisuuden kysyntäjousto. Tasausvoimasta tulisikin sälyttää vastuuta tuulivoimateollisuudelle itselleen. Rakentaminen on luonnollisesti aloitettu helpoimmille ja halvimmille alueille, eikä hinnan voi enää odottaa halpenevan. Samoin unohtuvat tarvittavat suuret pinta-alat, luonnonympäristön pirstoutuminen tarvittavien teiden takia – ja jäteongelma, jota ei ole ratkaistu lainkaan.
Ydinjätteen osalta kyse on poliittisesta tahdosta ja kelvollistenkin suunnitelmien yleisestä vastustuksesta monissa maissa. Tuulimyllyjen ja niiden lapojen osalta ratkaisua ei toistaiseksi ole.
Jouko Tuomisto
emeritusprofessori (ympäristöterveys)
Kuopio
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka1433196EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje403002- 1101463
Empaattisuus ja suoruus.
Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi1451207Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621087Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta3661057- 601017
Sijaiskasteet kuolleitten puolesta
Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j373979- 41827
Sä saat mut tuntemaan
Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne23823