Elokapina luonut turvallisuusuhan Valtioneuvoston linnalle, poistumiskäsky annettu

Anonyymi

"Helsingin poliisi on antanut poistumiskäskyn Valtioneuvoston linnan eteen linnoutatuneelle Elokapinan mielenosoittajajoukolle. Poliisin mukaan väkijoukko on tunkeutunut valtioneuvoston alueelle siten, että kulku rakennuksen sisään tai ulos on estynyt.

Poliisin mukaan mielenosoittajat ovat aiheuttaneet turvallisuusuhan, jolla on pyritty vaikuttamaan valtioneuvoston meneillään olevaan istuntoon".

https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000008319955.html

Elokapina lukittautui aamupäivällä Helsingissä Valtioneuvoston linnan edustalle tukkien pääsisäänkäynnin. Mielenosoittajia oli kerääntynyt poliisin mukaan myös Ritarikadun puolelle.

Poliisi kertoi aikovansa antaa mielenosoittajille poistumiskäskyn ja ottaa tarvittaessa kiinni niskoittelevat henkilöt.

Poliisi totesi, ettei se hyväksy Valtioneuvoston linnan uloskäyntien miehittämistä ja valtiojohtoon vaikuttamista.

–  Elokapinaan kuuluvat henkilöt ovat tukkineet kulkuväylät Valtioneuvoston linnaan edestä ja takaa. He pyrkivät tällä tavoin vaikuttamaan valtioneuvoston toimintaan, siihen, että henkilöt eivät pääse kokouksiin ja sieltä pois. Poliisi ei hyväksy tällaista toimintaa eikä valtioneuvostoon vaikuttamista, kertoi Helsingin poliisin ylikomisario Jarkko Lehtinen STT:lle.

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Äsken MTV 3 lla näytettiin, miten poliisi taas kantaa ihmisiä bussiin.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Paloletkulla kulmää vettä päälle niin kyllä tulevat alas äkkiä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      137
      14388
    2. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      37
      6000
    3. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      156
      5577
    4. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      310
      4396
    5. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      49
      4193
    6. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      108
      3692
    7. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      21
      3660
    8. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      27
      3601
    9. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      64
      2682
    10. Huomenta naiselle

      Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.
      Ikävä
      98
      1509
    Aihe