Raktoreita liikenteessä

Anonyymi

Tuttuni asuu Kouvola-Lahti seudulla ja ihmetteli Seinäjoella raktorien määrää valtateillä liikenteessä. Esim ideapark prisma välillä bongattiin useampi raktori kärry perässä, isolla päätiellä siis. Hän sanoi että Kouvola-Lahti seudulla tuollaiset kuskaukset on jo vuosikymmeniä hoidettu rekoilla, eikä maajussit aja kuin lyhyitä siirtymiä pikkuteillä. Isommat siirtymät hoidetaan lavetilla. Hän sanoi että Seinäjoella kun katsoo maajussitouhua, niin tuntuu kuin palaisi ajassa parikymmentä vuotta taaksepäin. Hän on siis maajussi itsekin. Jos Kouvolassa tai Lahdessa erehtyy raktorilla kaupungin liepeille isoille pääteille, niin kuulee kyllä melkoista töötötystä ja saattaa poliisikin tulla kehottamaan siirtyä pois pienemmille teille. Toki siellä mmaajussit suosiolla ovat jo vuosikymmenet pitäneet raktorit pelloilla ja pikkuteillä, ja hoitaneet viljakuljetukset yms rekoilla ja siihen sopivalla kalustolla. Raktoreilla ei ole enää piiitkiin aikoihin harrastettu näitä nyssäkkäkuskauksia raktoreilla. Maajussit hoitaa sielläpäin hommansa vähän niinkuin piilossa katseilta.

Sitä vaan, että koskahan täällä nurkilla maatalous kehittyy nykyaikaisemmaksi tuon osalta? Eteläpohjanmaa kun usein tuppaa ottamaan kehitysaskeleet viimeisten joukossa, jos aina silloinkaan. Että mikä estää rekkakuskaukset? Periaattees kuljetusuudistuksen avulla, raktoreilla ei olisi mitään syytä ajella pitkiä matkoja pääteillä liikenteen tukkeena. Huollotkin tehdään (ainakin muualla) nykyään huoltosopimuksilla, siten että huoltomies tulee sinne maatilalle tekemään huollon, kun konehallit on kuitenkin kaikilla maajusseilla.

6

92

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miksi maataloutta pitäisi hävetä?
      Voisi kuvitella sitten, että syömistäkin pitäisi hävetä, kun se ruoka tulee vielä nykypäivänäkin pellosta ja karja/sikataloudesta. Helsingissäkin on maataloutta ja vielä suurimmassamäärin kuin muualla, mutta vain se kehä3 on jo niidenmielestä kaupunkia, eivätkä miellä maataloutta siellä olevaksikaan.
      Ennenmuinnoin sanottiinkin, että: Hienopierut joutaa kaupunkiin, pois muiden jaloista.

      • Anonyymi

        Ei täs ny häpeämisestä ole kysymys. Vaan maatalouden nykyaikaistamisesta ja tehostamisesta. Tavallaan kehitys junnaa paikallaan, aiheuttaa turhia liikenneruuhkia, ja ennenkaikkea vie maajusseilta kallisarvoista aikaa turhiin raktorilla kuskauksiin. Kun muualla asiat hoidetaan kehittyneemmillä tavoilla. Kehityksestä tässä oli kyse, joka hyödyttäisi eniten maajusseja, ja toisaalta sitten poistaisi raktorien aiheuttamat liikennejonot.


    • Anonyymi

      Mitähän etelän kaupungeissa söisivät, jos maatolous ei tuottaisi elintarvikkeita? He kuvittelevat, että huvikseen ajellaan traktoreilla ja nostellaan tukirahoja. He ajattelevat, että peltoviljely ja karjankasvatus pitää Suomesta lopettaa.

    • Anonyymi

      ”Tuttava asuu Lahti - Kouvola seudulla”
      tämä kertoo paljon. Ehkä kaiken tarpeellisen.

      Mistä se leipä tulee pöytään? Saksasta?


      Lahtelainen tollo, ei ole koskaan ennen nähnyt traktoria,
      poistunut omasta mopokylästä, ja
      kun poistui tulee valittamaan
      muiden työkaluista.


      Valitanko minä Lahtelaisen työvälineistä?

    • Anonyymi

      Testosteroni haiskahtaa. Tee testi: https://www.mieskuntoon.fi/testosteronivajeen-oireet/oiretesti?utm_source=facebook&utm_medium=paid-social&utm_campaign=syyskampanja-2021&fbclid=IwAR0ZyYtmlg38dn9dvbrwZNflRuunW53KoFy1HyQ2zb_m3WB5GBjua6Tov3I

    • Anonyymi

      Se on kaupungin merkki.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      92
      2945
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      91
      2431
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      36
      2237
    4. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      75
      2228
    5. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      7
      1756
    6. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      13
      1486
    7. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      83
      1277
    8. Taas alkoi soidinmenot.

      Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis
      Ikävä
      8
      1160
    9. Mitä eniten haluat

      Kaivatustasi.
      Ikävä
      69
      1097
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      119
      1064
    Aihe