Raktoreita liikenteessä

Anonyymi

Tuttuni asuu Kouvola-Lahti seudulla ja ihmetteli Seinäjoella raktorien määrää valtateillä liikenteessä. Esim ideapark prisma välillä bongattiin useampi raktori kärry perässä, isolla päätiellä siis. Hän sanoi että Kouvola-Lahti seudulla tuollaiset kuskaukset on jo vuosikymmeniä hoidettu rekoilla, eikä maajussit aja kuin lyhyitä siirtymiä pikkuteillä. Isommat siirtymät hoidetaan lavetilla. Hän sanoi että Seinäjoella kun katsoo maajussitouhua, niin tuntuu kuin palaisi ajassa parikymmentä vuotta taaksepäin. Hän on siis maajussi itsekin. Jos Kouvolassa tai Lahdessa erehtyy raktorilla kaupungin liepeille isoille pääteille, niin kuulee kyllä melkoista töötötystä ja saattaa poliisikin tulla kehottamaan siirtyä pois pienemmille teille. Toki siellä mmaajussit suosiolla ovat jo vuosikymmenet pitäneet raktorit pelloilla ja pikkuteillä, ja hoitaneet viljakuljetukset yms rekoilla ja siihen sopivalla kalustolla. Raktoreilla ei ole enää piiitkiin aikoihin harrastettu näitä nyssäkkäkuskauksia raktoreilla. Maajussit hoitaa sielläpäin hommansa vähän niinkuin piilossa katseilta.

Sitä vaan, että koskahan täällä nurkilla maatalous kehittyy nykyaikaisemmaksi tuon osalta? Eteläpohjanmaa kun usein tuppaa ottamaan kehitysaskeleet viimeisten joukossa, jos aina silloinkaan. Että mikä estää rekkakuskaukset? Periaattees kuljetusuudistuksen avulla, raktoreilla ei olisi mitään syytä ajella pitkiä matkoja pääteillä liikenteen tukkeena. Huollotkin tehdään (ainakin muualla) nykyään huoltosopimuksilla, siten että huoltomies tulee sinne maatilalle tekemään huollon, kun konehallit on kuitenkin kaikilla maajusseilla.

6

103

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miksi maataloutta pitäisi hävetä?
      Voisi kuvitella sitten, että syömistäkin pitäisi hävetä, kun se ruoka tulee vielä nykypäivänäkin pellosta ja karja/sikataloudesta. Helsingissäkin on maataloutta ja vielä suurimmassamäärin kuin muualla, mutta vain se kehä3 on jo niidenmielestä kaupunkia, eivätkä miellä maataloutta siellä olevaksikaan.
      Ennenmuinnoin sanottiinkin, että: Hienopierut joutaa kaupunkiin, pois muiden jaloista.

      • Anonyymi

        Ei täs ny häpeämisestä ole kysymys. Vaan maatalouden nykyaikaistamisesta ja tehostamisesta. Tavallaan kehitys junnaa paikallaan, aiheuttaa turhia liikenneruuhkia, ja ennenkaikkea vie maajusseilta kallisarvoista aikaa turhiin raktorilla kuskauksiin. Kun muualla asiat hoidetaan kehittyneemmillä tavoilla. Kehityksestä tässä oli kyse, joka hyödyttäisi eniten maajusseja, ja toisaalta sitten poistaisi raktorien aiheuttamat liikennejonot.


    • Anonyymi

      Mitähän etelän kaupungeissa söisivät, jos maatolous ei tuottaisi elintarvikkeita? He kuvittelevat, että huvikseen ajellaan traktoreilla ja nostellaan tukirahoja. He ajattelevat, että peltoviljely ja karjankasvatus pitää Suomesta lopettaa.

    • Anonyymi

      ”Tuttava asuu Lahti - Kouvola seudulla”
      tämä kertoo paljon. Ehkä kaiken tarpeellisen.

      Mistä se leipä tulee pöytään? Saksasta?


      Lahtelainen tollo, ei ole koskaan ennen nähnyt traktoria,
      poistunut omasta mopokylästä, ja
      kun poistui tulee valittamaan
      muiden työkaluista.


      Valitanko minä Lahtelaisen työvälineistä?

    • Anonyymi

      Testosteroni haiskahtaa. Tee testi: https://www.mieskuntoon.fi/testosteronivajeen-oireet/oiretesti?utm_source=facebook&utm_medium=paid-social&utm_campaign=syyskampanja-2021&fbclid=IwAR0ZyYtmlg38dn9dvbrwZNflRuunW53KoFy1HyQ2zb_m3WB5GBjua6Tov3I

    • Anonyymi

      Se on kaupungin merkki.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      111
      7569
    2. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      245
      7483
    3. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      145
      5163
    4. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      140
      4849
    5. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      50
      4603
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      90
      4292
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      117
      4106
    8. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      164
      1851
    9. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      9
      1619
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      274
      1500
    Aihe