Niin ihmisiä ei tarvitsisi pakottaa sinne. Ihmiset kilpailisivat ihan itse ja tosissaan, että kuka sinne pääsee. Ei tarvittaisi näitä kepillä uhkaavia pikkunatseja. Työ millä ei edes pärjää ei houkuttele normaalijärjellä varustettua ihmistä. Samalla sossulla kuitenkin on asioitava. Päättäjät ovat niin pihalla taas, että eivät ymmärrä arkitodellisuutta. Kaksi viikkoa on kuulema pitkä väli haastatteluille mikä on jo todella omituinen ajatus. Kohta on taas ovet lukossa kuten tälläkin hetkellä. Alkaa pelottaa, kun ihmisillä meinaa hermot mennä hölmöilyyn.
Jos se työ niin mukavaa olisi
Anonyymi
32<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Ei kyse ole mukavuudesta, vaan rahasta. Hallitus ja työnantajat keksivät kummallisia kikkoja jotta saisivat ilmaista työvoimaa, ei kukaan halua työstä maksaa. Viis he veisaavat siitä tuleeko palkalla toimeen, pääasia et he itse nettoaa ja pärjää ja rikastuu.
Nyt kun suomalaiset ovat tajuneet kikkailun , niin hallituspa haluaa nyt ulkolaisia pakolaisia orjaksi. Ulkolaisia palkataan ja oma kansa kortistoon. Suomi on kallis maa, kun oma kansa ei saa apua mistään , niin pakolaiset saavat työt, avustukset ym toimeen tulon vaikka on alipalkattu, mutta suomalainen ei saa tukia. Pakolaiset asuvat hotelleissa yllpäpidolla.
Työtä ei tehdä ilmaiseksi orjana.
Monet työttömät ymmärtävät sen, ettei mene ilmaiseen orjatyönhön, se on aivan oikein. Työtä tehdään rahasta ei kenenkään muun vuoksi.
Jos ei makseta kunnon palkkaa, ei tehdä myöskään töitä. Niin yksinkertaista se on.
Tuohonpa ovat keksineet ovelan vastaväitteen, että ei töitä saa tehdä vain rahan takia. Eihän se varmasti heille itselle mitään merkitsekään.
13v alkaen vanhempani pakottivat minut vieraaseen työhön kaikkien koulun kesälomien ajaksi päivästä päivään. Ei ollut kesälomaa. Myöhemmin olin myös joululomat töissä.
Nuo koskevat ulkopuoliselle tehtyä verokirjallista työtä vaikka ennakkoa ei tarvinnut alkupään pienistä ansioista maksaakaan.
Noiden kotoa pakotettujen vuosien jälkeen vain terve harkinta sai minut aktiiviseksi.
Ensimmäisen, "oikean" kesälomani 2 viikkoa palkallista lomaa, pidin 27 vuotisena.
45v ikävaiheen jälkeen en hakenut töitä vaan niitä tarjottiin minulle.
Miten tarina jatkuu. Milloin saamme kuulla osan 2 ?
45v iän jälkeen minulle tehdyt tarjoukset perustuivat aikaisemmissa työpaikoissa syntyneisiin kontakteihin.
Kokeilin vielä vakituista työtä mutta työsopimukseni purettiin ilman perusteita vajaan 6:n vuoden jälkeen.
Otin vastaan tarjouksen 7kk:n määräaikaisesta keikasta.
Yritin vielä kerran vakituista työtä mutta verottaja, palkka ja firmassa olleet kaksi omistajan vävyä saivat minut viheltämään pelin poikki vuoden jälkeen.
Sitten lyheneviä pätkiä ja piteneviä työttömyysjaksoja kunne lopullisesti vapaalle.
Jos olisin lusmuillut alkupäässä niin eipä olisi ollut noita myöhempiäkään mahdollisuuksia.
Sitten jäit 50vuotiaana nupista työkyveläkkeelle voi voi sinua just tyypillinen ylipainoinen.
ONKO PAKKO OLLA NOIN KATELLINEN???? Että jaksat päivästä toiseen arvuutella toisten elämää. Et voi teitää, joten älä arvaa.
Jos et muuta keksi niin ole hiljaa. Itse et ole muita parempi.
Jos telepaattiset kykysi viittaavat 13;20 kirjoitelmaan niin minun on tuotettava pettymys.
Tavallaan olet jäljillä mutta väärällä aiheella.
-50v vaiheessa lopetimme vaimoni kanssa, ennakkosuunnitelman mukaisesti, palkkatyössä käymisen ja ryhdyimme elämään omillamme.
Itse olen terve eivätkä edes tuurittaiset kuukauden juopottelujaksot ole jättäneet jälkiä maksaani.
Täytän joulukuussa 78v eikä 26 kohtaisessa labratutkimuksessa löytynyt mitään huomautettavaa.
Lihaskunto kestää vertailun paljon nuorempiin taviksiinkin.
Vaimoni määräaikaiset tutkimukset ja hoidot ovat, koronan lisäksi rajoittaneet matkusteluamme.
Paino? Sekä kokonasrasva ja varsinkin vatsaontelon epäterveellinen ovat olleet koko ajan viitearvoissa, vatsaontelo jopa reilusti paremmalla puolella mutta paino on laskenut viimeiset 10 vuotta 1kg/vuosi vauhtia. Treeneistä ja järkevästä syömisestä riippumatta lihasta on kadonnut eniten reisistä, pakaroista ja selästä sekä tietenkin myös muualta.
Olen todella pahoillani joutuessani tuottamaan pettymyksen.
Kun aikanaan tekee työtä ja elää järkevästi niin voi jo varhaisessa vaiheessa itse päättää olemisestaan ja elämisestään välittämättä mistään ulkopuolisesta instanssista.
KG vuosi vauhtia mikä vitsi kg viikossa on jotain
Kunnon dieeteillä laihdutaan joten en leuhkisi painon putoamis tahdillasi.
Voi hyvä ystävä! Yritäpä ymmärtää lukemasi! Kilkuttelin selvästi, että LIHASTA katoaa tuota 1kg/vuosi vauhtia etupäässä reisistä, pakaroista ja selästä. Tietysti muualtakin mutta vähemmän.
Kyse EI ole dieetistä vaan lihaskadon harmittelusta treenistä ja oikeasta syömisestä huolimatta.
Voi gauheeta kun ihmisiä oikeen pelottaa kun puhutaan töistä. Töissä monestikki haasteita ja muhkea palkka mutta eihän luuserit sitä ymmärrä.
Sinua taitaa pelottaa! Mitä pahaa on sanoissa? OLet vaan kaeellinen kun orjailet etkä saa rahaa siitä. Se on sun valinta.
Voi kauhee kun sua pelottaa kun toiset saavat rhaa helpomalla ja enmmän. Jos sin teet työtä et saat 9 e päivässä, niin me muut saahaan 35 e päivä tekemättä mitään! Miewti sitä. Hihaaa katkera kun oot. Voi sua kun pelottaa.
EIKETÄÄN PAKOITETA TYÖHÖN, SE ON IHAN VAPAAEHTOISTA.
Ei pakoteta eikä se onnistukaan, mutta keppiä heilutellaan. Taitaa olla sama asia. Tai no, ainakin yritetään pakottaa. Omituista markkinataloutta sinänsä, mutta eipä silti kohta taitaa olla kommunistinen presidentti.
Itse työkyvyttömyyseläkkeellä ja kuntoni parantuessa olen lähtenyt opiskelemaan jotta pääsisin töihin edes osa aikaiseen kuntoni mukaan. Ehkä joskus olen siinä kunnossa että voin luopua eläkkeestä ja mennä kokopäiväiseen töihin joka on itselläni se tavoite :)
Todella harva työtön oikeisiin palkkatöihin ei haluaisi mennä. Suurinosa ottaisi heti paikan vastaan kun pääsisi.
Exäni ei pääse töihin kun työnantajat vaativat ajokorttia ja jopa omaa autoa ja palkka sitten se minimi 10.xx tunnissa. Exäni ei uskalla autoa ajaa ja on sellainen söhlä että usko että inssistä pääsisi läpi. Hakenut kaikkiin töihin minne voisi päästä ja monessa ei tule mitään ilmoitusta ja joistakin tulee että onko ajokorttia(tai jopa omaa autoa) ja kun vastaa että ei ole loppui työnatajan kiinnostus heti.
Hän kuitenkin alalla jolla kova työvoimapula kuulemma mutta työnantajat vaativat jopa omaa autoa ja sitten tarjoavat pientä palkkaa. Kyllä valhetta on työvoimapulat suorittavassa työssä. On hakenut myös muiden alojen töitä mutta ei ole päässyt kuin pari vuotta sitten hautausmaalle puutarhatöihin pätkäksi.
Paista pizza ja valmista kebab muta mina en palka laiska...komenan heti ulos en ummara ku ola laiska,
Työ on juuri sellaista, miksi sinä omalla asenteellasi sen teet; mukavaa, ikävää ja kaikkea siltä väliltä. - Nm. Sinä päätät
Työ mukavuus johtuu ihmisistä joten tungeppa tuo väite persuksiin.
Paskoja ihmisiä ja paskoja esimiehiä ja paskoja kollegoita ja paskoja työyhteisöjä on pilvin pimein
Miksi kaikki ovat "paskoja"? Ja jos kaikki ovat, sinäkin olet. - Nm. Sitä saa, mitä tilaa
"Työmukavuus" johtuu siitä asenteesta, joka sulla on ihmisiä ja kaikkea muuta(kin) kohtaan elämässäsi ja maailmassasi. Sinä olet jo tunkenut; asenteesi on anuksesta. - Nm. Oma moka
Yksinkertaiselle ehkä asiat vaikuttavat näin yksinkertaisilta.
Moni vanha sanonta ei pidä paikkaansa esim riittaan tarvitaan kaksi ja monesti joku kusipää vaa valitsee kohteen silkkaa häijjyyttään.
Niin moni ihminen osaa kieroilla ja monet ovat niiden johdateltavissa kuin pässiä narusta
Sun yksinkertaisuuttasi onkin vallan vaikeaa tutkia, kun se on työnnetty sinne, minne aurinko ei paista. - Nm. Asenne edelleen anuksessa
Häiriömaksajat näyttäisivät olevan kaikkein ongelmallisimpia jopa kunnittain.
https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000008344390.html
Työyhteisössähän ei voi koskaan olla vikaa vaikka olisi kiusaamista
Kiusaaminen tekee työttömyyttä
Suomen yrittäjissä ja eduskunnassa on vaan se vika että he haluavat että kansa orjailee, kun itsellään heillä on ylisuuret palkat. Mitään eivät tee mutta nostelevat rhaoja sieltä ja täältä. Kukaan ei valvo heidän rhanakäyttöä eikä tuloja, kuten taviksilla, 1 e kelasta niin se on 1000e sakkoa.
Kun edustaja saa ylimääräistä liikaa, hän sanoo olevansa palhoillaan ja se on siinä.
Hallitus, kela, sak, mtk, myel, ek ja vero tiedoite;
- työtä. työtä, työtä tehdään,
jotta jotta leipää syödään.
työ ihmisen rangaistus on.
työtä työtä työtä tehdään,
jotta jotta jotta,
Etelä-Suomen lähiöt voi täynnä turisteja leppäillä,
ja kela lommailla, lommailla iliman työn vaivoo,
Jouten lommaillaan lommaillaan, lommaillaan,
toisten rahoilla lommaillaan.
lommoo iliman hommoo, se tahto on elintasoturistin.
Työ?
Suuri osa töistäni oli haastavia, ponnisteluja vaativia, ajoittain paskamoisia mutta siinä mielessä antoisia, että niistäkin pääsi eroon vaihtamalla tilaisuuden tullen parempaan.
Haastavuudessaan kehittäviä. Onnistumiset ilahduttivat. Epäonnistumiset karaisivat.
Hyviä työkavereita. Osa työnantajien edustajista oli täysiä moukkia mutta oli poikkeuksiakin.
Palkkatyö antoi tyydyttävän tunteen olla täysipainoinen yhteiskunnan jäsen jossa roolissa hoidin oman osani sekä työpanoksella, että veronmaksajana.
Kotimaisten ja matu loisien elättäminen on nyt nakertanut veronmaksuhalua.
Palkkatyö on mahdollistanut myös tulevaisuuden suunnittelun ja siihen varautumisen.