Miksi köyhät ei saa rikastua suomessa? vain lepomäki-kokkareet tekee tiliä

Anonyymi

Miksi eliitti vihaa rasitisesti suomen kansaa- siksikö kun ovat ruotslaais-saksalaisia? miksi kansa taaskn laitettiin köyhyyteen- ja kansaa tapetaan psykiatisian keinoin, kuten Neuvostoliitossakin?

Miksi kansa ei saa vapautta milloinkaan- vain Kekkosen aika loi vapautta kansalle.


https://keskustelu.suomi24.fi/t/17063973/kansalaispalkka-perustulo-kansanpalkka-kayttoon-ja-heti-!



https://keskustelu.suomi24.fi/t/17118862/suomi-on-lahtarikusipaiden-valtakunta--jo-vuodesta-1918----


https://keskustelu.suomi24.fi/t/17095765/ikieli-helsingin-ja-emrkpem-alueiden-eliitti-tu

16

311

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ainakin Nodnetissä osakesäästötilin avaaminen ja pito on maksutonta.
      Samassa paikassa on kuluttomia indeksirahastoja.
      Ainoa rajoite, että sijoitettava väintään viisitoista euroa kerrallaan.

      Muutamasta kaljasta luopuminen sen 15€ tuottaa.

      • Anonyymi

        Jos saa tukia niin tuet tippuu heti.

        Tietty jos on kokoaikatöissä ja suht varma että ei tule työttömyyskausia(tai sairastu vakavasti) niin sitten helppoa sijoittaa.

        Itse työkyvyttömyyseläkkeellä enkä saa toimeentulotukea(ja eläkkeensaajan asumistuessa tosi korkeat omaisuusrajat ennenkuin alkaa vaikuttaa asumistukeen, taisi olla yksinasuvalla about 15000 euroa johon vielä pitkä matka) ja mikrosäästän rahastoon eli jokaisesta S pankin visalla tehdystä ostoksesta menee euro säästöön ja kun kymmenen euroa tulee täyteen ostaa automaattisesti rahasto osuuden. Itselläni tulee 10-20 euroa kuussa kuin huomaamatta rahastosäästämistä.

        Lisäksi säästän tilille pahan päivän varalle 20 euroa kuukaudessa ja joskus jos on poikkeuksellisesti enemmän rahaa niin siirrän muutaman kympin ylimääräistä.

        Pesukone hajosi viime vuonna ja sain pahan päivän rahoilla ostettua uuden ja lisäksi 5 vuoden lisätakuun(jolla saa joko korjauksen tai uuden vastaavan tilalle maksutta) joten nyt on pesukone ostopäivästä ainakin 5 vuotta huoletonta, tietty puhdistan normaalisti että pysyisikin hyväkuntoisena.


      • Anonyymi

        ”nordnet”

        paikka jonne sinun toivotaan kaatavan rahasi
        toinen toivottava kohde on
        mikä tahansa KALLIS saksalainen tuote.

        Ya, danke.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        ”nordnet”

        paikka jonne sinun toivotaan kaatavan rahasi
        toinen toivottava kohde on
        mikä tahansa KALLIS saksalainen tuote.

        Ya, danke.

        köyhät sijottaa alepaan


    • Anonyymi

      Entä jos ne "rikkaat" on yrittäneet enemmän ja ovat saaneet ansionsa mukaan?

      • Anonyymi

        Juu on ne Bezozit ja Zuckerbergien tunnin olemisesta maksettu miljoonat paljon arvokkaampia kuin vaikkapa Siivojan hiki hatussa tiukalla aikataululla tehty minimipalkka.

        Voitko vähän vähemmän nuolla eliitin takamusta?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Juu on ne Bezozit ja Zuckerbergien tunnin olemisesta maksettu miljoonat paljon arvokkaampia kuin vaikkapa Siivojan hiki hatussa tiukalla aikataululla tehty minimipalkka.

        Voitko vähän vähemmän nuolla eliitin takamusta?

        Paljos Suomessa on yhtä rikkaita kuin Zuckerberg ja Bezos?
        Ihan tunnin työllä nuo yritykset ei tainneet kuitenkaan nousta, ehkä siihen tarvittiin vähän enemmän eforttia.


      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Big Tech on kaatanut aktiivisesti suomalaisia pienyrityksiä,
      face ja insta tekee sen mielellään,

      goöögle tekee sen omalla tavallaan,
      se vaan estää ja sotkee ihan tahallaan.

      Saksalaiset tekee sen suomalaisille eikä
      google anna estää omien sivustojen näkymistä
      saksalaisille. Kun saku näkee suomalaisen alkavan
      yrityksen sivut, se kampittaa ne.

      Miksi? Tunnetteko ainuttakaan sakua?

    • Anonyymi

      Kekkosen aikana rahaa tuli eikä mennyt.

    • Anonyymi

      Tarvitaan kai tommonen hyvä johtaja joka panee asiat toimimaan.

    • Anonyymi

      Köyhät saa perustaa fitmoja ja tehdä firmoistaan niin hyviä, että ne jopa tuottavat jotakin. Mutta omatoiminen köyhä on mieluummin avustuksilla elävä, kuin uuden firman vastuullinen ihminen.

    • Anonyymi

      Vasemmistolta menee kannatus jos kansa vaurastuu. Siksi vaurastumista pyritään estämään kaikin keinoin.

    • Anonyymi

      Suomessa on opintotuet sun muut. Jokainen voi opiskella hyvän ammatin ja ryhtyä tienaamaan tai vaikka perustaa yrityksen. Kukaan ei kiellä.

      • Anonyymi

        Joo, ei kiellä MUTTA kun meillä on vielä niin vahva menneisyyden, sosialismin, vaikutus että jopa olemme äänestäneet itsellemme vasemmistolaisen hallituksen JOKA tunnetusti on yrittäjävihamielinen NIIN miten luulet että tässä tilanteessa valtiovalta helpottaisi yrittämistä?


    • Anonyymi

      Ilman köyhiä SDP:n kannatuspohja murenee ja sosialismin voittokulku sammuu.

      Jos maassa ei ole ongemia, ei kenelläkään ole halua tehdä vallankumousta. Ongelmia siis vasemmisto tarvitsee.

      Ongelmia voidaan tehdä mm. pyrkimällä yhteiskunnan perustoiminnat yhteiskunnallistamaan eli sosialisoimaan, jolloin kehitystä ja parannusta asiakkaille ja
      potilaille tuova kilpailu poistetaan ja tilalle tulee hallinnointi ja hallinnollinen kilpailu.

      Tilastointikin muuttuu, koska kaikki perustuukin suunnitematalouden suunnitelmiin. Kehityskin on suunnitelmallista suunniteltuun tarpeeseen perustuvaa ja katse on suunnattu eteenpäin, joten kaikki käyrät näyttävät tulevaisuudessa ylöspäin.

      Kun käyrät eivät sitten toteudukaan, syylliset etsitään suorittavasta portaasta. Näin teki Stalin maatalouden kollektivisoinnin yhteydessä ja näin tehdään Suomessa myös soten pakkokollektivisoidun terveydenhoidon yhteydessä, kun jonot vain pitenevät ja hoidon laatu alkaa sakkaamaan.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      551
      2131
    2. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      387
      1717
    3. Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa

      Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H
      Suomalaiset julkkikset
      21
      1559
    4. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      64
      1408
    5. JM lukkoliike

      Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran
      Jämsä
      19
      1146
    6. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      56
      1102
    7. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      118
      1077
    8. Pankin avajaiset

      Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti
      Kuhmo
      16
      858
    9. Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."

      Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka
      Eläke
      13
      848
    10. Miten kesäsi meni?

      Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?
      Ikävä
      66
      823
    Aihe