Ei voi luottaa

Venäjä alkoi kiristää kaasuenergialla jo ennen kuin NS2 lopullisesti valmistui.

"Unohtakaa kaikki hyökkäyksemme, murhamme, petoksemme ja rahanpesumme… ja kaasu virtaa jälleen. Muussa tapauksessa valmistautukaa kylmään talveen"
/Bill Browder
32<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 32

Vanhimmat

Luottamuspula vallitsee kaasun ostajien ja Venäjän välillä.

Äänestä
  • Venäjän etu on liiketoiminta kaasulla euroopan kanssa!

    Äänestä

Suomi on luottamusyhteiskunta parhaasta päästä.
Venäjä taas epäluottamusyhteiskunta.

Yritä nyt sitten siinä käydä kauppaa.

Äänestä
  • Suomen ja Neukun välinen kauppa ei koskaan perustunut luottamukseen, se perustui kauhun tasapainoon.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Suomen ja Neukun välinen kauppa ei koskaan perustunut luottamukseen, se perustui kauhun tasapainoon.

    "Suomen ja Neukun välinen kauppa ei koskaan perustunut luottamukseen, se perustui kauhun tasapainoon."

    Tyypillinen titityy-tiltun kommentti!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    "Suomen ja Neukun välinen kauppa ei koskaan perustunut luottamukseen, se perustui kauhun tasapainoon."

    Tyypillinen titityy-tiltun kommentti!

    Suomen ja Neuvostoliiton välinen luottamus oli vitsi, jota kukaan ei kertonut, kukaan ei kuunnellut ei varsinkaan kukaan sille nauranut.

    Kaikki sen kuitenkin tiesi ja tunsi.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Suomen ja Neuvostoliiton välinen luottamus oli vitsi, jota kukaan ei kertonut, kukaan ei kuunnellut ei varsinkaan kukaan sille nauranut.

    Kaikki sen kuitenkin tiesi ja tunsi.

    Suomi oli pakon edessä ajatteleva oman etunsa nimissä N-Liiton kanssa.Maassa jossa päätöksen tekee pitkälti yksi henkilö on todennäköisempää päätösten vaihtelut!

    Äänestä

Kavaltaja ja lakimiehenä murhaaja Bill Browder on paraskin mitään sanomaan

Äänestä

Kaasuasiassa Venäjään voi luottaa mutta EUiin ei.

Äänestä

Missä se paljon puhuttu Yhdysvaltojen kaasu. Heh heh heh heh heh heh heh.

Äänestä

Tästä sen näkee kun on asialliset suhteet Venäjään niin kaasua ja sähköä virtaa minkä tarvitsee ja maksaa laskunsa ei ole mitään ongelmia. Ilmankos Venäjllä rossija 1 kanavalla kehuttiin Suomea ja etenkin presidentti Niinistöä,häntä jopa ylistettiin.

Äänestä

Venäläiset lapset keräävät valtiolle rahaa talvea varten.

Urakka on iso mutta Putin luottaa asiaan.

Äänestä

Ei tule kaasua Yhdysvalloista ei, eikä kenelläkään ole varaa siihen. Putinille tulee nyt rahaa ovista ja ikkunoista. Venäjän valtio saa rahaa 1 tunnissa saman kuin Suomi 37 päivässä, huima on ero.

Äänestä

Venäjä jaetaan. Ensin Kiina ottaa päältä mitä tarvitsee.

Äänestä
  • Tai mitä se nyt saa otetuksi...

    Äänestä

Näin Moldovassa:
Venäjä vaati Moldovaa muuttamaan EU-linjaa vastineeksi kaasusta.
- ei voi luottaa

Äänestä
  • Sulkee kanavia ja kaasuputkia mielialan mukaan, eihän tuommosen varaan voi taloutta rakentaa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Sulkee kanavia ja kaasuputkia mielialan mukaan, eihän tuommosen varaan voi taloutta rakentaa.

    Sulkee kanavia ja kaasuputkia mielialan mukaan, eihän tuommosen varaan voi taloutta rakentaa.

    Sitten kun nämä vaikuttimet ovat käytetty ja eivät tehoa?Sitten otetaan suoranaiset uhkailut käytäntöön varsinkin suomea kohtaan,joka ei ole puolustusliitossa!
    Niinistö vie varmaankin terveisiä putinille,että suomella on valmius nopeaan liittymiseen natoon tarvittaessa!

    Äänestä

  • Venäjä ei mitään vaadi vaan Gasprom vaatii Moldovaa maksamaan ensin 700 miljoonan kaasuvelkansa että kaasuntoimitussopimusta voivat jatkaa. Nazzen mielestä Venäjän pitäisi jaella ilmaiseksi kaasua NATOmaille.

    Äänestä

Saimaan kanavan tuontikuljetusten loppuminen siirtää suuria määriä puuta rautateille ja kumipyörille, mikä aiheuttaa ongelmia esimerkiksi jo nyt ruuhkaisilla ratapihoilla.

Tämmöstä se on noitten kanssa.

Äänestä

Nato jäseenyys poistaisi koko kanavan. Ei Venäjä maaperiään vuokraa koskaan natoon kuuluvalle maalle.

Äänestä
  • Nato jäseenyys poistaisi koko kanavan. Ei Venäjä maaperiään vuokraa koskaan natoon kuuluvalle maalle.

    Venäjän on osoitettava suomelle,että siihen voi luottaa!Nato jäsenyys olisi kuitenkin venäjän nykyjohdon ajattelulle isompi paha,kuin venäjän vastavetona kanavan haltuunotto!

    Äänestä

Suomi tulee kyllä hyvin toimeen ilman Saimaan kanavaa, ei sillä voi kiristää Suomen turvallisuuspolitiikkaa. Tuollaiset toimet vain rasittavat maiden välisiä suhteita. Siihen me olemme aina saaneetkin tottua.

Äänestä

"Suomi tulee kyllä hyvin toimeen ilman Saimaan kanavaa"

Niiiiin. Kun tietkin ovat niin hyvässä kunnossa ja .... ja .... ja ...

Äänestä

Saadaan lisää Naton halpamaiden huonokuntoista raskasta kalustoa, ajamaan kabotaasi rahtia Suomen teille. Venäiskalusto mukaanlukien. :D

Äänestä

Nautittu luottamusta keskellä viikkoa?
Henki haisee tänne asti.

Äänestä

"Niiiiin. Kun tietkin ovat niin hyvässä kunnossa ja .... ja .... ja ..."

Pienet tiet voi ollakin Venäjällä huonossa kunnossa mutta valtateillä loikkaria silmään ja vakionopeudensäädin 140 ja menoksi.

https://ssqq.com/archive/images/russian road 31a.jpg

Äänestä

Siellä sattui hauskasti, Venäjällä tietenkin.
Kaasu alkoi virrata väärään suuntaan eli Saksasta Venäjälle.

Olivat työläiset varmaan innoissaan kun pääsivät viikon koronalomalle.....

Äänestä

A Russian Pipeline Changes Direction, and Energy Politics Come to the Fore
Amid an energy crunch in Europe, one of Russia’s largest natural gas pipelines began pulling gas out of Western Europe back eastward, Russian news agencies reported.

Eheheheeeeeeeeee
Oijoijoijoi
Miten se kaasu lähti väärään suuntaan???
Putte käänsi imun päälle?

Äänestä
  • Venäläiset perivät kaasut takaisin Ukrainalta, koska laskut jäi maksamatta.

    Saksassa ja Puolassa panivat venttiilit kiinni siksi aikaa.

    Venäjältä imivät putkiston Ukrainan osuuden vaan kaasusta tyhjäksi ja putket linttaan. :)
    Spasiipa!

    Äänestä

Tiltuilla on maanantaisin viikottainen aivan suunnattomasti vituttava täitarkastus ja sen jälkeen leirin lääkäri poistaa pihdeillä suolinkaisia tulehtuneesta KakkaStream2-peräputkesta joka on ainoa putki minkä tiltut tietävät.

Äänestä

Moskova - Maakaasu, josta Euroopassa oli jo tänä syksynä pulaa, alkoi siirtyä pois Saksasta lauantaina ja takaisin itään suuressa venäläisessä putkessa epätavallisessa suunnassa, venäläiset tiedotusvälineet kertoivat.

Eräs venäläinen uutismedian raportti jopa ehdotti, että virtauksen kääntyminen oli lyhytaikainen ongelma, jonka aiheutti viikonloppuna Saksassa leuto sää.
Taustalla on kaasun hintojen räjähdysmäinen nousu Euroopassa ja syytökset siitä, että Kreml rajoittaa kaasutoimituksia poliittisista syistä. Yksi tällainen tarkoitus on edistää EU:n hyväksymään uuden Nordstream 2 -putken, joka toisi kaasua Venäjältä suoraan Saksaan ohittaen Itä-Euroopan.

Laajemmin analyytikot sanovat, että Kreml saattaa lähettää viestin uusiutuvasta energiasta, havainnollistaen, että liian nopea kääntyminen pois maakaasusta jättää maanosan haavoittuvaiseksi epävakaille tuuli- ja aurinkoenergialle.

Analyytikot sanovat, että Venäjä on jo viikkoja ollut hidas toimittamassa polttoainetta kompensoidakseen puutteita, usein rajoittamalla toimituksia omiin varastoihinsa. Suurin Jamal-Eurooppa-putkilinjan virtaussuunnan kääntyminen nähtiin mahdollisena uutena ryppynä.

Putki yhdistää Venäjän Saksaan ja halki Valko-Venäjän ja Puolan. Sen osuus on noin 20 prosenttia Venäjän maatoimituksista Euroopan unioniin, mikä viittaa merkittävään vajeeseen, jos sen toiminta keskeytettäisiin.

Valtion uutistoimisto Tassin raportti ei tarjonnut selitystä suunnanmuutokselle. Se viittasi saksalaiseen energiayhtiöön, Gascadeen, sanoen, että virtaukset olivat pysähtyneet ja jopa kääntyneet hieman päinvastaiseksi Jamal-Europe -putkessa, mikä lähetti kaasua itään Saksasta Puolaan.

Gascade ei vastannut kommenttipyyntöön.

Kremlillä on kokemusta kaasun poliittisesta käytöstä. Venäjä katkaisi 2000-luvulla kahdesti toimitukset länteen suuntautuvalle hallitukselle Ukrainassa, mikä aiheutti laajaa puutetta kaikkialla Itä-Euroopassa ja jätti ihmiset vapisemaan lämmittämättömissä asunnoissa tammikuun puolivälissä.

Tätä pelleily eurooppa on tilannut itselleen. Suomi on älykäs eikä ole riippuvainen ryssästä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 15 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Venäjä alkoi kiristää kaasuenergialla jo ennen kuin NS2 lopullisesti valmistui.

"Unohtakaa kaikki hyökkäyksemme, murhamme, petoksemme ja rahanpesumme… ja kaasu virtaa jälleen. Muussa tapauksessa valmistautukaa kylmään talveen"
/Bill Browder

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu