Hengitys lakkaa juurin ennen nukahtamista

Anonyymi

Olen tällähetkellä armeijassa käyvä varusmies. (19v) Olen kokenut hyvin paljon ahdistuneisuutta, stressiä, sekavia ajatuksia, pelkoa, maennusta ja hengen ahdistusta.
Tuntuu muutenkin että seinät kaatuu päälle ja armeija tuntuu niin vastenmieliseltä vaikka olen jo käynyt tätä jo 100-päivää.
Oireet tuntui helpottuneen hiukan yhdessä kohtaan kunnes iski rankka metsäleiri ja nytten osa oireista ovat palanneet. Tarkemmin ottaen ahdistuneisuus ja eksynyt tunne. Nytte viimeisen viikon ajan melki jokainen yö, kun olen hiipumassa uneen alan tuntee ahdistenuisuutta, sitten alkaa kurkkua kuristaan ja yhtä-äkkiä huomaan ku säpsähdän istuulteen ja hengitys lakkaantuu.
Tuntuu suoraa sanottuna hyvin pelottavalta koittaa edes nukahtaa uudestaan koska en haluaisia kokea samaa uudestaan. Ja en ole varma enään että mitä tehdä asian suhteen.
Arvostaisin jos jollakin olisi jotai konsteja.

7

504

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Etkö voisi mennä juttelemaan jollekin lääkärille tms siellä kasarmilla? Voisit saada vaikka vapautuksen jos niin paljon ahdistaa. Toivottavasti pääset kohta pois sieltä.

    • Anonyymi

      Hengitys on autonominen toiminto, etkä saisi lopetettua sitä kovin pitkäksi aikaa, vaikka yrittäisit. Aloittaisit hengittämisen viimeistään, kun taju lähtee.

    • Anonyymi

      Mulla oli parikymppisenä samanlaista aina iltaisin, että tuntui uneen vaipumisen vaiheessa, että happi loppuu.
      Huomasin hyväksi keinoksi pitää paperipussia sängyn vieressä, ja kun se " kohtaus " tuli, niin hengittelin rauhallisesti siihen pussiin.
      Mua ainakin auttoi.

    • Hei,

      Hyvä, että kirjoitit tänne ja saitkin jo aikaisemmilta kirjoittajilta joitain hyviä vinkkejä.

      Et kertonut onko sinulla olemassa hoitosuhdetta, mutta jos ei ole, niin kannattaa hakeutua avun piiriin. On olemassa monia matalan kynnyksen auttavia tahoja, joista voi saada tukea sekä neuvoja myös muuhun avun hakemiseen. Tässä tiedoksi muutama paikka:

      - Tukinet.net - Tukipisteesti netissä https://tukinet.net/

      Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy esimerkiksi Mieli Tukisuhteesta. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/

      Tukinetissä on myös monenlaisia ryhmächattejä ja keskusteluryhmiä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja.

      Tukinetin kaikki palvelut saa käyttöönsä rekisteröitymällä palveluun anonyymisti. Osaa palveluista voi käyttää ilmankin reksiteröitymistä.

      Keskusteluapua on mahdollista saada matalalla kynnyksellä myös seuraavilta tahoilta:

      - Valtakunnallinen kriisipuhelin

      Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin valtakunnallinen kriisipuhelin päivystää24/7 numerossa 09 2525 0111.

      - Kriisikeskukset

      Ympäri Suomea toimii myös kriisikeskuksia, joihin voi mennä keskustelemaan paikan päälle. Myös etävastaanotto on mahdollista osassa paikoista. Kriisikeskusten yhteystiedot löytyvät mm. MIELI Suomen Mielenterveys ry:n nettisivuilta: https://mieli.fi/tukea-ja-apua/keskusteluapua-kriisivastaanotoilla/

      Ystävällisin terveisin
      SOS-kriisikeskus/Kata

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      kokeile painopeittoa.

    • Anonyymi

      Itse käännyin noihin aikoihin uskoon. Raamatussa lukee että Jumala ei laita omiensa päälle enempää kuin mitä he pystyvät kestämään ja jos ihminen joutuu ongelmiin niin Jumala varmistaa myös ulospääsyn. Olen saanut mm tuosta raamatunkohdasa uskomattoman paljon huojennusta. Myös eksymisen tunteeseen olen saanut raamatun ohjeista ja kohdista apua ja varmuutta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      25
      3790
    2. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      542
      2772
    3. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      53
      2300
    4. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      212
      2261
    5. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1829
    6. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      219
      1550
    7. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      53
      1522
    8. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      97
      1409
    9. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      62
      1261
    10. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1214
    Aihe