Raamattua saa opettaa vaikka se sisältää valheellisia säkeitä. Isä yksin on hyvä saattaa olla vajaa käsitys, mutta on oikein opettaa raamatun mukaan.
1. Koska Valehteleminen on pahuutta , mutta Jumala on hyvä juuri pahoille ja syntisille. On hyvä omata valheellisia väitteitä.
2. Koska Jumala kykenee antamaan valheen sijaan parempia tai saman veroisia muita säkeitä.
Jne.
P.S. Mooseksen lain suhteen .....
Mutta jos valehtelemme on hyvä valehdella raamatun säkein?
Oikeutettu valhe!
2
323
Vastaukset 2
Jumala tiesi ennalta että tulee Islam. Jossa synti on SINETILLÄ lukittu. Jossa syntinen on otollisempi kuin puhdas. Sen tähden Jumala saattoi jokaisen syntisen asemaan. Tekemällä raamattuun säkeitä jotka eivät ole täyttä totta ilman että Jumala voimallaan tekee ne symbolisesti tosiksi.
Kun hoemme raamatun säettä valehtelemme. Olemme kaikki joka tapauksessa valehtelijoita ellei Jumala puhdista. Niin ollen kaikki tarvitsevat ja saavat armoa. Jopa sokeasti valheellisia raamatun kohtia hokeva.Tää on vähän vaikee ymmärtää:
Valehtele, että raamattu on totta. Sä et kyllä tiedä itse valehtelevasi vaan olet totinen valehtelija, joka aina kuvittelee puheensa todeksi. Saat armon, joka kuuluu asiaan. Olet uskon sokaisema.
Puhu totta, että raamattu on valhetta. Saat ehdottomasti armon koska olet totuuden puhuja ja tuntija.
Ei tää vieläkään ole helppo käsittää kuinka nerokas Jumala on pelastaessaan Jeesuksen avulla koko maailmaa. Kummin päin tahansa puhut olet aina oikeassa.
Et voi hukkua. Mutta kun on tiedostanut raamatun valheeksi on lupa silti väittää sitä totuudeksi. Pyhä kirjoitus voidaan julistaa aina totuudeksi, tekemättä vääryyttä.
Se on KAKSILUONTOINEN, henkeä ja lihaa, totta ja VALETTA- samanaikaisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 961194
Poutalan onnettomuus
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ministeri-mika-poutala-vakavassa-onnettomuudessa/9375980 Kumma kun jutussa ei manit95966- 60816
Missä on Sofia Virta? Loistaa poissaolollaan Erikoisjoukot uudelta kaudelta
Vihreiden puheenjohtaja, kansanedustaja Sofia Virta pääsi otsikoihin, kun tieto hänen osallistumisestaan Erikoisjoukot-k35811Olen pahoillani
Olen mokannut pahasti ja pilannut sinun ja monen muun ihmisen maineen. Anteeksi. Muutan toiselle paikkakunnalle. Hyvästi52807Onko sinulla vihan tunteita
Minua kohtaan? Haluatko kostaa jotakin tai tehdä pahaa? Voit tähän sanoa ihan luottamuksella.125759- 2714
- 59591
Naisen kimppuun lenkkipolulla
Poliisin tietojen mukaan noin 30–40 vuotias ulkomaalaistaustaisen näköinen mies kävi naisen kimppuun yllättäen Rentukant39506Ei ole siitä kiinni
Että en tykkäisi. Tykkään liikaa, mutta se on epäsopivaa. Hirveää kidutusta ruokkia tunnetta täällä, jos todellisuudessa33496
