Raamattua saa opettaa vaikka se sisältää valheellisia säkeitä. Isä yksin on hyvä saattaa olla vajaa käsitys, mutta on oikein opettaa raamatun mukaan.
1. Koska Valehteleminen on pahuutta , mutta Jumala on hyvä juuri pahoille ja syntisille. On hyvä omata valheellisia väitteitä.
2. Koska Jumala kykenee antamaan valheen sijaan parempia tai saman veroisia muita säkeitä.
Jne.
P.S. Mooseksen lain suhteen .....
Mutta jos valehtelemme on hyvä valehdella raamatun säkein?
Oikeutettu valhe!
2
146
Vastaukset
Jumala tiesi ennalta että tulee Islam. Jossa synti on SINETILLÄ lukittu. Jossa syntinen on otollisempi kuin puhdas. Sen tähden Jumala saattoi jokaisen syntisen asemaan. Tekemällä raamattuun säkeitä jotka eivät ole täyttä totta ilman että Jumala voimallaan tekee ne symbolisesti tosiksi.
Kun hoemme raamatun säettä valehtelemme. Olemme kaikki joka tapauksessa valehtelijoita ellei Jumala puhdista. Niin ollen kaikki tarvitsevat ja saavat armoa. Jopa sokeasti valheellisia raamatun kohtia hokeva.Tää on vähän vaikee ymmärtää:
Valehtele, että raamattu on totta. Sä et kyllä tiedä itse valehtelevasi vaan olet totinen valehtelija, joka aina kuvittelee puheensa todeksi. Saat armon, joka kuuluu asiaan. Olet uskon sokaisema.
Puhu totta, että raamattu on valhetta. Saat ehdottomasti armon koska olet totuuden puhuja ja tuntija.
Ei tää vieläkään ole helppo käsittää kuinka nerokas Jumala on pelastaessaan Jeesuksen avulla koko maailmaa. Kummin päin tahansa puhut olet aina oikeassa.
Et voi hukkua. Mutta kun on tiedostanut raamatun valheeksi on lupa silti väittää sitä totuudeksi. Pyhä kirjoitus voidaan julistaa aina totuudeksi, tekemättä vääryyttä.
Se on KAKSILUONTOINEN, henkeä ja lihaa, totta ja VALETTA- samanaikaisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1135203
- 675004
- 904074
Miten mä olisin
Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.753580Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv603158- 432771
- 152287
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️461868- 381740
Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.371608