Oikeutettu valhe!

Raamattua saa opettaa vaikka se sisältää valheellisia säkeitä. Isä yksin on hyvä saattaa olla vajaa käsitys, mutta on oikein opettaa raamatun mukaan.

1. Koska Valehteleminen on pahuutta , mutta Jumala on hyvä juuri pahoille ja syntisille. On hyvä omata valheellisia väitteitä.

2. Koska Jumala kykenee antamaan valheen sijaan parempia tai saman veroisia muita säkeitä.

Jne.

P.S. Mooseksen lain suhteen .....

Mutta jos valehtelemme on hyvä valehdella raamatun säkein?

2

271

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jumala tiesi ennalta että tulee Islam. Jossa synti on SINETILLÄ lukittu. Jossa syntinen on otollisempi kuin puhdas. Sen tähden Jumala saattoi jokaisen syntisen asemaan. Tekemällä raamattuun säkeitä jotka eivät ole täyttä totta ilman että Jumala voimallaan tekee ne symbolisesti tosiksi.
      Kun hoemme raamatun säettä valehtelemme. Olemme kaikki joka tapauksessa valehtelijoita ellei Jumala puhdista. Niin ollen kaikki tarvitsevat ja saavat armoa. Jopa sokeasti valheellisia raamatun kohtia hokeva.

    • Tää on vähän vaikee ymmärtää:

      Valehtele, että raamattu on totta. Sä et kyllä tiedä itse valehtelevasi vaan olet totinen valehtelija, joka aina kuvittelee puheensa todeksi. Saat armon, joka kuuluu asiaan. Olet uskon sokaisema.

      Puhu totta, että raamattu on valhetta. Saat ehdottomasti armon koska olet totuuden puhuja ja tuntija.

      Ei tää vieläkään ole helppo käsittää kuinka nerokas Jumala on pelastaessaan Jeesuksen avulla koko maailmaa. Kummin päin tahansa puhut olet aina oikeassa.

      Et voi hukkua. Mutta kun on tiedostanut raamatun valheeksi on lupa silti väittää sitä totuudeksi. Pyhä kirjoitus voidaan julistaa aina totuudeksi, tekemättä vääryyttä.
      Se on KAKSILUONTOINEN, henkeä ja lihaa, totta ja VALETTA- samanaikaisesti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      45
      5673
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      321
      5501
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4701
    4. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      70
      2525
    5. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      9
      2186
    6. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      1968
    7. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      54
      1955
    8. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      36
      1894
    9. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      34
      1839
    10. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      84
      1762
    Aihe