Oikeutettu valhe!

Raamattua saa opettaa vaikka se sisältää valheellisia säkeitä. Isä yksin on hyvä saattaa olla vajaa käsitys, mutta on oikein opettaa raamatun mukaan.

1. Koska Valehteleminen on pahuutta , mutta Jumala on hyvä juuri pahoille ja syntisille. On hyvä omata valheellisia väitteitä.

2. Koska Jumala kykenee antamaan valheen sijaan parempia tai saman veroisia muita säkeitä.

Jne.

P.S. Mooseksen lain suhteen .....

Mutta jos valehtelemme on hyvä valehdella raamatun säkein?

2

251

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jumala tiesi ennalta että tulee Islam. Jossa synti on SINETILLÄ lukittu. Jossa syntinen on otollisempi kuin puhdas. Sen tähden Jumala saattoi jokaisen syntisen asemaan. Tekemällä raamattuun säkeitä jotka eivät ole täyttä totta ilman että Jumala voimallaan tekee ne symbolisesti tosiksi.
      Kun hoemme raamatun säettä valehtelemme. Olemme kaikki joka tapauksessa valehtelijoita ellei Jumala puhdista. Niin ollen kaikki tarvitsevat ja saavat armoa. Jopa sokeasti valheellisia raamatun kohtia hokeva.

    • Tää on vähän vaikee ymmärtää:

      Valehtele, että raamattu on totta. Sä et kyllä tiedä itse valehtelevasi vaan olet totinen valehtelija, joka aina kuvittelee puheensa todeksi. Saat armon, joka kuuluu asiaan. Olet uskon sokaisema.

      Puhu totta, että raamattu on valhetta. Saat ehdottomasti armon koska olet totuuden puhuja ja tuntija.

      Ei tää vieläkään ole helppo käsittää kuinka nerokas Jumala on pelastaessaan Jeesuksen avulla koko maailmaa. Kummin päin tahansa puhut olet aina oikeassa.

      Et voi hukkua. Mutta kun on tiedostanut raamatun valheeksi on lupa silti väittää sitä totuudeksi. Pyhä kirjoitus voidaan julistaa aina totuudeksi, tekemättä vääryyttä.
      Se on KAKSILUONTOINEN, henkeä ja lihaa, totta ja VALETTA- samanaikaisesti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      50
      2315
    2. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      93
      2028
    3. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      91
      2010
    4. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      1797
    5. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1741
    6. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      501
      1594
    7. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      2
      1550
    8. Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?
      Lieksa
      49
      1380
    9. Kemet lomautukset

      Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas
      Suomussalmi
      37
      1285
    10. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      74
      1281
    Aihe