Kun laittaa uuden rasian taloon jossa ei pe tä rasialla.
Pitääkö nykyään nollsts
13
81
Vastaukset
- Anonyymi
Sähkömiehesi tietää kyllä kuinka menetellä. Turha tätä on itse miettiä.
Idea on, että kaikki uusi kaapeli pitää vetää erillisellä maalla. Kaapeli nollataan uuden kaapelin alussa jakorasiassa. Uusissa vuoden 1990 jälkeen tehdyissä asennuksissa ei nollata.
- Anonyymi
Erillisellä maalla tehdyt asennukset onnistuvat ainoastaan jossain saaressa.
Mitenkä tehdään jos asutaan ihan mantereella. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Erillisellä maalla tehdyt asennukset onnistuvat ainoastaan jossain saaressa.
Mitenkä tehdään jos asutaan ihan mantereella.Luuletko että saaret kelluu?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Luuletko että saaret kelluu?
Minulla on ollut monessakin systeemissä kelluva maa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Erillisellä maalla tehdyt asennukset onnistuvat ainoastaan jossain saaressa.
Mitenkä tehdään jos asutaan ihan mantereella.No entäs jos ei ole saarta?
- Anonyymi
Ei kai koskaan ole "pitänyt" nollata? Tietyissä tapauksissa sen saanut tehdä, ja saa edelleenkin jos vaikka vaihdetaan vanhaan asennukseen kalusteita, joissa se on ennestään tehty, sen ajan malliin ja oikein.
Eiköhän varmin tapa ole laittaa aloittajan tapauksessa nollaluokan rasia tuollaiseen kohteeseen. Sikäli kun kokonaan uudella rasialla tarkoitat ihan uutta, ei olemassaolevan korvaamista uudemmalla.- Anonyymi
Ei nollaluokan tai maadoitetua rasiaa voi miten tahansa valita vaan tilanteen mukaan vain toisen asentaminen on sallittua.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei nollaluokan tai maadoitetua rasiaa voi miten tahansa valita vaan tilanteen mukaan vain toisen asentaminen on sallittua.
Otaoppa tuostakin selvää
Siis pitääkö vai saako - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Otaoppa tuostakin selvää
Siis pitääkö vai saakoTaitaa riippua ihan tilanteesta. Jos tilassa on ennestään suojamaadoitettuja rasioita, niin tietyn etäisyyden päässä muidenkin rasioiden pitää olla, eikö vaan?
Eli kun ei tiedetä tarkkaa lähtötilannetta niin ei voida vastatakaan täsmällisesti.
Mutta tuo "pitääkö nollata jos ei ole suojamaata" voidaan kuitata että automaattisesti ei pidä, mutta joskus voi joutua sen tekemään. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Taitaa riippua ihan tilanteesta. Jos tilassa on ennestään suojamaadoitettuja rasioita, niin tietyn etäisyyden päässä muidenkin rasioiden pitää olla, eikö vaan?
Eli kun ei tiedetä tarkkaa lähtötilannetta niin ei voida vastatakaan täsmällisesti.
Mutta tuo "pitääkö nollata jos ei ole suojamaata" voidaan kuitata että automaattisesti ei pidä, mutta joskus voi joutua sen tekemään.Juuri näin, tilanne -eli tilaluokitus ja tilassa olevat aiemmat asennukset vaikuttaa oleellisesti siihen mitä pitää tehdä ja se on sitten että joko pitää tai ei saa tilanne.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juuri näin, tilanne -eli tilaluokitus ja tilassa olevat aiemmat asennukset vaikuttaa oleellisesti siihen mitä pitää tehdä ja se on sitten että joko pitää tai ei saa tilanne.
Tilaluokitus ja käyttöolosuhteet ovat mielenkiintoisia käsitteitä kun Varmuusmääräykset ja muut Sähkötarkastuslaitoksen aikaiset julkaisut taitavat olla aika lailla hukassa tämänpäivän asentajilta.
- Anonyymi
Stop sinäkään tunnu tietävän pitääkö sun nollata vai ei
Mutta kevi pitää olla aina
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei92102Jännitän sinua J mies
Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.1181206- 891185
Kuinka kauan kesti että ihastuit
Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi51993Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa
"Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli239985Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti
Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk63904- 84786
Tunneälyä testaamaan!
Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/1253776- 35709
Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?
En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?43681