Kela maksoi vuonna 2020 asumistukia yhteensä 2232 milj. euroa. Summa kasvoi reaalisesti edellisvuodesta 4,2 %. Asumistukia saaneissa kotitalouksissa asui vuoden lopussa lähes 859212 henkilöä, mikä on 15,5 % Suomen väestöstä.
Suomalaiset asuvat Kelan piikkiin
Anonyymi
5160
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 51
Vanhimmat
Maahanmuutto on rikkaus.
Ei mulla muuta.
T: Alex vaan
Olen aina asunut Suomessa.
Suurimmat asumistuen saajat ovat kuitenkin Helsingin kaupunki, Sato ja Kojamo.
Niin ne tuet menee oikeasti vuokraisännille ja nostavat vuokrien tasoa todellista suuremmaksi. Tuossa on niin monen "lehmä ojassa" ettei systeemiä voi muuttaa ilman helvetinmoista hulabaloota. Jos asumistukia alennetaan tai hölmöimpien vaatimusten mukaan jopa lopetetaan kokonaan niin siitä kärsisi myös vuokraisännät ja vuokria pitäisi alentaa kun ei saisi asukkaita vaikka köyhimmät joutuisivat muuttamaan veneen alle tai metsään. Hyötyä tuosta olisi heille jotka eivät saa asumistukea ja joiden vuokra alenisi.
Joku talousguru voisi varmaan ennustaa millainen katastrofi tuosta vuokrakuplan puhkeamisesta syntyisi koko talouteen.
Sen voisi toteuttaa asteittain eikä kertarysäyksellä, vaarana tosin se että uudistus menee yli hallituskauden ja seuraava punavihreä hallitus tietenkin peruu kaikki uudistukset ja palauttaa vanhan korruptiosysteemin.
Hankala homma, edellyttäisi työllisyyden paranemista selvästi ja palkkatasojen nousua alemmissa tuloluokissa ts solidaarista palkkapolitiikkaa. Kumpaakaan ei ole näköpiirissä, joten tulonsiirroilla mennään jatkossakin.
Se on sitten ammattiliitot ja vakuutusyhtiöt jotka osti osan ammattiliittojen asunnoista MILJAARDEILLA.Missä on ammattiliitojen rahat??Joo superpalkoissa ja eläkkeissä.
Yksityiset vuokranantajat elävät Kelan piikkiin.
Miksi kokoomus ei ole halukas poistamaan tätä tuella elävien vääryyttä?
Tämä on suoraa tukea vuokranantajille mikä samalla nostaa asumiskustannukset pilviin niilläkin jotka tukea ei saa. Muodostaa minimivuokratason.
Asumistuki kuuluu vain opiskelijoille. Muiden on sovitettava kulunsa tuloihin.
Ensin viedään suomalaisilta työpaikat -> sosiaalituen tarve kasvaa. Sitten tuodaan maahan kehitysmaasta porukkaa -> sosiaalitukien määrä kasvaa entisestään. Kun sosiaalitukien määrä kasvaa, alkaa työttömiä kohtaan näkyä nuivaa asennetta ja sormella osoittelua. Jos otat puheeksi kehitysmaatuonnin, olet työttömän lisäksi "natsi" ja "rasisti". Niin ja "persu".
Noinhan se toimiim uusi uljas maailma.
Silti Anssilla riitti vielä pätäkkää ostaa Ritari Ässän auto.
Muista apina olla kateellinen, se on ainoa ilosi.
Berliinissä ja jopa Pariisissa on edullisemmat asumiskustannukset kuin esim Helsingissä. Ahneus....se on syy koviin kustannuksiin.
Totta.
Vaikuttaa kyllä asumisolotkin. Pariisissa ei paljon talvellakaan tarvitse lämmittää eikä seiniä eristää.
Hanki lohduttaja.
Helsingin asumistukimenot ovat kasvaneet yli 200 milj euroa vuosikymmenessä. Esimerkiksi Keski-Töölössä asumistukimenot ovat kasvaneet samassa ajassa yli 700 prosenttia.
Suomessa on ollut porvarienemmistöisiä hallituksia ja eduskuntia vuodesta 2003 lähtien jotka ovat kinnanneet asumisen kustannukset Suomessa tappiin.
Kokoomuslaisen asuntoministeri Rusasen aikaan vapautettiin vuokramarkkinat säännostelystä. Siitä vuokrien nousu alkoi ja kun väkeä lappaa muualta maailmasta eniten pääkaupunkiseudulle ja asuntoja ei rakenneta tarpeeksi sinne, asuntotarjontaa on niukasti kysyntään nähden , siksi vuokrat nousevat. Asumistuen saajia on pääkaupunkiseudulla paljon monestakin syystä. Kokoomuslainen on ollut kauan Helsingin pormestarina, jotta tulos näkyy. Kokoomuslaiset tukevat vuokrien nousua.
Suomalaisilla on varaa äänestää kokoomusta, rikkaiden ja työnantajien etujen puolustajaa etenkin isoissa yrityksissä.
Ei asuvat vaan astuvat piikkiin ja jalka kipeytyy.
Voisi miettiä jos nostaisimme perusturvaa(eli opintotukea, perustyöttömyysetuuksia, takuueläkettä ja kansaneläkettä) ja poistaisimme asumistuet kokonaan miten se vaikuttaisi vuokrien tasoon?
Itse kannatan ainakin että asumistuet leivotaan perusturvaan sisään jolloin ihmisellä itse mahdollisuus valita paremmin missä asuu ja millä kokoonpanolla. Nykyään jos asuu kimppakämpässä lasketaan "puolisoiden" tulot mukaan asumistukea laskettaessa jolloin käytännössä kimppa asumisesta tehty kannattamatonta.
Asumistuki on erillinen siksi, että asumisen hinta poikkeaa niin paljon paikasta toiseen. Helsingissä hinta on järjetön, maaseudun syrjäkylällä olematon. Muu hintataso taas on suurin piirtein sama koko maassa. Helsingin, mutta myös muiden suurempien kaupunkien asumisen kalleus sataa rahaa omistavan luokan taskuihin ja siksi sitä halutaan pitää yllä. Puhutaan kasvukeskuksista, vaikka todellisuudessa ilman tuettua asumista ihmiset muuttaisivat monesta keskuksesta kauemmaksi ja vaatisivat enemmän etätyömahdollisuuksia. Kyse on rahan ohella kaupungistamisen ideologiasta, vaikka kaupungistumista ihannoinut 1950-60-lukujen maaltamuuttajasukupolvi alkaa jo olla hoivakodeissa tai ainakin jo ovia kolkuttelevat. Lasse Lehtinen höpöttää maaltamuuttajien tarinoita teeveessäkin.
Ainoastaan persut haluavat alentaa elämisen ja asumisen kustannuksia miettikääpäs sitä ei vihervasemmisto oikeasti ole köyhien tai työläisten etuja ajamassa ? 🤦🤦🤦
PS on porvaripuolue ja talouspolitiikaltaan kokoomuksen sisarpuolue.
Punavihreillä ja RKP:llä menee aina ulkomaalaisten ja ulkomaiden etu oman kansan edun edelle. Suomen perustuslakiakin sovelletaan vain muualta tulleisiin ja ihmisoikeudet kuuluvat vain vähemmistöille ja rikollisille punavihreiden aatemaailmassa.
Nykyään Suomella ja suomalaisilla on enää yksi puolustaja ja puolesta puhuja ja toimija, PERSUT. Toivoisi muidenkin puolueiden huolehtivan Suomen alkuperöisistä kansalaisista, mutta niin ei ole.
Astu piikkiin ja tuhoa autosi sekä asuntosi arvottomana.
Suurin osa asumistukia saavista on muualta tulleita. Rajat on niin alhaiset, että täytyy olla tosi pienituloinen, jotta saa asumistukea,
Suomi toimii kaiken maailman sosiaalitoimistona, eikä riitä rahaa siksi oman kansan hyvinvointiin ja oman maan kehitykseen. Tutkimusta rahoitetaab keräysvaroin ja suomalaisiin mihin tahansa satsattava rahamäärä on pohjoismaalaisittain kaikista pienin, mutta ulkomaille ja ulkomaalaisiin Suomi kyllä sijoittaa rahaa enemmän kuin muut maat.
Nyt viimeksi on tullut esiin, että kulttuuriakin on rahoitettu suurelta osin raha- ja peliautomaattituloilla, jotta peliriippuvaiset ovat rahoittaneet suomalaista kulttuuria ja urheilutoimintaa. Muualla jopa köyhissä maisssa maat rahoittavat urheilijoiden harjoittelua, mutta Suomessa siihen laitettava satsaus on tosi pieni. Nyt ei haluta enää jatkaa peliriippuvaisten "hyväntekeväisyystyötä" ja päättäjät ovat helisemässä budjetin kanssa.
Suomi on todellakin uhriutuja, Suomen politiikot uhriuttaa omat kansalaisensa. Muiden maiden ja maalaisten hyvinvointi vain kiinnostaa, omalle kansalle politiikot vain irvistävät ja pyllistävät.
Poliitikot eivät ole kiinnostuneita kantasuomalaisten asioista, ainoastaan veronmaksajina .
Ei todellakaan voida olla koko maailman sosiaalitoimisto, vaikka poliitikot niin haluavat.
Raja tulee vastaan. Suomen kantokyky ei riitä kaiken maailman elättämiseen. Politiikot valitsevat, että pois omalta kansalta hyvinvointi ja annetaan se muille. Se näkyy valitettavan monessa lähes kaikessa, kun vertaa Suomen muihin maihin. Politiikot ovat kyllä itselleen ja kavereilleen haalineet tosi runsaat edut, siksi possutellessa näkevät vain oman hyvänsä.
Silloin 1960-luvulla kun ei vielä ollut asumistukea eikä kuntien vuokrakämppiäkään, vallitsi helkkarinmoinen asumiskurjuus. Silloiset eläkeläisvanhukset, jotka eivät olleet ehtineet työeläkkeen piiriin saivat vain jonkun 150 markka eläkettä. Helsingissä pienten asuntojen vuokrat olivat jo kohonneet 80 tai jopa 100 markkaan kuussa.
Moni vanhus valitsi roskalaatikoissa ja lehtilaatikoissa asumisen, että olisi saanut edes vähän täppää elämiseen.
Tämä sosiaalipoliittinen ongelma ratkaistiin kehittämällä asumistukkijärjestelmä, ja alettiin myös rakentaa kunnallisia asuntoja.
Nykyään suuri osa noista kuntien ja kaupunkien rakennuttamasta asuntotuotannosta menee muualta tulleille ja päihteiden käyttäjille ja pössyttelijöille tai muuten vain syrjäytyneille. 60-luvulla ei juuri tuollaisia ollut.
Ja vuokrat niissä "halvoissa vuokra-asunnoissa" ovat tuntuvia. Poliitikoilla on kytkennät rahastajiin, joihin kuuluvat myös kaupungin omistamat yhtiöt ja niiden johdossa istuvat poliitikot.
Talojen rakentaminen on täällä pohjolassa kallista kun seinän paksuutta on saatava kylmäeristyksen takia. Rakentamiskustannukset on nousseet koko ajan ja samoin myyntihinnat ja vuokrahinnat.Jos asunnoista ei saisi kunnon vuokraa eikä myyntihintaa ,koko rakentaminen olisi kannattamatonta eikä sijoittajat sitä enää tekisi ,tulisi maahan pian asuntopula. Se ei olisi hyvä juttu ollenkaan.
Tosin kannatan että asuntotuki porrastettaisiin juurikin asunnon iän mukaan,että vanhaan asuntoon ei annettaisi niin paljon tukea kuin uuteen,tällöin myös vanhojen kämppien myyntihinnat olisi halvempia sekä vuokrat myös.
Lämpimissä maissa elinoloisuhteissa säästetään paljon energiaa ja siten pidetään hiilijalanjälki pienempänä monella tavalla, mutta Vihreät, jotka kehuvat olevansa ilmaston ja luonnonsuojelijoita kuskaavat innolla lisää saastuttajia ja energian kuluttajia kylmään Pohjolaan. Vihreät ovat tekopyhiä. Toisella ja runsaalla kädellä saastuttavat ja pilaavat luontoa ja ilmastoa.
Kyllä, tämä aiheuttaa eron Suomen ja etelån vetelien välille, Suomen sisällä taas ero on juuri toisinpäin. Korkein tuki maksetaan eteläisimpään Suomeen, jossa korkeat kustannukset johtuvat vain rahastamisesta: maalla, rakennusoikeudella ja myös työllä. Siellä rakentamisella rikastutaan.
Sen sijaan pohjoisempana, missä luonnon asettamat vaatimukset ovat kovemmat, maksetaan tukea vähemmän.
usean miljardin e tulonsiirto-korruptio vuodessa!!
Suomi on läpi korrutoitunut maa, kun asumiskeinottlua tuetaan verovaroin!!
Korjaus aloittajalle: Suomalaiset eivät asu Kelan piikkiin, koska Kelalla ei ole omia rahoja. Kaikki rahat tulevat meiltä veronmaksajilta, eli suomalaiset asuvat veronmaksajien kustannuksella. Asumistuki on ennenkaikkea suora tulonsiirto veronmaksajilta asuntosijoittajille. Systeemi on mätä ja pitäisi lopettaa kokonaan.
Asumistuki nostaa asumisen hintaa yllättävän vähän verrattuna muihin eduskunnan ja kuntien säätämiin viritelmiin.
Vastahan oli uutista, että yli puolet Helsingissäkin tukia hakevia on ulkomaalaisia.
Siinäpä meillä työperäistä maahanmuuttoa, josta nämä suvaitsevaispuolueet ja Kokoomus ovat jankuttaneet 20 vuotta.
"Talouspuolue" Kokoomuskin on tullute erittäin kalliiksi Suomalaisille eri tavoin.
Ilmaisia lounaita ei ole. Palkkatason pitäminen matalana tulee kalliiksi, vaikka kokoomukselaiset ponssarit yrittävätkin maksattaa saamansa hyödyn muilla pyrkimällä kohtai tasaveroja.
Aloitus kertoo, että suomalaiset ovat vihdoinkin oppineet elämään eurossa.
Mitäs kiskovat niin suuria vuokria. Aikasemmin oli vuokrasäännöstely. Pieni summa meni vuokraan toisin kuin nyt.
Tänään on Anssi Kelan päivä Vain elämäässä.
Suuorin osa maxuista menee noihin ulkolaisolioiden maxuihin.Eli tuntuonti tavaraan.Omat on luku sinänsä.He ovat KOTIMAISIA joista pitää pitääkin huolta.
Jos vuokria alennettaisiin niin ammattiliitot itkisi.MUTTA KELA maksamat tuet vähenisi.Samalla jäisi monilla rahaa enemmän taskuun eli kulutuxeen ja talous pyörisi paremmin.Vuokria pidetään kokoomuxen ja demareiden ja ammattiliittojen tahdosta ylhäällä.Ne tienää.Ja sinä maxat veroistasi
Itkis moni muukin kuin ay-liitot. Asuntomarkkinoille sijoitetaan myös mm vakuutus- ja eläkerahaa.
Samoin itkisivät myös asuntonsa kovalla rahalla ostaneet, jotka joutuisi maksamaan velkaansa kun asunnon arvo vain tippuu.
Yleensäkään mitään ei voi korjata deflatoivin toimin, se johtaa aina vain suurempiin katastrofeihin. Siksi ainoa devalvaatio, joka toimii, on ulkoinen devalvaatio ja siihen tarvitaan oma valuutta.
Mikäs hätä aapeelle nyt tuli, pelkäätkö että pääministerin seuraavan palkankorotus otetaankin asumistuista?
Tämän ketjun otsikko pitäisi korjata muotoon
"suomalaiset" asuvat Kelan piikkiin.
Sillä kyllähän me kaikki tiedetään keille ne yhteiset verovarat valuvat.
Pollittisella päätöksenteolla tai 'tekemättömyydellä aikaan saatu umpikuja.
Kokoomuslaiset sijoittajat ostavat velkarahalla asuntoja ja haalivat niihin vuokralaisia. Hinnat ovat kiskurihintoja mutta siitä ei tarvitse välittää kun vuokralainen maksattaa sen kuitenkin yhteiskunnan tuilla. Vasemmistopuolueet pidetään hiljaisina niin kauan kun rahaa saa nostaa taikaseinästä.
Pyranidihuijaus tai kupla joka odottaa puhkeamistaan. Sitten mitataan keillä sitä oikeata työllä ansaittua rahaa on.