Hienoa persut

Eduskunta on juuri hyväksynyt koronapassin 👍👍👍👍
2364
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Persut hyväksyivät yksimielisesti koronapassin

Äänestä
  • Yllättävää, puoluehan vastustaa sitä joka toinen päivä.

    Äänestä

  • Persuja painostettiin.

    Äänestä

Todella mahtavaa. Kaikki, joilla ei ole kotona tietokonetta eikä älykännykkää, saavat koronapassin kirjastosta. Koronapassi kirjoitetaan, kunhan muistaa jotenkuten joskus käyneensä jossakin piikityksessä.
Koronarokotteeksi ei kuitenkaan hyväksytä sitä, jos on käynyt kirjaston vessassa piikittelemässä ihan itse itseään.
Passin kirjoittaa vihreävasemmistolainen neiti, joka on jo oppinut tavallisten passien kirjoittelua niille ulkomaalaisille, joilta passi puuttuu ja joilta myös oma nimi on unohtunut vatkan varrella.

Äänestä

Kyllähän tuo matkailuun vaikuttaa.
Muualta kuin EU-alueelta tulevilla turisteilla ei liene muuta mahdollisuutta kuin esittää 72 tunnin välein negatiivinen koronatesti jos haluavat käydä ravintoloissa, museoissa, teattereissa tai muissa tapahtumissa.

Äänestä

Epäreilu kohtelu ihmetyttää: Koronataudin sairastanut ei saa toista rokotetta, eikä myöskään koronatodistusta
https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000008302210.html

Teholle kahdesta koronarokotteesta huolimatta
https://www.iltalehti.fi/terveysuutiset/a/117b7f1d-bc6b-4404-b85f-e0180a44e0c0

Jyrkillä on nyt immuniteetti, silti meinaa ottaa täyden rokotesarjan, vaikka lääkärit ei sellaista anna!!!??? Kova jätkä

Jyrki, 59, on rokotevastainen – raju korona vei kolme kertaa ambulanssilla sairaalaan
https://www.iltalehti.fi/terveysuutiset/a/fca35691-4d18-40ce-8e7a-ae9ebb11911a

Äänestä
  • ”Mehän emme koronan sairastaneille lähtökohtaisesti anna toista rokotetta eivätkä viranomaiset sitä edes suosittele. Mutta hehän eivät koronatodistusta saa, vaikka he ovat ihan yhtä hyvässä suojassa kuin kahden rokotteen saaneet”, sanoo Helsingin terveysasemien johtajalääkäri Timo Lukkarinen.

    Äänestä

Saaks koronapassin vaikkei oo ottanu yhtää rokotetta? Meinaan toi tasa-aro kattokaas!!! Ei oo suomessa rokotepakkoa!!! Syrjintää!!!

Äänestä
  • Koronapassin edellytyksenä on joko saatu rokotesuoja, 72 tunnin sisällä saatu negatiivinen koronatesti tai todistus sairastetusta koronataudista.

    Kannattaisi kai ottaa asioista edes vähän selvää ennen öyhöttämistä, mutta tärkeintähän on vöyhöttää, eikä antaa tosiasioiden haitata typerää vöyhöttämistä.

    Äänestä

  • Saa passin maksat vain koronatestin

    Äänestä

  • Saa heti, kun korona on sairastettuna.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Koronapassin edellytyksenä on joko saatu rokotesuoja, 72 tunnin sisällä saatu negatiivinen koronatesti tai todistus sairastetusta koronataudista.

    Kannattaisi kai ottaa asioista edes vähän selvää ennen öyhöttämistä, mutta tärkeintähän on vöyhöttää, eikä antaa tosiasioiden haitata typerää vöyhöttämistä.

    vituttaako sua, en mä mitään passia tartte, pitäkää yökerhonne ja konserttinne, emmä niissä koskaan, tyhmille tarkotettu nuo mestat, heiltä rahat åois kerätään.

    Nyt monet on ylpeitä siitä, että ovat tyhmiä, kylläpä naurattaa mouset meitsiä.

    Haluuks sä rikastuttaa keekkiä ja viinanmyyjää, mikset pidä rahojas omassa lompakossa? Oletko tyhmä?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    vituttaako sua, en mä mitään passia tartte, pitäkää yökerhonne ja konserttinne, emmä niissä koskaan, tyhmille tarkotettu nuo mestat, heiltä rahat åois kerätään.

    Nyt monet on ylpeitä siitä, että ovat tyhmiä, kylläpä naurattaa mouset meitsiä.

    Haluuks sä rikastuttaa keekkiä ja viinanmyyjää, mikset pidä rahojas omassa lompakossa? Oletko tyhmä?

    No kun et kerran passia tarvitse niin missä ongelma?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    No kun et kerran passia tarvitse niin missä ongelma?

    No kai tuo on selvää missä tuollaisen verbaalioksennuksen ulostajalla on ongelma. Päässä.

    Äänestä

Hallitus taas vitun hyvin perillä asioista:

”Mehän emme koronan sairastaneille lähtökohtaisesti anna toista rokotetta eivätkä viranomaiset sitä edes suosittele. Mutta hehän eivät koronatodistusta saa, vaikka he ovat ihan yhtä hyvässä suojassa kuin kahden rokotteen saaneet”, sanoo Helsingin terveysasemien johtajalääkäri Timo Lukkarinen.

Äänestä

Viisaassa Ruotsin kuningaskunnassa ei ole kuultu pihaustakaan mistään koronapassista. Juuri äsken lentoyhtiö SAS kertoi, että skandinaavisilla reiteillä lopetetaan maskien vaatiminen.

Äänestä

Ainoat koronapassia vastaan äänestäneet puolueiden puheenjohtajat olivat Purra ja Turtiainen.

Kuinkas muutenkaan.

Äänestä
  • Hehehe. Seuravista halllitusneuvotteluista tulee persuille onnettomat. Turtiainen taas on viimeistä kauttaan valtakunnan politiikassa millään tasolla mukana, joten hänen mielipiteillään ei ole kenellekään mekritystä.

    Äänestä

Kaikki passin omistaneet, onneksi olkoon, nyt voitte kiikuttaa rahamne viinanmyyjille ja räppäreille, onnea vielä kerran, itse olen niin saita, että ostan vain uusia kalsareita koko rahalla, kotiinpäin sekin hankinta toisin kuin tuo maailmalle levitetty fyffe jota teillä tuntuu olevan liiaksikin kun maltramattomina odotitte tätä ilon päivää kun pääsette taas tlrsäämään turhaan...turhuuteen...maksatte viinasta ylihintaa ja maksatte siitå kun joku laulaa???

Äänestä

7 uutta koronaraatoa on tullut taas vuorokaudessa. Korkea aika ottaa koronapassi käyttöön.

Äänestä
  • apua, ei kai demarit lopu??? ei jai voi voi....

    Äänestä

💄💄💄💋💋💋💄persut tekivät sen taas🤣🤣🤣

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Eduskunta on juuri hyväksynyt koronapassin 👍👍👍👍

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu