Maalaisliitolla oli 57 kansanedustajaa 1939-1945

Yksi lähti vapaaehtoisena sotaan, kaikki muut oli vapautettu. Mitä tämä kertoo isäntien isänmaallisuudesta?
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kyllä isäntien isänmaallisuus on tiedetty, se asuu riittävän paksussa lompsassa.

Äänestä

Käsittääkseni kaikki kansanedustajat oli vapautettu asepalveluksesta.
Muutama lähti rintamalle vapaaehtoisena.Lähinnä IKL:n ja kokoomuksen miehiä.

Samoin oli vapautettu korkeat virkamiehet.

Maata ne puolustivat eduskunnassakin ja muilla virkapaikoilla.

Äänestä

Viljelivät maata ja tuottivat ruokaa armeijalle. Montaa päivää ei mikään armeija sodi jos muonitus sakkaa.

Äänestä

"Yksi lähti vapaaehtoisena sotaan, kaikki muut oli vapautettu. Mitä tämä kertoo isäntien isänmaallisuudesta?"
Ei yhtään mitään. Mikäli kansanedustajia ei olisi vapautettu sotapalveluksesta, olisi
kutsuntaikäisiä ollut talvisotaan 7 henkilöä ja jatkosotaan pahimmillaan 8 henkilöä lisää, ja näistä ainakin yksi oli muuta kuin maanviljelijä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Yksi lähti vapaaehtoisena sotaan, kaikki muut oli vapautettu. Mitä tämä kertoo isäntien isänmaallisuudesta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu